Anbud Sobków System pomocy zdalnej
Tematy szukane:
Opis pomocy Lista zmian w programie w ostatnim roku

Dokumentacja programu PBaza

Materiały ze szkolenia    2009    2010

Lista zmian do wersji    Zgłoś nowy temat

Pobierz najnowszą bazę danych Firebird  wersja 32 bit  wersja 64 bit
Temat: zdjęcie
Opis:
to jest zdjęcie krzysia
Link: 
Temat: Droga
Opis:
Droga odpowiada nazwie Bank.
Link: 
Temat: Dozwolona wcześcniejsza spłata kapitału (Tak/Nie)
Opis:
Opcja "Baza -> Kolejność spłaty"
Dozwolona wcześniejsza spłata kapitału (Tak/Nie) Przy ustawieniu na Tak. System podczas spłat przed terminem wymagalności raty spłaca wszystkie zobowiązania klienta na dzień bieżący, a to co zostaje kieruje na kapitał. W ten sposób zmniejsza kapitał pożyczki a tym samym przyszłe odsetki klienta.
W przypadku ustawienia parametru na Nie. System spłaca wszystkie wymagalne kwoty na dzień bieżący a pozostałą kwotę zawiesza na koncie nadpłaty i z konta tego pobiera kwoty w dniach wymagalności raty odsetkowej i kapitałowej.
Link: 
Temat: Rozliczania zalełości ratami
Opis:
Rozliczania zalełości ratami (Tak/Nie) Tak system spłaca zelgłości ratami tj. w przypadku istnienia 3 kolejnych zaległych rat, system najpierw spłaca:odsetki,prowizje,kapitał z 3 raty następnie w miarę dostępności środków zaległości z 2 i 1 raty, obecnie na Tak powinien mieć ustawiony jedynie fundusz "incjatywa mikro" pozostałe fundusze powinny mieć ten parametr ustawiony na Nie, czyli spłata następuje w całości zgodnie z ustawioną kolejnością
Link: 
Temat: Dekrety
Opis:
Dekrety jest zestawem księgowań widzianych w księdze głównej firmy.

Widok operacji na dekretach możemy ograniczyć do

1) Zakresu dat
2) numeru umowy
3) Konta na którym było księgowanie
4) Kodu dokumentu
5) waluty
Aby uruchomić filtrowanie po danym zakresie należy
a) zaznaczyć "ptaszkiem" kolumnę do poszukiwań
b) nacisnąć klawisz Ponowna Analiza
Link: 
Temat: Raport zaległości z podziałem na raty
Opis:
Przed uruchomieniem raportu należy prawidłowo ustawić przedziały rezerw w których zostanie sklasyfikowane poszczególne wierzytelności.
Przedziały (okresy zalegania) są definiowane w opcji
Baza->Produkty->Pożyczki (Prawy klawisz myszki) rezerwy.

Zakresy te powinny być ustawione dla każdego produktu oddzielnie
Link: 
Temat: Usunięcie umowy
Opis:
Umowę można usunąć gdy nie ma jeszcze do niej dopisanych dekretów.

Aby umowa została usunięta należy
W wesjach od 4.14L nacisnąć prawy klawisz myszki na umowie w opcji umowa info i wybrać opcję "Usunięcie umowy". Umowa zostanie usunięta po sprawdzeniu, że brak przy niej dekretów.

W wersjach starszych,umowę należy najpierw wycofać z umów do wypłaty w opcji "Umowy do wypłaty" prawy klawisz myszki. Umowa otrzymuje status "Odm" a następnie usunąć ją z lsity umów.
Link: 
Temat: Rezerwy
Opis:
Poziom rezerw jest ustawiany w opcji "Baza -> Słowniki -> Pożyczki/Poręczenia prawy klawisz myszki "Rezerwy".
Poziom rezerw jest ustalany indywidualnie dla każdego produktu.
Raporty dla poszczególny funduszy można wykonać w opcji "Księgowość -> raporty"
Dla każdego klienta jest możliwość zapisania indywidualnego poziomu rezerwy w takiej sytuacji klient jest przenoszony do odpowiedniej klasyfikacji automatycznie a przy kliencie w raporcie rezerw kolumna I jest widoczny znak '*'.
Link: 
Temat: EKSPOZYCJE
Opis:
Patrz REZERWY
Link: 
Temat: Planowanie dochodów funduszu
Opis:
Planowanie dochodów w funduszu odbywa się w opcji "Baza->Raporty->Rat(Plan finansowy)"
W okienku KONTO można podać numer/lub część numeru konta do jakiego chcemy ograniczyć analizę.
Link: 
Temat: Transza - rodzaje pożyczek
Opis:
Transze są stosowane w obsłódze pożyczek od zmiennego salda,anuitetowych,odsetki z góry.

Wypłata w transzach nie jest stosowana dla pożyczek specjalnych. W pożyczkach specjalnych mamy do czynienia z linią pożyczkową czynną w przedziale od do. Od Data (nigdy nie wypłaconej transzy oznaczającej początek lini pożyczkowej) do Data płatności ostatniej raty.
Link: 
Temat: Transze
Opis:
Sprawdź temat transza.
Transze można ustawić w opcji Umowy info -> Transze
Transza wypłacona jest wykazywana w programie w kolorze czerwonym
Transze do wypłaty w kolorze zielony. Uwaga w pożyczkach specjalnych nie ma wypłat w transzach mamy do czynienia z linią pożyczkową.
Link: 
Temat: ANUITET
Opis:
Metoda wyliczania rat kapitałowych od zmiennego salda tak aby dawały w efekcie płatności równe. Warunek powinien być spełniony przy zachowaniu warunku że każda rata jest płatna w tym samy dniu miesiąca a wypłata dokonana w tym sam dniu miesiąca. np. wypłayta 10.01.2008 kolejne wpłaty 10.02, 10.03, 10.04. Dodatkowo przez cały okres trwania pożyczki stopa procentowa pożyczki powinna być równa
Link: 
Temat: Kolejność spłat
Opis:
Kolejność spłat globalną ustawiamy w opcji Baza-> Kolejność spłat. Ustawienia takie mają zastosowanie do wszystkich umów oprócz tych do których dopisano indywidualny kierunek spłat w opcji "Umowy info -> Prawy klawisz myszki -> Rejestracja aneksu spłat"
Link: 
Temat: Terminarz sztywny
Opis:
Terminarz sztywny jest zapisem w danych umowy "Terminarz sztywny" Tak. W umowach takich odsetki nie są wylicznane przez system ale pobierane wprost z terminarza bez ich analizy i ponownego wyliczania. Uwaga zmiana stopy procentowej (UMOWY) dla takiej umowy nie ma sesu. Gdyż system nie przeliczy takiej umowy samodzielnie. Zawsze pobiera i księguje kwoty odsetek zapisanych w terminarzu przez operatora.
Link: 
Temat: Terminarz BO
Opis:
Opcja dostępna pod prawym klawiszem myszki w opcji Terminarz Rat służący do pomocy w utworzeniu nowego terminarza dla umów przenoszonych z innego systemu, za pomocą opcji BO. Nie powinna być stosowana do umów które już działają w systemie. Bądź w przypadku jej użycia dla takich umów jej wynik powinien zostać zweryfikowany. Działanie takie jest podyktowane tym że opcja nie uwzględnia przy wyliczeniu nowych rat odsetek już naliczonych w starym terminarzu, w przeciwieństwie do opcji Terminarz Rat.
Link: 
Temat: Saldo
Opis:
Saldo jest różnicą między operacjami Wn i Ma.
Czyli między wpłatami a wypłatami z kotna. Przykładowo jeżeli na koncie pożyczkowym zanotowaliśmy jedną wypłatę pożyczki na kwotę 10 000 tyś (Wn) i jedną wpłatę na kwotę 500 (Ma) to saldo konta wyniesie 9 500
Link: 
Temat: BAZA
Opis:
Opcja do konfigurowania parametrów programu,pracy ze wzorcami wydruków,tabelami prowizji, tabelami oprocentowania. Widoczna w głównym ekranie.
Link: 
Temat: ANNUITETOWE, annuitetowa
Opis:
Metoda wyliczania rat kapitałowych od zmiennego salda tak aby dawały w efekcie płatności równe. Warunek powinien być spełniony przy zachowaniu warunku że każda rata jest płatna w tym samy dniu miesiąca a wypłata dokonana w tym sam dniu miesiąca. np. wypłayta 10.01.2008 kolejne wpłaty 10.02, 10.03, 10.04. Dodatkowo przez cały okres trwania pożyczki stopa procentowa pożyczki powinna być równa
Link: 
Temat: FV
Opis:
Skrót od faktura VAT. System może drukować faktury VAT na odsetki umowne zapisane w terminarzu odsetkowy. Opcja do drukowania faktur Księgowość->Raporty->Drukowanie faktur. Nazwa wzorca wydruków dla drukowania faktur jest faktura3 zapisana w formacie "FR3". Wartość odsetek umieszczana na fakturze jest zgodna z wartością zapisaną w terminarzu. Dlatego opcja ta najlepiej działa dla terminarza sztywnego
Link: 
Temat: DT
Opis:
Skrót od oprocentoanie dodatkowe, we wcześniejszych wersjach pbazy można było wprowadzić dodatkowe oprocentowanie wprowadzane w sytuacji gdy klient spłacał pożyczkę ale wykorzystywał ją nie zgodnie z przeznaczeniem. Obecnie parametr ten jest wyłączony gdyż nie był wykorzystywany przez fundusze pożyczkowe a zwalniał program.
Link: 
Temat: SYSTEM
Opis:
System jest zamienną nazwą do słowa Program
Link: 
Temat: Oddanie nadpłaty klientowi
Opis:
Oddanie nadpłaty klientowi odbywa się w opcji Księgowanie Wn Ma
Jako konto Wn należy wybrać konto Nadpłaty jako konto Ma należy wybrać konto Droga (Droga rozumiane jest to jako nazwa Bank). Księgowanie ze znakiem (+)
Link: 
Temat: Wypłata pożyczki
Opis:
Wypłata pożyczki odbywa się w opcji "Wypłata" znajdującej się na głównym ekranie. Po wejściu do opcji operator otrzymuje listę pożyczek do wypłaty. Aby wpłacić pożyczke - transzę lub kwotę z pożyczki specjalnej należy nacisnąć klawisz wypłata, bądź dwukrotnie kliknąć na pożyczkę którą chcemy wypłacić.
Ekran wypłaty należy wypełnić prawidłow numery NRB gdyż są poddawane sprawdzeniu czy są poprawne
Link: 
Temat: BANKI
Opis:
Do systemu PBaza zaczytano za pomocą pliku ELIXIR wszystkie banki będące w ewidencji KIR. Zestawienie banków można przeglądać i edytować w opcji Baza->Ewidencja Banków ->Dane Banków
Link: 
Temat: Dodanie Banku
Opis:
Dodanie banku odbywa się automatycznie poprzez zaczytanie plików Elixirowych zawierających kompltną tabele banków czynnych w polse a w szczególności pliki
OArrrrmm.0dd - centrale banków
PArrrrmm.0dd - oddziały banków
Zaczytanie plików odbywa się w opcji "Baza->Ewidencja banków -> Zaczytaj Banki

Link: 
Temat: Wymagania sprzętowe dla instalacji do 3 stanowisk
Opis:
Wymagania sprzętowe dla małych instalacji :
Serwer bazy danych zainstalowany na stacji roboczej
- procesor i3 lub lepszy
- RAM min 4 GB– zalecane więcej
- HDD – 100 MB wolnej przestrzeni,
- monitor VGA, minimalna rozdzielczość 1280 na 800 pikseli
- mysz,
- Zabezpieczenie UPS
Link: 
Temat: Hurtownia danych - moduł
Opis:
Dodatkowe narzędzie do programu PBaza pozwalające na tworzenie raportów z szerokiego zakresu danych. Opcja może wydrukować dane zawarte w zakładkach Klient,Umowa,Wniosek,Wskaźniki.

Moduł dodatkowo płatny.
Link: 
Temat: Sortowanie wyników w hurtowni danych
Opis:
Sortowanie wyników w hurtowni danych może następować
1) StClassic - wartości sortowane będą alfabetycznie
2) StCaseSensitiw - wartość sortowane alfabetycznie
2) StCurenncy - wartości sortowane będą traktowane jak kwoty
3) StDate - wartości sortowane będą traktowane jak daty
4) StNumeric - wartości sortowane będą jako numery
5) StAutomatic - próba wykrycia automatycznego rodzaju sortowanych wartości.
6) StNone - brak sortowania
Link: 
Temat: Hurtownia - zakres umów analizowanych
Opis:
zak??dka WarunkiOperator mo?e dodatkowo ograniczy? analiz? bazy do um??w spe?niaj?cych warunki: wszystkie,stracone,bez straconych. Jako stracone s? anzlizowane umowy z statusem rezerwy = stracone (sql u.rezerwa=5) a bez straconych dla statusu rezerw r???nych od straconych (sql u.rezerwa<>5)
Link: 
Temat: Hurtownia - warunek SQL
Opis:
dodatkowy warunek zadany według regół języka SQL (wymagana jest znajomość języka sql) przyczym jeżeli na dowolnej zakładce wybraliśmy waruek zapytanie SQL powinniśmy rozpocząć od klauzuli and/or natomaist w przypadku gdy nie wybraliśmy na żadnej zakładce warunku fraze zapytania zbudowanego według regół SQL należy rozpocząć od frazy where
Synonim tabeli umowa u, synonim tabeli klient k synonim tabeli w w
Link: 
Temat: HURTOWNIA - Drukowanie
Opis:
Do drukowania raportu używa się wzorca wydruków hurtownia.fr3. Dzięki wzorcowi możemy zmienić czcionke i wzorzec wydruków. Drukowanie wyników analizy hurtowni danych następuje z zakłądki wyniki klawisz "Drukowanie"
Link: 
Temat: Hurtownia - uruchomienie sortowania wyników analiz
Opis:
uruchomienie sortownia analizy wyników sortowania odbywa się poprzez kliknięcie na nagłówek kolumny której chcemy poddać analizie przy wcześniejszym wybraniu w wyborze sortowanie rodzaju sortowania kolumny tj. w jaki sposób ma być dokonane sortowanie danych tj. jako kwota,data,liczba lub klasycznie alfabetycznie
Link: 
Temat: Hurtownia - zawężenie poszukiwań dancyh
Opis:
w celu zawężęnia poszukiwania danych do rekordów spełniających odpowiednie warunki można się posłóżyć wyborami znajdującymi się na poszczególnych zakładkach i tak np w zakłądce Umowy min przy danych cel,przeznaczenie znajduje się wybór po wybraniu danej z wyboru cel i wykonaniu analizy w raporcie powinny zostać dane spełniające ten warunek
Link: 
Temat: HURTOWNIA-zakładka Raporty
Opis:
Będąc na zakładce raporty można wybrać po jakich danych nastąpi analiza do wyboru mamy 3 możlwośći: umowy,klient,wnioski decydując się na wykonanie analizy po jednym z trzech zakresów danych określamy jaki zakres danych otrzymamy. Np. jeżeli przeprowadzamy analizę klientów otrzymamy zazwyczaj więcej rekordów niż przy analizie danych umowa, gdyż klientów zarejestrowanych w bazie jest po prostu więcej niż umów. (dochodzą np. osoby zarejestrowane jako pełnomocnicy,prezesi itp...)
Link: 
Temat: Hurtownia - określenie jakie dane mają zostać zwrócone przez system
Opis:
W celu określenia danych jakie mają zostać zwrócone przez system należy wejść do zakłdki określającej tabele danych (klient,umowa,wniosek) i zaznaczmy myszką pola jakie chcemy otrzymać w wyniku analizy. W podsumowaniu zaznaczonego pola otrzymujemy jedną z trzech wartość: Liczbę zwróconych rekordów,sumę zwróconych rekordów, lub średnią zwracanych rekordów np przypadku zaznaczenia do analizy "Średnia ważona oprocentowania" system zwraca nam wszystkie wartości oprocentowania wraz z wartością śred.
Link: 
Temat: Hurtownia-średnia ważona oprocentowania
Opis:
średnia ważona oprocentowania zostaje wyliczona za pomocą wzoru =
Suma(Kwota pożyczki w systuacji normalnej* oprocentowanie)/Suma(kwota pożyczek w bazie)
Link: 
Temat: Hurtownia - średnia
Opis:
W przypadku wyznaczania średnich (nie ważonych) wzór na uzyskanie wartości wygląda następująco śerdnia = wartość/liczbę. W systemie są wyliczne średnie nie ważone
Oprocentowanie umowy,Oprocen umowy aktualne,Prowizja umowy,Ilość rat kapitałowych, Ilość rat wszystkich,Średnia pożyczka,długość karencji,
Link: 
Temat: Hurtownia - liczba pojedyncza
Opis:
W celu załączenia do zestawu danych eksportowanych z systemu kolumny zawierającej LP należy w zakładce Raporty opcji Hurtownia zaznaczyć pole Lp
Link: 
Temat: Hurtownia - warunki finansowe
Opis:
w zakładce umowy można zaznaczyć dane finansowe które zostaną wyliczone i weksportowane.Daty na jaki dzień zostaną weksportowane dane zostają określone w zakładce warunki (daty widoczne na dole ekranu). Przyczym data Do będzie się odnosiła do wartość Salda na dzień oraz zakresu obrotów Do dnia.
Czyli jeżeli chcemy określić saldo umów na 2008.01.01 należy w zakładce warunki w pole Do wpisać datę 2008.01.01 a w zakładce umowa zaznaczyć pola pożyczka w sytuacji normalnej i ewentualnie Raty zaległe
Link: 
Temat: Hurtownia - ogranicz do okresu
Opis:
Po zaznaczeniu tego parametru zestaw danych eksportowanych ograniczany jest do umów których w przypadku analizy wniosków zostały złożone w przedziale od do w.datawniosku>=:d0 and w.dataWniosku<=:d1 z datami włącznie. W przypadku klientów zostali założeni w przediale dat od do włącznie k.dataW>:=d0 and k.dataW<=:d1. W przypadku analizowania umów analizowane są wszystkie umowy aktywne i umowy rozliczone z dataRozliczenia>= Data Do. Data Od nie jest brana pod uwagę
Link: 
Temat: Sortowanie pożyczek wg stopy procentowej w podziale na biura....
Opis:
Aby wykonać raport pożyczek wg. stopy procentowej należy w zakładce umowy zaznaczyć okienko Oprocentowanie aktualne, w zakładce warunki wpisać warunek sql where u.datawyplaty>='2008.01.01' w tedy orzymamy zestw oprocentowania dla umów udzielonych po dniu 2008.01.01. W przypadku gdy chcemy powyższy raport wykonać tylko dla danego biura w okienko biuro wpisujemy nr biura np 1 a warunek sql zmieniamy na and u.datawyplaty>='2008.01.01'
Link: 
Temat: Hurtownia - tabela umowa pola dla warunków SQL
Opis:
IDUMOWY
OPROCENTOWANIE (początkowe umowy)
PROWIZJA
KWOTAKREDYTU
WYPLACONY (Tak/Nie)
DATAW - data wprowadznia do systemu
DATAWYPLATY
ILOSCRAT
ROZLICZONY (Tak/Nie)
OPIS Numer umowy
ILOSCRATWSZ
REZERWA (1,2,3,4,5)
KWPRZYGOT
DATA_PRZYZNANIA
ODSZGORY
TYPSPLATY (1,2,3,4,5)
DANEDO dane dodatkowe
DZAKOCZ
DSPLACENIA - data ustawiana automatycznie podczas ostatniej spłaty (rozliczeniowej)
DataRozl data ustawiana ręcznie przez operatora
DUGODY
DSUDOSADU
DKWYKONAL
DPOSTSAD
DWYPUMOWY
DSDOKOMOR
DPRZYGOT
Link: 
Temat: Hurtownia danych - średnia długość pożyczki aktywnej
Opis:
aby wykonać taki raport należy w zakładce umowa zaznaczyć dane
NrUmowy,Rat wszystkich w zakładce warunki w okienku warunek SQL where u.rozliczony='Nie' lub gdy wcześniej zadaliśmy inny warunek and u.rozliczony='Nie'
Link: 
Temat: Hurtownia - średnia wielkość pożyczki
Opis:
aby uzyskać taki raport należy w zakładce umowy zaznaczyć średnia wartość pożyczki
Link: 
Temat: Hurtownia - wydruk wszystkich klientów
Opis:
aby stworzyć taki wydruk należy w zakłądce klient zaznaczyć zestaw danych jaki nas interesuje a następnie w zakładce warunki wybrać czy raport ma być wykonany dla oficera,biura.....

Uwaga dodatkowo w zakładce klient możemy weksportować dane nazwa operatora który założył klienta i/lub oddział do którego operator należy. Dzięki temu możemy weksportować wszystkich klientów a sortowanie wykonać w zakładce wyniki. Sortowanie dokonujemy według zasad opisanych w temacie sortowanie
Link: 
Temat: Wypowiedzenie umowy
Opis:
Wypowiedzenie umowy odbywa się w opcji Umowa info prawy klawisz myszki wypowiedzenie umowy. Wykonanie operacji wypowiedzenie umowy powoduje: 1)Przeksięgowanie pożyczki z sytuacji normalnej na pożyczka raty zaległe
2)Przeksięgowanie odsetek umownych na raty odsetkowe przeterminowane.
3)Ustawienie statusu umowy "WYPOWIEDZIANA"
4)Ustawienie daty wypowiedzenia umowy (od wersji 4.14R).
5) Ustawienie kolejności spłat tak aby
* Dozwolona wcześniejsza spłata Tak
* Spłata odsetek tylko w terminie raty Nie
* Ewentaulana nadpłata w terminie raty Nie (od wersji 4.15M)
Opcja wypowiedzenie umowy powninna być wykonana przed skierowaniem wniosku do sąd.
Link: 
Temat: Hurtownia - warunki znaczniki
Opis:
Zakładka warunki znaczniki pozwala na wprowadzenie dodatkowych warunków dotyczących tabeli Klient i znaczniki. Tzn. w przypadku zaznaczenia jednego bądź więcej znaczników wynik analizy jest ograniczony do klientów do których jest dopięty odpowiedni znacznik
Link: 
Temat: Hurtownia - Zestawienie prowizji za dowolny okres
Opis:
Aby wykonać raport należy w zakładce umowy zaznaczyć dochody za okres w zakładce warunki ustawić za jaki okres ma być przeprowadzona analiza "Stany Od Do" oraz ewentualnie inne warunki dotyczące oficerów,biur itp.. W wyniku działania raportu powstaną dwie kolumny Dochody naliczone za okres oraz Dochody zapłacone za okres. Kolumna Dochody naliczone za okres zawiera zestawienie dokumentów naliczeniowych prowizji w analizowany przedziale czasowym natomiat Kolumna Dochody zapłacone za okres ma sens jedynie dla raportu wykonanego za cały okres działalności firmy. Od wersji 4.14R istnieje możliwość analizowania również dochodów zapłaconych w dowolnym przedziale czasowym.
Link: 
Temat: RAT (Plan finansowy)
Opis:
• RAT (Plan finansowy) Opcja pozwala na sprawdzenie i określenie przepływów pieniężnych w przyszłych okresach czasu, przyszłe planowane spłaty są wyliczane i prezentowane na podstawie zapisów w terminarzach (nie ma znaczenia czy dana rata jest spłacona czy nie). W pole konto można wpisać numer konta pożyczkowego lub początkową numer tego konta. Rozwiązanie takie pozwala na analizowanie przyszłych wpływów z tytułu jakiegoś produktu lub grupy produktów.
Przykładowo gdy mamy dwa konta

a) poż-BGK-PB-RN - (pożyczki BGK pierwszy biznes rata normalna)
b) poż-BGK-PDM-RN - (pożyczki BGK praca dla młodych rata normalna)

i chcemy przeanalizować cały produkt BGK podajemy w pole konto numer
„POŻ-BGK” i system analizuje wszystkie konta BGK. Po podaniu konta „poż-BKG-PB” lub „poż-BGK-PB-RN” system analizuje tylko i wyłącznie produkt pierwszy biznes. Wielkość liter nie ma znaczenia.
Link: 
Temat: Hurtownia danych - status umowy
Opis:
Rozliczony = Tak umowa rozliczona i zamięta
Rozliczony = Nie umowa aktywna
Wyplacony = Tak umiowa wypłacona
Wyplacony = Nie umowa nie wpłacona
Wyplacony = Odm umowa Odrzucona
Rozliczony = 5 umowa umożona
Rozliczony = 4 wypowiedziana
Rozliczony = Win umowa windykowana
Rozliczony= 6 Rezygnacja
Rozliczony= 7 Koniec umowy
Rozliczony = Zw Zwrócona
Link: 
Temat: Poziom - rezerwy
Opis:
Aby ustawić poziom rezerwy należy posłużyć się opcją
Baza->Słowniki->Produkty->Pożyczki/Poręczenia prawy klawisz myszki na danym produkcie. I należy wybrać opcję REZERWY.
Uwaga !
dla karzdego produktu obowiązuje indywidualny poziom rezerwy, ważne aby do każdego produktu zdefiniować je oddzielnie
Link: 
Temat: Naliczanie odsetek metoda 365/365
Opis:
Przy naliczaniu odsetek w metodzie 365/365 odsetki są wyliczane według wzoru ods =(kapitał *ilość dni* stopa procentowa)/36500 uwaga system jako początek okresu liczenia odsetek przyjmuje Maksimum z dwóch dat
1. Data zaksięgowania środków na koncie
2. Data ostatniego przeliczenia umowy (Data ta jest widoczna w danych umowy) wszelkie operacje ręczne dokonane przed tą datą nie są przeliczane i brane pod uwagę gdyż system przeliczył już umowę i nie liczy jej wstecz.
Link: 
Temat: Pożyczka - definiowanie nowego produktu
Opis:
Aby zdefiniować nowy produkt należy posłużyć się opcją "Baza ->słowniki->Produkty->Pożyczki/Poręczenia" Po zdefiniowaniu i zapisaniu nazwy i ewentualnych parametrów, należy zdefiniować zestaw kont w planie kont które będą obsługiwać ten produkt. Po zdefiniowaniu kont dla produktu należy wrócić do opcji "Produkty -> Pożyczki/Poręczenia" i nacisnąć prawy klawisz myszki i wybrać opcję szablony wybrać i wstawić komplet kont uprzednio zdefiniowany.
Link: 
Temat: Wskaźnik (kapitał pożyczkowy opóźniony/portfel aktywny)
Opis:
Kapitał pożyczkowy opóźniony w skrócie (KPO) jest Sumą Rat zaległych + Rat terminowych tych klientów których zaległość jest >= od ilości dni wpisanych w kontrolce

Portfel Aktywny w skrócie (PA) Suma wszystkich Rat kapitałowych zaległych i terminowych

aby analizować nie stracone to w warunkach należy zaznaczy bez straconych


Wskaźnik=(KPO)/(PA)*100



Data na jaką jest tworzony raport jest pobierana z zakładki "Warunki" pole DO
Link: 
Temat: PBaza
Opis:
Program do prowadzenia analityki pożyczkowej i poręczeniowej.
Ze względu na swoją charakterystykę (zmiana raportów wraz ze zmianą stanów umów) oprogramowanie PBaza nie może być traktowane jako program księgowy.
Link: 
Temat: Wskaźnik pożyczek straconych
Opis:
Wskaźnik pożyczek straconych = (kapitał pożyczek straconych/kapitał pożyczek wszystkich)*100. Aby wskaźnik został prawidłowo wyliczony należy przed uruchomieniem wyliczania wskaźnika sprawdzić czy w pole warunki w wyborze (zakres umów analizowanych) zaznaczyć wszystkie

Jako Kapitał pożyczek rozumiany jest suma rat terminowych i zaległych
Link: 
Temat: Nowa osoba
Opis:
Każda osoba (Klient,Poręczyciel,Pełnomocnik,Prezes,Operaor) powinna zostać wprowadzona do systemu za pomocą klawisza "Nowa Osoba" . Przy wprowadzaniu nowej osoby koniecznie należy wpisać numer PESEL wówczas system sprawdzi czy w bazie danych znajduje się już osoba o podanym numerze PESEL i operator zostanie o tym powiadomiony. Klawisz "Nowa Osoba" może być wykorzystywany również do wporwadzania / rejestrowania jednosobowej działalnośći gospodarczej. Inną możliwością jest zarejestrowanie firmy i osoby oddzielnie a następnie dopięcie w firmie osobę jako właściciela
Link: 
Temat: Raport Wysłanie E-maili z rozliczeniem spłat
Opis:
Raport wysyła listy do wszystkich klientów którzy mają e-mail oraz dokonali spłaty w podanym okresie z wykazem zaksięgowanych spłat plus z wykazem na co zostały zakwalifikowane poszczególne spłaty. Działanie raportu – wykaz poszczególnych kwot jest identyczny jak dla opcji „Raport spłat”. Dlatego przed wysłaniem listu z wykazem spłat można utworzyć raport spłat w celu sprawdzenia co znajdzie się w poszczególnych kolumnach. Na koniec wysyłania E-maili system tworzy raport do kogo wysłano listy i co się w nich znalazło. E-mail z którego jest wysyłany raport jest zapisany w opcji Menu -> Dane firmy -> Dane pozostałę.
Link: 
Temat: Komunikat #31
Opis:
Błąd odczytu tabela Klient. Możliwe przyczyny powstania błedu
1) Uszkodzenie bazy
2) Operator pracuje na programie nie zainstalowanym
3) Operator pracuje na innej wersji niż obowiązuje w systemie
4) Używa nie autoryzoanej wersji programu
Link: 
Temat: Typy kont tabela (PLANKT)
Opis:
1: Konto kredytowe
2: Konto Raty zaległej
3: Konto odsetek umownych
4: Konto odsetek karnych
5: Konto dochodów odsetek karnych
6: Dochody odsetki umowne
7: Droga/Bank
8: Kasa
9: Dochody Prowizja
10: Dochody Inne
11: Dochody Komornicze
12: Konto Prowizji
13: Konto Nadpłąt
14: Konto Dochodów Komorniczych
15: Konto Inne
16: Konto dochodów nadzwyczajnych
17: Konto nadpłaty
18: Konto odsetek przeterminowanych
19: Konto dochodów z odsetek przeterminowanych
20: Prowizja korespondencji
21: Dochody z prowizji korespondencji
22: Konto rezerw
23: Koszty rezerw
24: Dochody z rezerw
25: Opłaty sądowe inne
26: Odsetki karne w sądzie
27: Przewalutowania PLN
28: Przewalutowania waluta
Link: 
Temat: Zmiana numeru umowy
Opis:
Numer umowy można zmienić w opcji "Umowa info" podwójne kliknięcie myszką na umowie. Numer ID umowy jest niezmienialny i nadawany automatycznie.
Link: 
Temat: ID Umowy
Opis:
Id umowy jest niezmienialne w programie i nadawane automatycznie
Link: 
Temat: JAK USTAWIĆ NR JEDNOSTKI
Opis:
Numer jednostki jest nadawany automatycznie przez komputer według genertora ID. Nie można zmienić numeru jednostki z "palca"
Link: 
Temat: Tabela Upowaznienia
Opis:
IDUPOWAZNIENIA autoinkrement
RODZIC Firma
DZIECKO Osoba uprawniona
WPROWADZIL Id operatora - odnoścnik do tabeli Operator
DATAW Data wprowadzenia
OPIS Niewykorzystywane
RODZAJ Rodzaj upoważnienia - odnośnik do tabeli SLOWNIK
IDUMOWY Nie wykorzystywane
Link: 
Temat: Hurtownia - wyszukiwanie osób po płci (PŁEĆ)
Opis:
aby wyszukać osoby spełniające warunek np właściciel lub osoba dowiązana jest kobietą należy zastosować warunek sql

left outer join upowaznienia u on k.nr_klienta=u.rodzic left outer join klient y on u.dziecko=y.nr_klienta where (y.plec=1 or k.plec=1)


Uwaga w przypadku zastosowania w regule SQL dowiązania kolejnej tabeli (left outer join) nie wolno używać już innych warunków, ewentualnie wpisać warunki bezpośrednio w regule SQL. Przy czym (k.plec=1 kobieta) (k.plec=2 mężczyzna)
Link: 
Temat: Naliczanie odsetek
Opis:
System nie nalicza odsetek w zamknięciu dnia dla umów zakończonych i ze statusem odm

Dla tabeli umowy SQL warunek (not rozliczony ='Tak') and (not wyplacony='Odm)
Link: 
Temat: Komunikat #4
Opis:
Błąd zapisu (update) tabeli umowa, dla akcji naliczania odsetek.
Prawdopodobna przyczyna uszkodzenia bazy, błąd dostępu do bazy, używanie umowy przez inną osobę w momencie przetwarzania. Konieczna jest sprawdzenie przyczyny przez serwis.Prawdopodobnie koniczność cofnięcia się do kopii bezpieczeństwa.
Kod SQl polecenia które się zatrzymało
update umowy set DataNal=:d0 where IdUmowy=:d1
Link: 
Temat: Pożyczki stracone (pożyczka stracona)
Opis:
Pożyczka posiadająca status umowy stracona.

Status taki ustawia się automatycznie podczas działania opcji "Zamknięcie dnia".
Status pożyczki straconej jest ustawiany dla pożyczek których zaległość w dniach wskazuje na przedział pożyczki stracone.

Podczas działania opcji dodatkowo ustawia się data zmiany statusu umowy na pożyczkę stracą.

Przedziały czasowe dla których ustawiane są pożyczki stracone można ustawić w opcji "Baza -> słowniki -> produkty pożyczki" prawy klawisz myszki rezerwy.

warunek dla hurtowni danych
where u.rezerwa=5 and u.data_rez>"2008.01.01"

Uwaga każda firma samodzielnie ustala przedziały czasowe dla których pożyczki są przenoszone do straconych i co dla danej firmy to oznacza.
Link: 
Temat: POMOC
Opis:
Wyszukiwanie tekstów w pomocy zdalnej odbywa się na podobnych zasadach jak wyszukiwanie tematów w książce za pomocą spisu treści lub skorowidza. Dla przykładu chcąc wyszukać temat Jak znaleźć osoby w hurtowni danych które są właścicielami umów i są kobietami lub jak znaleźć osoby o odpowiedniej płci W pomocy zdalnej należy przeszukać bazę podając jak słowo kluczowe Płeć lub Hurtownia i w otrzymanych tematach poszukiwać interesującego nas podtematu. Dopiero w sytuacji gdy nie znaleźliśmy interesującego nas tematu możemy wpisać w zapytanie pełny opis poszukiwanego tematu w celu zgłoszenia do opracowania. Dlatego też poszukiwanie interesującego nas tematu należy szukać jednego wyrazu podobnie jak w innych systemach help,i skorowidzach książek
Link: 
Temat: Karencja
Opis:
Karencja jest to okres w którym klient płaci odsetki a nie płaci kapitału. Warunkiem wystąpienia karencji jest wystąpienie dodatniej kwoty odsetek.

Karencje w spłacie kapitału uzyskujemy podając w opcji "Nowa Umowa" i/lub "Symulacja pożyczki" datę w okienku "Data spłaty pierwszej raty" datę odpowiadającą dacie spłaty daty KAPITAŁOWEJ i tak np. jeżeli planowana data wypłaty to 2006.01.10 a data spłaty pierwszej raty 2006.05.30 to system wyznaczy 5 misięczną karencje w spłacie kapitału.
Link: 
Temat: HARMONOGRAM
Opis:
Patrz Terminarz
Link: 
Temat: Terminarz
Opis:
Terminarz spłat rat kapitałowych i odsetkowych, można stworzyć - wydrukować w opcjach
1) Symulacja spłaty pożyczki
2) Nowa umowa
3) Umowa info -> Terminarz rat


Do drukowania terminarza należy posłużyć się opcją Menu (lewy góreny róg) Drukowanie terminarza

Wzorzec wydruku terminarza jest zapisany w opcji "Baza -> Wydruki" pod nazwą TERMINARZ a w przypadku akcji wyświetl tylko przyszłe raty pod nazwą TERMINARZ1
Link: 
Temat: Odsetki karne w sądzie
Opis:
Jak sprawa idzie do sądu to na dzień skierowania pożyczkobiorca zalega: kapitał 10000, odsetki podstawowe 1000 i za to że nie płacił w terminie naliczono mu odsetki karne, lub ustawowe(jak rozwiązana będzie umowa) 2500. te 2500 to są odsetki karne w sądzie, od których dzięki temu że jest wyrok można naliczać odsetki ustawowe. Gdyby sprawa nie została skierowano do sądu to odsetki ustawowe liczone mogą być tylko od kapitału i odsetek podstawowych.

Odsetki karne przelewamy na konto odsetki karne w sądzie po uzyskaniu wyroku, dodatkowo można naliczyć i zaksięgować odsetki karne, od odsetek karnych w sądzie za okres od dnia skierowania sprawy do sądu do dnia uzyskania wyroku.
Księgowanie Wn Odsetki Karne Ma Dochody z odsetek karnych
Link: 
Temat: korespondencja seryjna
Opis:
W celu uzyskania adresów klientów można posłużyć się hurtownią danych.
Link: 
Temat: wzór na ratę anuitetową
Opis:
pot:=power((1+oproc/12/100),iloscrat);

p:=Kwkredytu*pot*(oproc/12/100);
p:=p/(pot-1);
RataAnnuitetowa:=p;
Link: 
Temat: pbaza.ini
Opis:
HOST=localhost
path=c:\fundacja\bazadanych\fundacja.fdb
wydruki=c:\fundacja\wydruki\wydruk.txt
password='12345678'
user='mikrokasa'
DES=TRUE

HOST - numer IP serwera bądź słowo localhost w przypadku pracy lokalnej
path - ścieżka dostępu do bazy danych (na serwerze)
wydruki - katalog lokalny wraz z nazwą pliku w którym ma się tworzyć wydruk
password - parametr dostępny od wersji 4.15L umożliwia zdefiniowanie własnego hasła dla serwera Firebird
user - parametr dostępny od wersji 4.15L umożliwia zdefiniowanie własnego użytkownika dla serwera Firebird
Link: 
Temat: Rozliczenie pożyczki
Opis:
Rozliczenie pożyczki (zamknięcie) następuje w momencie gdy pożyczka (suma wszystkich kont) będzie wykazywała albo

Nadpłatę mniejszą od wartośći zapisanej w konfiguracji w parametrze DOCHNAD

Nidopłatę mniejszą od wartości zapisanej w konfiguracji w parametrze KOSZNAD

Jako NIEDOPŁATA rozumiana jest suma wszystkich kont klienta kapitałowych,odsetkowych ....
Link: 
Temat: status działalności
Opis:
Okres działalnośći przedsiębiorstwa
np.
Starter
do 1 roku
od 2 do 3 lat
powyżej 3 lat
Link: 
Temat: Nadpłata
Opis:
Nadpłata u klienta występuje w momencie gdy wielkość wpłaty przekracza wartość oczekiwanej w danym momencie wpłaty,
Jeżeli klient ma należności z tytułu pożyczki nadpłata zostanie rozliczona w terminie wymagalności raty odsetkowej bądź kapitałowej. Jeżeli klient nie ma już należności. Nadpłata powinna zostać zwrócona klientowi w opcji Księgowania Wn Ma.

konto Wn Nadpłata Konto Ma Droga
lub zakfalifikowana jako zyski nadzwyczajne w opcji Księgoanie Wn Ma
konto Wn Nadpłata Konto Ma Dochody Nadzwyczajne.

W przypadku gdy wprowadzimy ręcznie kwotę nadpłaty na kapitał konieczne jest utworzenie nowego harmonogramu.
Link: 
Temat: Zaczytywanie zdjęć
Opis:
Do zaczytywania zdjęć służy opcja
"Umowy info -> Zdjęcia"

Uwaga zdjęcia zaczytywane do systemu nie powinny mieć b.dużych rozmiarów gdyż przesłąnie zdjęcia na serwer zajmuje systemowi b.dużo czasu w przypadku pracy przez sieć internet. Przesłanie zdjęcia na serwer zaczyna się po naciśnięciu klawisza "Zapisz"
Link: 
Temat: Zabezpieczenia
Opis:
Do rejestrowania zabezpieczeń pożyczki służy opcja
"Umowa info -> Zabezpieczenia", gdy umowa jest już utworzona. Natomiast do rejestracji zabezpieczeń pożyczkowych na etapie wniosków służy opcja "Wnioski wszystkie -> zabezpieczenie".

Po utworzeniu umowy z wniosku zabezpieczenia zarejestrowane z wniosku przechodzą do umowy.
Link: 
Temat: Windykacja
Opis:
Opcja Windykacja (Umowa info -> Prawy klawisz myszki Windykacja)
powoduje
1) Zmiane statusu umowy na windykowaną
Przeniesienie:
2) Odsetek Karnych na Konto Odsetek Karne w Sądzie
3) Kredytu w sytuacji normalnej na Kredyt przeterminowany (Raty zaległe)
4) Odsetki umowne na Raty odsetkowe Przeterminowane
5) Prowizje na Opłaty w Sądzie
6) Prowizje z tyt. korespondencji na Opłaty w sądzie
7) Rejestracja aneksu spłat tak aby
* Dozwolona wcześniejsza spłata Tak
* Spłata odsetek tylko w terminie raty Nie
* Ewentualna nadpłata kapitału w terminie kolejnej raty Nie
(od wersji 4.15M)

Operator muis dodatkowo ustawić oprocentowanie poszczególnych kont w opcji Umowy info -> Oprocentowanie
Link: 
Temat: Stan zadłużenia pożyczki
Opis:
Stan zadłużenia pożyczki możena sprawdzić w opcji
Umowa info -> Spłata pożyczki
Link: 
Temat: Odsetki - wycofanie naliczenia odsetek (memoriału)
Opis:
Do wycofania naliczenie odsetek należy użyć opcj
Umowy info -> Księgowanie

Konto Wn Konto odsetek umownych
Konto Ma Konto dochodów - odsetki umowne
kwota księgowania ujemne
Typ korekty korekata

Link: 
Temat: Umorzenie pożyczki
Opis:
Umorzenie pożyczki następuje w opcji "Umowa info -> Umorzenie pożyczki"
Działanie opcji polega na:

1. Podniesieniu rezerw celowych do wyskokości kapitału klienta. Jeżeli rezerwy zawiązane w przedsiębiorstwie były w prawidłowej wysokości poprzednio system nie wykonuje tego działania
(Księgowanie Wn Rezerwy Konto Ma Koszty Rezerw)
2. Wyksięgowanie kapitału terminowego i zaległego w korespondencji z kontem rezerw.
(Konto rezerw Wn Konto pożyczki Ma)
3. Wycofanie naliczonych dochodów, zysków itd z kont klienta
księgowanie ze znakiem - (minus)
np. dla odsetek (Konto Wn odsetki Konto Ma Dochody z odsetek)
4. Zmiana statusu umowy na umorzona


Dodatkow w przypadku pożyczek opartych o terminarz stały należy usunąć terminarz, aby nie naliczały się odsetki. Umowy info -> Terminarz prawy klawisz myszki (Usuń cały terminarz, bądź usuń terminarz od daty)
Link: 
Temat: Ilość pracowników
Opis:
W systemie można zarejestrować dowolną ilość pracowników / operatorów.
Ograniczona licencją jest jedynie ilość stanowisk komputerowych na których jest zainstalowany program PBaza.
Link: 
Temat: umowa - Data Spłacenia
Opis:
DSPLACENIA data ustawiana automatyczie podczas rozliczania pożyczki
Link: 
Temat: umowa Data rozliczenia
Opis:
DataRozl

Data ustawiana ręcznie oznacza datę wydania weksli
Link: 
Temat: Co oznaczają kolory dla klientów (główny ekran)
Opis:
a) Zielony –klient BARDZO DOBRY pożyczka któreJ opóźnienie nie było większe niż dwa dni
b) Niebieski- DOBRY pozyczka, której opóźnienie nie jest większe niż 7 dni
c) Pomarańczowy- ŚREDNI max 15 dni
d) Czerwony - RYZYKOWNY max 21
e) Czarny- PONIŻEJ STANDARDU ponad 21
Link: 
Temat: Brak połoczenia do bazy
Opis:
Komunikat dla filtrowania umów, przyczyną brak możliwości wykonania
polececnia SQL.

możliwe przyczyny
1: Niezgodny format tabeli umowa w bazie i w programie
2: utracona łączność z serwerem bazy danych
Link: 
Temat: Zaksięgowanie w zysk nadzwyczajny
Opis:
Umowy info -> Księgowania

Konto Wn Nadpłata
Konto Ma Dochody Nadzywczajne

Albo wybrać z operacji Predefiniowanych Nadpłata -> Dochody nadzwyczajne
Link: 
Temat: Drukowanie wezwania
Opis:
w celu wydrukowania wezwania należy uruchomić opcje zaległości. Będąc w opcji najechać na klienta dla którego chce utworzyć pismo wezwania, nacisnąć prawy klawisz myszki, po wyświetleniu opcji WYBRAĆ OPCJĘ DRUkoWANIE WEZWANIA.

OPCJA NALICZY prowizję od każdego wezwania

Link: 
Temat: STORNO
Opis:
Operacja wycofania dokumentu lub dokumentów z księgi głównej programu PBaza przez utworzenie księgowań przeciwnych ze znakiem (-) pod tą samą datą księgowania co dokument źródłowy. Wykonując ztorno dokumentu wycofujemy z bilansu firmy stany w dacie ich powstania.
Link: 
Temat: Skoring - kolory klientów
Opis:

Kolor klienta uzależniony jest od jego jakości to jest od maksymalnych opóźnień klienta wynikających z jego historii kredytowej

Znaczenie kolorów:

a) Zielony – klient BARDZO DOBRY pożyczka któreJ opóźnienie nie było większe niż dwa dni
b) Niebieski - DOBRY pozyczka, której opóźnienie nie jest większe niż 7 dni
c) Pomarańczowy- ŚREDNI max 15 dni
d) Czerwony - RYZYKOWNY max 21
e) Czarny- PONIŻEJ STANDARDU ponad 21
Link: 
Temat: Błąd I/O error 32
Opis:
Bład wejścia wyjścia (Input/Output) zablokowany strumień zapisu odczytu. Aby go odblokować należy się wylogować z programu PBaza i zalogować ponownie.
Link: 
Temat: Skoring - wyliczenie maksimalnego opóźnienia (scoring)
Opis:
1. jeśli klient ma tylko pożyczki aktywne to system analizuje wszystkie aktywne i podaje największe opóźnienie spośród nich
2. Jeżeli ma zarówno aktywne jak i spłacone to analizuję aktywną pod warunkiem , że jest aktywna minimum 3 miesiące
3 jeżeli nie ma aktywnych pożyczek a tylko spłacone to analizuje ostatnią spłaconą.
Link: 
Temat: Ocena
Opis:
Patrz Skoring
Link: 
Temat: Odsetki naliczone
Opis:
Odsetki naliczone to odsetki zaksięgowane na kontach księgowych.
System nalicza odsetki:

a) W terminach zapisanych w terminarzu
b) W momencie spłaty
c) Dla lokat 365 odsetki są naliczane również na koniec miesiąca w zamknięciu miesiąca.

Odsetki naliczone należy traktować jako odsetki należne, do zapłatyt
przy najbliższej spłacie. Nie jest to dochód przyszły zapisany w terminarzu z którego możemy zrezygnować.
Link: 
Temat: Kopia bazy danych (odtwórz bazę)
Opis:
Do wykonania kopii w programie PBaza służy opcja Baza->Kopia->Utwórz kopie.
Kopia jest wykonywana w trybie on-line to znaczy nie jest konieczne wychodzenie z systemu przez innych operatorów. Plik kopi tworzony jest w katalogu zapisanym w konfiguracji w parametrze katalog kopi.

Nazwa pliku tworzonej kopi to RRRRMMDD.fbk gdzie RRRRMMDD jet to rok miesiąc dzień pobrany z daty księgowania. W dacie księgowania można wykonać tylko jedną kopie. Format kopii do fbk format taki nie pozwala na bezpośrednią prace na bazie danych. Aby odtworzyć dane z kopi należy posłużyć się opcją Baza->kopia->Odtwórz bazę z kopii.

Raz na jakiś czas zalecane jest tworzenie kopii offline dokonanie kopii pliku fundacja.fdb z katalogu, w którym umieszczona jest baza danych.
Link: 
Temat: Oprocentowanie
Opis:
Wysokość oprocentowania umowy można zdefiniować podczas zakładania umowy pożyczkowej. Bądż w opcju Umowa Info -> Oprocentowanie
(dawnej Terminarz Odsetkowy). Zmiana oprocentowania następuje poprzez najechanie myszką na dane oprocentowanie (niebieski link) a po pojawieniu się rączki kliknąć dwa razy w celu otwarcia szczegółów oprocentowania. Możliwe jest także ustawienie oprocentowania globalnie dla rat zaległych w opcji księgowość -> Plan kont. Lub ustawienie zasad ustawiania oprocentowania dla produktu (rat zaległych) w opcji Baza -> Słowniki -> produkty.
Link: 
Temat: Dodaj transze wypłaconą
Opis:
Opcja dotaje transze i oznacza ją jako wypłaconą. Nie będzie ona faktycznie wypłacana w systemie. Opcja służy jedynie do przeniesienia transz już wypłaconych z innego systemu.
Link: 
Temat: Skoring - wynik procentowy oceny a otrzymana klasyfikacja
Opis:
Wynik oceny punktowej i wpływ na klasyfikacje:

Poniżej 25 E
25 i powyźej D
30 i powyżej C
35 i powyżej B
40 i powyżej A

Dodatkowo gdy
1) SWOT poniżej 3 klasyfikacja e
2) Ocena przedsięwzięcia proponowanego do finansowania poniżej 3 klasyfikacja e
3) Ocena ekonomiczno finansowa przedsiębiorcy i przedsięwzięcia poniżej 5 klasyfikacja e
4) Ocena przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności poniżej 5 klasyfikacja e
Link: 
Temat: Wypowiedzenie pożyczki
Opis:
Opcja w umowach info powoduje
1. Przeniesienie kapitału terminowego na kapitał zaległy
2. Przeniesienie kwoty odsetek umownych na odsetki przeterminowane
3. Ustawienia statusu Rozliczony=4 to jest pożyczka wypowiedziana
4. Ustawenie daty wypowiedzenia zgodnie z datą wypowiedzenia.

Księgowanie przeniesienia kwot odbywa się z kodem dokumentu "WP"
Link: 
Temat: Wgrywanie wzorców wydruków
Opis:
W celu wgrania wzorca wydruków należy posłużyć się opcją Baza -> wydruki.
Wzrorce wydruków przeznaczone do wgrania należy umieścić w ktalogu tymczasowym przeznaczonym do wgrania bądź na pulpicie.
Po uruchomieniu opcji Baza -> wydruki posługujemy się opcją "Przeglądanie" w celu wyszukania i wskazania pliku wzorca na dysku, po naciśnięciu klawisza otwórz nazwa poszukiwanego pliku wraz ze ścieżką zostanie wpisana na ekranie.
Przed zapisaniem pliku należy podać jego nazwę do zapisu oraz wskazać Rodzaj: rodzaj "Do wydruków w edytorze tekstów" oznacza że wydruk będzie widoczny w opcji Umowy info -> Edytor wydruków. "Systemowy wydruk automatyczny" oznacza że wydruk będzie tworzony tylko w opcjach dedykowanych dla konkretnego wydruku, i nie będzie widoczny w opcji Umowy info. -> Edytor pism.
Wybór podmiot - umożliwia zawężenie wydruków widzianych w opcji Edytor pism dla poszczególnych podmiotów. Np wydruk przeznaczony dla Sp. z.o.o będzie idoczny tylko dla takiego podmiotu.
Link: 
Temat: Hurtownia - pożyczki stracone
Opis:
where u.rezerwa=5 and u.data_rez>'2008.01.01'
Link: 
Temat: Odblokowanie operatora
Opis:
Aby odblokować operatora należy

1. Po zalogowaniu się do bazy innego operatora wejść do opcji "Osoby->Operatorzy" i wybrać przycisk "Zmiana hasła"

2. Dodatkowo należy wejść do karty operatora poprzez podwójne kliknięcie myszki na operatorze w opcji "Osoby -> Operatorzy" i usunąć/skasować pole "Blokada Od" i "Blokada Do"

3. Jeśli nie ma drugiego operatora, który mógłby zalogować się do systemu, konieczne będzie przywrócenie kopii bazy danych zrobionej przed zablokowaniem operatora.
Link: 
Temat: Praca zdalna
Opis:
Postępowanie w celu udostępnienia swojego pulpitu osobie serwisującej
1. Pobranie zestawu programów do serwisu zdalnego
http://www.cuz.com.pl/pliki/PracaZdalna/tightvnc-1.3.9_x86.zip
2. Rozpakować program w uprzednio utworzonym katalogu
3. Uruchomić program serwisowy WinVNC.exe (jest to serwer usługi VNC).
4. Zaakceptować ustawienia domyślne również ostrzeżenia (Warning)
5. Po uruchomieniu programu na pasku zadań, kliknąć na niego i wybrać
Opcje Add New Client… i wpisać IP firmy ANBUD 77.253.222.15:5500
6. Program połączy się z stacją serwisową programu PBaza. Można będzie to zaobserwować poprzez zmianę koloru ekranu oraz ikonka programu WinVNC zrobi się czarna.
Link: 
Temat: Wskaźnik spłacalności
Opis:
Kapitał zaległy/Kapitału aktywnego

Kapitał zaległy - są to raty zaległe powyżej ilość dni wskazana na formularzu w kontrolce ilość dni zaległych.

Dodatkowo do kapitału zaległego kwalifikowane są tylko te raty kapitałowekiedy (Raty kapitałowe zaległe + Raty odsetkowe zaległe + Prowizje zaległe) są większe od wartości minimalnej zaległości zapisanej w kofiguracji parametr KwMinRapZal

Kapitał aktywny to suma kapitału terminowego i rat zaległych.


Link: 
Temat: status wniosku
Opis:
status=1 Przyjęty
status=2 Realizacja
status=3 Odrzucony
status=4 Wycofany
status=5 Zaakceptowany
status=6 Do Akceptacji (od wersji 4.16X)
status=7 Do weryfikacji
status=8 Do Analizy
status=9 Rezerwacja
Link: Statusy wniosku.docx
Temat: Wniosek - nazwy pól w tabeli (hurtownia danych)
Opis:
IDWNIOSKU
IDKLIENTA
IDUMOWY
DATAWNIOSKU
KWOTA
STATUS
DATAW
WPROWADZIL
DATAODM
IDPRODUKTU
PRZODMOWY
OPIS
KWWLASNA
KWINWESTYCJI
NRWNIOSKU
IDFUNDUSZU
IDFIRMY
IDZATWIERDZIL
AKCEPTOWAL
IDODRZUCIL
DATA_AKC
RATWSZY
KARENCJA
KWZAKCEPT
POSREDNIK
JEDNOSTKA
RDZIAL
SDZIAL
SPLPRATY
TYPWN
PUPOZYCZKI
Link: 
Temat: Zamknięcie dnia
Opis:
Zamknięcie dnia odbywa się w opcji Przetwarzanie -> Naliczenie odsetek
Opcja ta podczas swojego działania powoduje
1. Naliczenie odsetek na kontach w terminach rat kapitałowych i odsetkowych.
2. Przeksięgowanie rat kapitałowych (zaległych) w terminarz zapisanych w terminarzu.
3. Dla metody odsetek 365/365 na koniec miesiąca wyliczane są odsetki za miesiąc ubiegły.
4. W terminie raty (przed przeksięgowaniem na zaległość) jest wykonywana spłata pożyczki z nadpłaty.(oczywiście jeśli na koncie nadpłaty istnieją środki)

Dodatkowo w zależności od zaznaczonych opcji podczas zamknięcia dnia wykonywane są czynności:

a) Wyliczanie sum syntetyki konta
b) rozliczanie pożyczki
c) Wyliczanie maksymlanego opóźnienia dla pożyczek
Link: 
Temat: Anulowanie operacji księgowej
Opis:
Anulowanie operacji księgowej - patrz storno
Link: 
Temat: Storno dokumentu
Opis:
Stornowanie dokumentu (anulowanie,wycofanie)
odbywa się w opcji Umowy info-> Dekrety.
Podczas działania opcji stornowania powstają dokumenty księgowe identyczne do wycofywanych tylko ze znakiem minus (-).
Dodatkowo podczas stornowania wycofywane są operacje związane z dokumentem, takie jak wypłata pożyczki, cofnięcie daty naliczenie odsetek itp..

Możemy wystornować ostatni dokument, bądź wszystkie dokumenty od wskazanego do ostatniego.
Link: 
Temat: Wezwanie koszty wezwania
Opis:
Koszty wezwania są zapisywane w konfiguracji produktu
opcja Baza->Słowniki->Produkty->Pożyczki/Poręczenia
opcja opłaty
Kod 930 - koszt wezwania 1, 931 - koszt wezwania 2, 932 - koszt wezwania 3

Kwota za monit zostanie zaksięgowana podczas generowania wezwania w opcji "Zaległośći" w głównym menu.

Księgowanie
Wn Prowizja od korespondencj - Ma Dochody z prowizji od korespondencji
Link: 
Temat: Dowolne wartość na słownie w wydrukach
Opis:
1) Utworzyć ukryte pole tekstowe z wpisanym wzorem np. [+] przykładowa nazwa pola to Memo12
2) W polu opisanym w punkcie 1 w metodę AfterPrint wpisać regółę dotyczącą kolejnego pola Memo13.text:=' słownie:( [slowniz'+Memo12.text+']'+')';
3) Działanie przykładu polega na tym że po wyliczeniu sumy w kroku 1 pole M12 system wpisze do pola M13 znaczniki i treść słownie:( [slowniz580,77]), gdzie 580,77 jest sumą prowizji i odsetek, a slowniz specjalnym znacznikiem.
Link: 
Temat: Informacje o saldzie
Opis:
Informacje o saldzie na koniec roku drukujemy w opcji Umowy info prawy klawisz mysz opcje wydruki. Wzorzec do wydrukowania informacji o saldzie "INFORMACJA"
Link: 
Temat: Nazwa licznika do numeracji faktur
Opis:
NRFAKTURY - licznik o takiej nazwie jest wykorzystywany do numeracji faktur odsetkowych na odsetki umowne. Licznik definiujemy w opcji "Baza->Liczniki"
Link: 
Temat: #81
Opis:
Problem z zapisem do tabeli terminarz, prawdopodobnie zła struktura bazy,bądź stara (inna wersja programu)
Link: 
Temat: Licznik faktur dla modułu książka przychodów rozchodów
Opis:
1. Należy zdefiniować dowolny licznik w opcji Baza->Liczniki
2. Nazwe zdefiniowanego licznika należy wpisać w pole Licznik faktur w opcji Menu -> Dane firmy -> Zarząd
Link: 
Temat: Drukowanie książeki spłat
Opis:
Wzorzec wykorzystywany w drukowaniu książeczki spłat "Przelew2"
Link: 
Temat: Wykonanie skoringu
Opis:
Wykonanie skoringu odbywa się w opcji Wnioski wszystkie -> opcja Skoring. Moduł skoring jest oddzielnym modułem, dlatego w niektórych instalacjach programu PBaza opcja ta może być niewidoczna. Gdy opcja jest widoczna ale klawisz z napisem skoring jest wyszażony (nieaktywny) oznacza to że operator - użytkownik nie posiada odpowiednich uprawnień do tej opcji.
Link: 
Temat: Odsetki Agencyjne
Opis:
odsetki agencyjne są wyliczane według wzoru
Odsetki=(Kwota pożyczki* Sopta procentowa)/100

Następnie wyliczona wartość odsetek jest dzielona przez ilość rat a wynik umieszczany jest w polu odsetki, wraz z wartością prowizji.

Link: 
Temat: Odsetki z góry wyliczane metodą dyskontową
Opis:
pot:=(oprocentowanie/12)*(ilość rat+1)/2*ilość rat/100;

Odsetki=(Pożyczka/ilość rat)*pot;
Link: 
Temat: Walidacja pól - forma z dane firmy
Opis:
Nazwa formy DaneFirmy
ID
1 Nazwa Firmy
2 Miasto
3 Ulica
4 Telefon stacjonarny
5 Tefon komórkowy
6 Faks
7 e-mail
8 WWW
9 kod pocztowy
10 Rachunek Bankowy
11 Regon
12 NIP
13 Forma Prawna
14 Forma Opodatkowania
15 Ilość pracowników
16 Grupa
17 Wielkość przedsiębiorstwa
18 Rodzaj przedsiębiorstwa
19 Roczny obrót
20 Rodzaj działalności
-NOWE-
21 Numer ewidencyjny
22 Data rozpoczęcia działalności
23 Nazwa do koresp.
24 Miasto do koresp.
25 Ulica do koresp.
26 Numer domu do koresp.
27 Kod pocztowy koresp.
28 Telefon stacjonarny koresp.
29 Telefon komórkowy koresp.
30 e-mail koresp.
31 kraj koresp.
32 płeć właściciela
33 kod marketingowy
34 ocena klienta
35 źródło informacji o kliencie
36 obroty firmy
37 aktywa firmy
38 Branża
39 Opis dziłalności
Link: 
Temat: Walidacja pól - ekran dane klienta
Opis:
Nazwa formy DaneKlientaN
I
1 PESEL
2 Dowód osobisty
3 Wydany przez
4 Imię
5 Drugie imię
6 Nazwisko
7 Dokument dodatkowy
8 Typ dokumentu dodatkowego

9 Telefon stacjonrany
10 Telefon komórkowy
11 Faks
12 E-mail
13 Rachunek bankowy
14 Kraj
15 Grupa
16 Typ Klienta
17 NIP
18 Imiona rodziców
19 Nazwisko Panieńskie matki
20 Pesel współmałżonka
21 Współmałżonek
22 Faktura elektroniczna
23 Zgoda na przetwarzanie danych
12 Nazwa firmy
22 Regon
18 Numer ewidencyjny
27 Ilość pracowników
23 Forma prawna
24 Notatki
---- DANE FIRMY --------
25 Nazwa firmy
26 Regon
27 Data rozpoczęcia działalności
28 Nr Ewidencyjny
29 Ilość pracowników
30 Forma prawna
31 Forma opodatkowania
32 Wielkość przedsiębiorstwa
33 Rodzaj przedsiębiorstwa
34 Rodzaj działalności
35 Roczny obrót
36 Sektor - branża

---- ADRES ZAMELDOWANIA ---
42 Nazwa
43 Miasto
44 Typ ulicy
45 Ulica
46 Numer domu
47 Kod
48 Telefon stacjonarny
49 Telefon kom.
50 e-mail
51 kraj
-- Adres korespondencji --
52 Nazwa
53 Miasto
54 Typ ulicy
55 Ulica
56 Nr domu
57 kod pocztowy
58 telefon stacjonarny
59 telefon kom.
60 e-mail
61 Kraj
-DANE MARKETINGOWE-
62 Kod marketingowy
63 Wykształcenie
64 Płeć
65 źródło informacji o firmie
66 ilość osób w rodzinie
67 ocena klienta
68 Stan cywilny
69 Status zamieszkania
70 Status zatrudnienia
71 Rodzaj umowy
72 Uregulowany stosunek do służby wojskowej
73 Marża
---- SYTUACJA FINANSOWA----
74 NIP Pracodawcy
75 Wysokość dochodów netto
76 Na jaki okres umowa
77 Do jakiego okresu
78 Stanowisko
79 Do kiedy otrzymuje pensje
80 Miesięczne obciążenie kredytowe


Link: 
Temat: Naliczenie odsetek na koncie
Opis:
Operacja Naliczenia odsetek na koncie powoduje:

1. Awaryjne zaksięgowanie wyliczonych odsetek dla klienta od ostatniego wyliczania do daty podanej przez operatora.
2. Przestawienie daty ostatniego przeliczenia umowy
3. Żadne operacje przewidziane do wykonania a nie wykonane przed tą datą nie będą analizowane w przyszłości takie jak (nie wypłacone transze, nie przeksięgowane raty zaległe).
4. Nie powoduje zamknięcia dni na tym kliencie (nie przeksięgowuje rat zaległych kapitałowych i odsetkowych)

Położenie opcji "Umowa info -> Prawy klawisz myszki -> Operacje księgowe -> Naliczenie odsetek na koncie"
Link: 
Temat: Zaokrąglenie do pełnego złotego dla pożyczek "AGENCYJNYCH"
Opis:
Zaokrąglenie płatności dla pożyczek agencyjnych odbywa się poprzez przestawienie w konfiguracji parametru RATA_KAP_DO_PEL na Tak, (wartość 1)

Wyliczenie raty płatności odbywa się poprzez zsumowanie wyliczonej raty kapitałowej + wyliczonej raty odsetkowej a wynik zostaje zaokrąglony do pełnego złotego. W ostatniej racie następuje dodatkowe wyliczenie różnic w płatnościach które również podlega zaokrągleniu do pełnego złotego.
Link: 
Temat: Licznik - identyfikator pośredników
Opis:
W celu nadawania autoamtycznie numerów pośrednikom należy zdefiniować licznik NRPOSREDNIKA
Link: 
Temat: PAR
Opis:
PAR - skrót od "Principial at risk". Wskaźnik finansowy wyliczny w hurtowni PBaza
Link: 
Temat: Hurtownia - podanie raty kapitałowo odsetkowej na dzień
Opis:
1. Aby otrzymać raport należy w zakładce warunki wpisać w pola Stany Od dnia do dnia te same daty (daty na jaki chcemy otrzymać wysokość rat).

2. Jeżeli dodatkow na raporcie mają się pojawić tylko te umowy któr mają w danym dniu raty należy wpisać w polu warunki SQL
where t.dataraty='2008.12.01' gdzie 2008.12.01 jest datą płatności
Link: 
Temat: Terminarz sztywny
Opis:
Terminarz sztywny- tak, powoduje że rozliczenie kapitałów i odsetke z klientem następuje w kwotach i terminach określonych z klientem. Oznacza to że klient musi zapłacić dokładnie tyle ile umówiliłśmy się przy zakładamiu umowy bez względu na czas i wysokość wpłaty.

Przy ustawieniu terminarza na sztywny - tak.
Nie działają ustawienie w opcji ustawienie kolejności spłat - takie jak czy dozowlona wcześniejsza spłata tak/nie

Operator może zmienić odsetkowe zobowiązania klienta jedynie poprzez edycje terminarza. Uwaga należy edytować tylko raty przyszłe. Raty zapadłe wykazane w terminarzu w kolorze czerwonym nie należy edytować
Link: 
Temat: Terminarz sztywny
Opis:
Terminarz sztywny- tak, powoduje że rozliczenie kapitałów i odsetke z klientem następuje w kwotach i terminach określonych z klientem. Oznacza to że klient musi zapłacić dokładnie tyle ile umówiliłśmy się przy zakładamiu umowy bez względu na czas i wysokość wpłaty.

Przy ustawieniu terminarza na sztywny - tak.
Nie działają ustawienie w opcji ustawienie kolejności spłat - takie jak czy dozowlona wcześniejsza spłata tak/nie

Operator może zmienić odsetkowe zobowiązania klienta jedynie poprzez edycje terminarza. Uwaga należy edytować tylko raty przyszłe. Raty zapadłe wykazane w terminarzu w kolorze czerwonym nie należy edytować
Link: 
Temat: Liczniki - definicja
Opis:
Liczniki służy do nadawania automaycznego numeru nowo tworzonym umowom,wnioskom,fakturom,notom funckjonującym w systemie. Definiowanie wzorców liczników jest opisane w dokumentacji nazwa pliku z dokumentacją licznik.doc

Po zdefiniowaniu licznika w opcji Baza-> liczniki->Definicja licznika. Należy jego zdefniowaną nazwę wpisać albo w opcji
Baza->Słowniki->Produkty->Pożyczki w celu wykorzystania zdefiniowanego licznika do numeracji wniosków bądź umów. Bądź też w opcji "Menu->Dane firmy zakładka zarząd"
Link: 
Temat: Licencja
Opis:
System pbaza zlicza ilość stanowisk na których zamontowany jest program pbaza.
Do zliczania stanowisk posługuje się nazwą własną komputera. Która przez cały czas działania oprogramowania PBaza nie może się zmienić.
Link: 
Temat: Pracujesz na nielicencjonowanej kopii Operator zostanie zablokowany
Opis:
Komunikat tak pojawia się w momencie gdy system zliczy, że
ilość komputerów (liczone są nazwy komputerów) jest większy od ilości wprowadzonych licencji, system sprawdza historie logowań z ostatnich trzech miesięcy. W przypadku stwierdzenia logowania z większej ilości stanowisk system wprowadza restrykcje poprzez wymuszanie zmiany hasła. Innych restrykcji system nie stosuje. Dane są bezpieczne. Jeżeli nichcącą zmieniliśmy
nazwę komputera, bądź zainstalowaliśmy na większej ilość stanowisk niż był to dopuszczalne. System zaprzestanie wyświetlać komunikat maksymalnie trzy miesiące od zdarzenia.
Link: 
Temat: Zmiana nazwy komputera na którym jest zainstalowany PBaza
Opis:
Nie dopuszcza się zmiany nazwy komputera na którym jest zaisntalowany program PBaza gdyż nazwa ta służy do identyfikacji komputera w tabeli licencji programu pbaza
Link: 
Temat: Instalacja programu na nowym komputerze - licencja
Opis:
Przed instalacją programu PBaza na nowym komputerze, administrator powinien ustalić nazwę komputera dla tego stanowiska, nazwa ta nie może się zmienić przez cały czas użytkowania komputera gdyż system PBaza w ten sposób ewidencjonuje - rozpoznaje komputery na których są zainstalowane licencjonowane kopie programu PBaza
Link: 
Temat: Licznik znaki specjalne
Opis:
Znak # oznacza wprowadzenie bieżącego roku w formacie cztero cyfrowym np. 2009.

Znak @ oznacza wprowadzenie bieżącego miesiąca w formacie dwu cycowym np. 2009.
Link: 
Temat: VNC
Opis:
Program do, przekazania podglądu ekranu. Adres Anbud 77.253.222.15

program można pobrać z
http://www.cuz.com.pl/pliki/PracaZdalna/tightvnc-1.3.9_x86.zip
Link: 
Temat: Błąd czytania bazy #15
Opis:
Problem z otczytem bazy logowanie, rozwiązaniem jest wylgowanie z bazy i ponowne zalogowanie. Możliwe, że obecna sesja połączenia z bazą jest nieprawidłowe
Link: 
Temat: Korekta odsetek karnych
Opis:
Gdy chemy zmniejszyć wysokość naliczonych odsetek dokonujemy korekty poprzez księgowanie Wn Odsetki karne Ma Dochody z odsetek karnych znak księgowania (-) kod operacji Korekta.

Gdy chcemy zmnieszyć wartość spłaconych odsetk karnych
wykonujemy księgowanie
Wn Nadpłata Ma Odsetki karne
Księgowanie ze znakiem (-) kod operacji Spłata. Po wykonaniu tej operacji kwota korekty będzie znajdowała się na kocie Nadpłaty
Link: 
Temat: Zmiana hasła innej osobie
Opis:
Aby zmienić hasło innej osobie należy posłużyć się opcją
"Osoby -> Operatorzy" należy najechać na operatora myszką i wcisnąć prawy klawisz myszki, wybrać opcje "Zmiana hasła". Uwaga dodatkowo należy sprawdzić czy przy operatorze nie widnieje data blokady Od. W tym celu należy otworzyć kartę operatora klikając dwukrotnie na operatora i sprawdzić wartość zapisaną w polu "Data blokady od" jeżeli w tym polu jest wpisana jaka data należy ją skasować.
Link: 
Temat: Naprawa bazy firebird
Opis:
1. Weryfikacja błędów
gfix localhost:c:\fundacja\bazadanych\fundacja.fdb -validate -full -user SYSDBA -password hasło

2. Próba naprawy
gfix localhost:c:\fundacja\bazadanych\fundacja.fdb -mend -full -ignore -user SYSDBA -password haslo

3. Utworzenie wzorca struktury danych
gbak localhost:c:\fundacja\bazadanych\pbaza.fdb c:fundacja\bazadanych\struktura.fdb -backup_database -ignore -meta_data -verify -user SYSDBA -password haslo

4. Utworzenie bazy danych ze wzorca danych
gbak c:\fundacja\bazadanych\struktura.fdb localhost:c:\fundacja\bazadanych\nowa.fdb -create_database -verify -user SYSDBA -password haslo
Link: 
Temat: Hurtownia - warunek SQL pomijający stracone w analizie
Opis:
where (u.Rezerwa<>5 or (u.rezerwa=5 and u.DATA_REZ>='2009.03.01'))
Link: 
Temat: Firebird, kopia i oddtworzenie z kopi
Opis:
Kopia
gbak localhost:c:fundacjaazadanychfundacja.fdb c:fundacjakopiekopia.fbk -backup_database -verify -ignore -garbage_collect -user SYSDBA -password hasło

odtworzenie z kopi

gbak c:fundacjakopiekopia.fbk localhost:c:fundacjaazadanych
owa.fdb -create_database -verify -user SYSDBA -password hasło
Link: 
Temat: Korespondencja seryjna
Opis:
Aby wydrukować pisma do wszystkich klientów znajdujących się w zakładce Umowy info należy uruchomić opcję.
Baza, prawy klawisz myszki, Wydruki -> Wydruk seryjny do wszystkich klientów.

Wydruk jest tworzony do wszystkich klientów. System do tworzenia wydruku korzysta ze wzorca PISMO_1 w przypadku klientów posiadają zaległości, lub wzorzec PISMO_2 dla klientów nie posiadających zaległości.

Dodatkowo istniej możliwość dołączania informacji indywidualnych dla umów służy do tego opcjia "Umowy info -> Informacja do umowy". Aby informacja do umowy znalazła się na wydruku pisma należy we wzorcu pisma użyć znacznika
[INFDLAKLIENTA].

Jako zaległości uznawane są kapitał zaległy, raty odsetkowe przeterminowane, prowizje zaległe
Link: 
Temat: Kwota zaległości odsetkowych dla terminarza sztywnego
Opis:
(Suma odsetek do naliczenia w przyszłych okreach
+ Saldo odsetek naliczonych) - Suma odsetek do spłaty w przyszłości według harmonogramu
Link: 
Temat: Nazwa komputera
Opis:
Nazwa komputera można spradzić w opcji w Windows.
Start prawy klawisz myszki na opcji Komputer prawy klawisz myszki Właściwości.

Ponieważ system PBaza zapisuje nazwe komputera w tabeli licecnji, Nie należy zmieniąć nazw komputerów po pierwszym logowaniu do programu PBaza.
Link: 
Temat: Wygląd nagłówka terminarza spłąt
Opis:
0 - Dane na terminarzu klasyczne (skrócone)
1 - Dane na terminarzu poszeżone tak jak na faktórze to jest NIP, Kod pocztowy, pełna nazwa firmy
Link: 
Temat: Anulowanie odsetek
Opis:
1. W przypadku terminarza sztywnego (odsetki nie zmieniają się podczas spłaty) należy przyszłe odsetki usunąć lub zmienić ich wysokość w opcji "Umowy info -> Terminarz Rat"

2. Anulowanie odsetk już naliczonych, może się odbyć jedynie poprzez księgowanie w opcji Umowy info -> Księgowanie,

a) Odsetki umowne
Wn odsetki umowne Ma Dochody z odsetek umownych księgowanie ze znakiem (-) minus
b) Odsetki karne
Wn odsetki karne Ma dochody z odsetek karnych księgowanie ze znakiem (-) minus.
Link: 
Temat: Zwrot pożyczki
Opis:
1. Wycofanie naliczeń odsetek (i nie spłaconych)
2. Wycofanie naliczonych prowizji (i nie spłaconych)
3. Usunięcie odsetek umownych z terminarza dla terminarza sztywnego (odsetek przyszłych)
4. Ustawienie oprocentowania 0% przy wszystkich stanach pożyczki
5. Ustawienie w kolejności spłat parametru dozwolona wcześniejsza spłata "Tak"

Po wykonaniu akcji zwrot pożyczki, należy przejść do opcji spłata i dokonać wpłaty pożyczki.

W przyszłości planowane jest wykonanie dodatkowych działań w tym zwrot prowizji naliczonej pośrednikowi.
Link: 
Temat: Lista Banków
Opis:
Lista banków w systemie PBaza powstała w wyniku zaczytania danych z plików bazowych systemu ELIXIR.

Baza->Ewidencja Banków -> Dane Banków

Edycja Banku może nastąpić poprzez dwukrotne kliknięcie na dane banku.

Dane banku są w programie PBaza wykorzystywane min. do tworzenia wydruków (nazwy banków) w wydrukach: umów, wezwań itp.
które powstają w wyniku analizy numerów NRB
Link: 
Temat: Dodanie nowego operatora
Opis:
1. Dodanie osoby do rejestru osób opcja "Nowa Osoba" prawy górny róg
2. Dodanie do założonej osoby w punkcie 1 operatora. opcja "Dodaj operatora" będąc - podświetlając osobę założoną w punkcie 1
3. Do operatora należy dodać zestaw praw w tym celu należy się posłużyć opcją "Osoby -> Operatorzy -> Zezwolenia operatora" opcja znajduje się w lewym górnym rogu głównego ekranu.
Proszę nie dodawać praw Pracownik widzi własne umowy, Pośrednik widzi władne umowy. Ogranicza to zakres widzianych umów

Zalecane jest ze względów bezpieczeństwa posiadanie co najmniej dwóch aktywnych kont operatora w PBaza.

Należy pamiętać że operator założony nie ma hasła czyli loguje się poprzez podanie swojego identyfikatora i wciśnięcie klawisza ok. Na zmianę - ustanowienie nowego hasła ma 5 wejść.
Link: 
Temat: Kopie
Opis:
Patrz KOPIA
Link: 
Temat: Rata MAX
Opis:
Rata MAX - jest ratą maksymalną jaką ma płacić klient ustaloną w trakcie procesu aneksowania. Rata MAXIMALNA musi być większa bądź równa należnym odsetkom, nie może być mniejsza od odsetek wymaganych. Po wprowadzeniu wartości w kolumnę Rata MAX operator powinien uruchomić opcję "Przebuduj terminarz po zmianie stopy". funkcjonalność jest udostępniona dla rat anuitetowych
Link: 
Temat: Java sterowniki przykładowe bazy
Opis:
msql
String driver = "com.imaginary.sql.msql.MsqlDriver";
String url = "jdbc:msql://hostname:1114/dbname";
• mysql
String driver = "com.mysql.jdbc.Driver";
String url = "jdbc:mysql://hostname:3306/dbname";
• postgres
String driver = "org.postgresql.Driver";
String url = "jdbc:postgresql://hostname:5432/dbname";
• oracle
String driver = "oracle.jdbc.driver.OracleDriver";
String url = "jdbc:oracle:thin:@hostname:1544:dbname";
• odbc
String driver = "sun.jdbc.odbc.JdbcOdbcDriver";
String url = "jdbc:odbc:dbname";
Link: 
Temat: Raport wymagalności rat na krótkie i długie
Opis:
Raport jest dostępny w opcji "Księgowość -> Raporty -> Dane zapadalności (krótkie/długie)"

Opcja dzieli kapitał pożyczki na płatny do dnia (włącznie z tym dniem) oraz płatny po dniu wskazanym przez operatora.
Do płatności krótkich wchodzą również zaległości kapitałowe. Wykazane dodatkowo w osobnej kolumnie (W tym zaległości). Saldo pożyczki dzielonej na krótkie i długie jest pobierane na dzień wskazany przez operatora. Dzięki temu istnieje możliwość analizowania zapisów wstecz.
Link: 
Temat: Pisanie w pionie w edytorze FastEdytor
Opis:
Aby pisać w pionie w edytorze FastRaport należy:
1. Wcisnąć klawisz F11 aby uruchomić właściwości pola (Object Inspctor)
2. Zmienić właściwość pola Rotate na 90
Link: 
Temat: Ile dni nie naliczać odsetki od zaległej raty
Opis:
W przypadku gdy parametr jest większy od 0 pożyczka będzie przenosiła się na zaległość w dniu zaległości (tak jak jest w terminarzu).

Natomiast nie będą naliczały się odsetki karne w ilości dni wpisanych w parametrze od kapitału zaległej raty.

Czyli jeżeli klient zapłaci w przeciągu kliku dni (ilość dni wpisanych w parametrze) pobierzemy odsetek karnych (Aniu umownych) od raty zaległej

Ale już w następnym dniu (po ilości dni zapisanych w parametrze), odsetki karne będzie się liczyła za cały okres zaległości wstecz.

Przykładowo jeżeli wartość wpisana w parametrze wynosi 1 to jeżeli klient wpłaci w następnym dniu po terminie raty nie naliczą mu się odsetki karne od raty zaległej. Ale jeżeli wpłaci 2 dni po terminie naliczą mu się odsetki za 2 dni zwłoki.
Link: 
Temat: Informacja do umowy
Opis:
Opcja umożliwia umieszczenie informacji do umowy, informacja ta może być wykorzystywana podczas drukowania wszelkich pism do klienta: terminarzy,umów, wezwań. Aby informacja taka znalazła się na wydruku należy użyć na wydruku znacznika [INFDLAKLIENTA]
Link: 
Temat: Hasło - zmiana hasła innej osobie
Opis:
W przypadku gdy chcemy zmienić hasło innej osobie (operator musi posiadać prawo zmiana hasła innej osobie) wchodzimy do opcji "Osoby -> operatorzy" naciskamy prawy klawisz myszki na operatorze któremu zmieniamy hasło i wybieramy opcje zmiana hasła. Uwaga w przypadku gdy operator jest zablokowany należy dodatkowo usunąć blokadę z danych operatora opcja "Osoby -> operatorzy" dwukrotne kliknięcie na operatorze usunięcie daty blokady od.
Link: 
Temat: Dodanie operatora
Opis:
patrz temat Dodanie nowego operatora
Link: 
Temat: Rezerwy utworzenie - rozwiązanie rezerw
Opis:
Zawiązanie rezerw
Wn Koszty rezerw
Ma Rezerwy

Rozwiązanie rezerw
Wn Rezerwy
Ma Dochody z rozwiązania rezerw

wysokość rezerwy zależy od wysokości procentowej rezerwy zapisanej w opcji Baza -> Produkty -> Pożyczki (klawisz rezerwy)
Link: 
Temat: Hasło - zmiana hasła
Opis:
W systemie istnieje konieczność okresowej zmiany hasła. Operator otrzymuje informacje o konieczności zmiany hasła, od momentu otrzymania informacji o konieczności zmiany hasła operator ma 5 wejść "awaryjnych" w których ma możlwość zalogowania się jeszcze na star hasło, a jednocześnie ma możliwość dokonania zmiany hasła na nowe. Zmiana hasła na nowe odbywa się w opcji "MENU->Zmiana hasła" w głównym oknie. Najpier należy podać obowiązujące hasło, a następnie nowe hasło
Link: 
Temat: Data zakończenia
Opis:
Data zakończenia pożyczki - data jest automatycznie ustawiana podczas założenia nowej pożyczki i jest równa dacie płatności ostatnej raty. W późniejszym czasie datę możemy jedynie edytować ręcznie w opcji Dane Umowy.

W bazie danych data jest zapisana jako DZAKOCZ
Link: 
Temat: Prowizje za wezwanie / opłaty za wezwanie
Opis:
1 księgowanie w opcji Umowy info.

1.użycie opcji Umowy info -> Księgowanie
Wn Koszty korespondencji Ma Dochody z korespondencji
Kwota księgowania

2. Możliwe zdefiniowanie prowizji od korespondencji
a) zdefiniowanie nazwy opłaty np. za wezwanie w opcji Baza-> Słowniki-> Rodzaje opłat
b) określenie wysokości opłaty dla produktu opcja Baza -> Słowniki -> Produkty opcja „Opłaty” w starszych wersjach programu, opcja dostępna pod prawym klawiszem myszki.
c) Zaksięgowanie opłaty przy kliencie opcja umowy info -> Opłaty prawy klawisz myszki zaksięguj

3. Wprowadzenie opłaty od korespondencji w konfiguracji , parametr wezwanie opłata naliczy się automatycznie w przypadku użycia opcji zaległości prawy klawisz myszki wydrukuj wezwanie
Link: 
Temat: Aktualizacja programu PBaza
Opis:
Aktualizacja programu PBaza odbywa się w ramach umowy serwsiowej-rozwojowej i polega na dostarczaniu nowej wersji programu PBaza.
Aktualizacja fizycznie polega na podmianie pliku pbaza.exe znajdującego się najczęściej w katalogu c:\fundacja dysku lokalnego lub serwera bazy danych.

Po podmianie pliku PBaza.exe zawsze należy przeprowadzić instalacje programu, odbywa się to przez uruchomienie opcji Baza->instalacja wersji.
Link: 
Temat: Raport terminów spłat płatników (faktoring)
Opis:
Aby wydrukować raport z terminami spłat płatników faktur należy wejść do opcji Wszystkie faktury, ograniczyć widok do faktur wypłaconych (status faktury wypłacone) i wybrać opcję Menu-> Drukowanie w celu wydrukowania zestawienia faktur.
Link: 
Temat: Zmina kolorów na ekranie
Opis:
Zmiane kolorów klientów na ekranie można dokonąć w opcji Baza -> Tabele skoringowe -> Historia spłacalności w programie PBaza
Link: 
Temat: Cel pożyczki (definiowanie)
Opis:
W systemie istnieje możliwość wskazania celu pożyczki - jest to informacja pomocnicza, zapisywana w celach statystycznych.

Definiowanie Celu opcja „Baza -> Słowniki -> Cel pożyczki” (po zdefiniowaniu nowego celu pożyczki należy się przelogować)

Wykorzystanie w raportach. Informacje o celu pożyczki znajduje się w raporcie Księgowość -> Raporty -> Dane do sprawozdania dla PSFP , lub w hurtowni danych.

Ustawienie kodów dla Celu pożyczki jest konieczne do raportowania do SOP


Link: 
Temat: Tytuł wydruku w FastReport
Opis:
Aby ustawić tytuł wydruku widoczny w spoolerze drukarki należy wejść do edycji wydruku, wybrać opcje "Raport -> Options -> Descryption -> Name"
Link: 
Temat: Użytkownik bazy danych
Opis:
Użytkownik bazy danych – stanowisko komputerowe na którym jest zainstalowany program PBaza
Link: 
Temat: Jak usunąć klienta z bazy, usunięcie klienta, skasowanie klienta, usuwanie klienta, usuwanie osoby
Opis:
Nie można usunąć klienta z bazy danych. Istnieje możliwość przedytowania danych to jest zmiany danych osobowych np. nazwiska z Kowalski na Nowak itd.
Podejście takie, blokada kasowania klienta jest spowodowana troską o spójność bazy danych. Tak aby nie istniały umowy bez klientów.
Link: 
Temat: Województwo - Województwa lista województw
Opis:
Rejestr - wykaz województw jest do zdefiniowania w opcji Baza -> Słowniki -> Województwa

Kujawsko - Pomorskie
Lubuskie
Łódzkie
Lubelskie
Mazowieckie
Małopolskie
Opolskie
Podlaskie
Podkarpackie
Pomorskie
Dolnośląskie
Śląskie
Świętokrzyskie
Warmiński-Mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie
Link: 
Temat: Wprowadzenie liczników
Opis:
Patrz Liczniki - definicja
Link: 
Temat: Przebudowanie terminarza po zmianie stopy
Opis:
Opcja działa dla terminarzy annuitetowych, działanie opcji polega na utworzeniu równych rat odsetkowo kapitałowych. Funkcja w swym działaniu uwzględnia kolumnę RataMax (starając się nie przekroczyć kwoty zapisanej w tej kolumnie) w pozostałych przypadkach program będzie wyznaczał równe raty odsetkow kapitałowe.

Uruchomienie opcji: Umowy info->Prawy przycisk myszy->Przebudowa terminarza po zmianie stopy procentowej

Opcja ‘Analizuj tylko oznaczone zmienne oprocentowanie’ powinna pozostać zaznaczona, wówczas zostaną poddane przebudowie terminarze zaznaczone jako zmienne oprocentowanie. Odznaczenie powyższej opcji spowoduje przebudowę wszystkich terminarzy, co nie jest wskazane.

Operacja przebudowy terminarza wykonywana jest dla wszystkich umów aktywnych. Opcję przebudowy terminarza należy uruchomić tylko raz!
Link: 
Temat: Rodzaj działalności
Opis:
Rodzaj działalności wartością definiowalną za pomocą opcji Baza->Slowniki->Rodzaj działalności. Wartość ta jest dopisywana do wniosku o pożyczkę.

Analiza parametru rodzaj działalności może nastąpić w hurtowni poprzez wprowadzenie w zakładce warunki waruku "where w.rdzial=" gdzie po równa należy wpisać ID rodzaju działalności odszukanego podczas przeglądania wartości słowni Rodzaj działalności w opcji "Baza -> Słowniki -> Rodzaj działalności"


Najlepiej gdy operator ustawi że pętla wyszukiwania będzie następowała po tabeli wnioski
Link: 
Temat: Odblokowanie zablokowanego operatora
Opis:
Aby odblokować konto należy
1. Inny operator z nadanym uprawnieniem „Zmiana hasła innej osobie” loguje się do bazy
2. Zmienia hasło osobie zablokowanej w opcji Osoby -> Operatorzy opcja „Zmiana hasła” opcja dostępna pod prawym klawiszem myszki
3. Odblokowanie osoby polega na usunięciu daty blokady od w danych operatora opcja Osoby -> Operatorzy dwa kliknięcia na operatorze zablokowanym
Link: 
Temat: Raport w formacie RAR inwestor
Opis:
Raport w formacie RAR inwestor działa (jest poprawnie tworzony) dla terminarza dynamicznego, przy ustawionym parametrzy dozwolona wcześniejsza spłata - Nie
Link: 
Temat: Prowizje - Prowizje wszystkie
Opis:
W programie PBaza można zaksięgować zapisać różne prowizje

1. Prowizje ogólne
2. Prowizje od korespondencji
3. Prowizja przygotowawcza
4. Koszty komornicze
5. Ubezpieczenia
6. Inne Opłaty w sądzie
Link: 
Temat: Java - gdzie jest inspektor w eclipse
Opis:
Windows -> Navigating -> Inspektor
Link: 
Temat: Prowizja w sądzie
Opis:
Konto prowizja w sądzie należy obciążyć - przenieść środki z konta prowizja ogólna i prowizja od korespondencji w momencie otrzymania wyroku sądowego. Konto Prowizja w sądzie pozwa na naliczanie odsetk od prowizji po otrzymaniu wyroku
Link: 
Temat: Terminarz dynamiczny
Opis:
Terminarz dynamiczny (ustawienie w danych umowy terminarz sztywny -NIE) powoduje że system wylicza odsetki spłacane przez klienta ponownie, nie biorąc pod uwagę zapisów odsetkowych w terminarzu. Konsekwencją takiego rozwiązania jest możliwość występowanie groszowych rozbieżności w stosunku do terminarza posiadanego przez klienta, i wynika z ograniczenia, kwoty księgowane mogą być z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (do groszy) części tysięczne są zaokrąglane. Zaletą terminarza dynamicznego jest możliwość zmiany terminów spłat, stóp procentowych przyjmowania aneksów automatycznie przeliczanych na odsetkowe zobowiązania klientów.
Link: 
Temat: Status Cesji Faktoringowej (Cesja Statusy)
Opis:
Status Cesji Factoringowej

0 - Nie wypłacona
1 - Wypłacona
2 - Spłacona
3 - Windykowana
4 - Rozliczona
Link: 
Temat: Faktoring - umowa faktoringowa - zadłużenie maksymalne
Opis:
Zadłużenie maksymalne klienta jest sumą wypłaconych (i nie zwróconych) faktur brutto.
Przykładowo klientowi finansujemy fakturę o wartości brutto 1200,00 PLN do wypłaty otrzymuje 1000,00 PLN na fundusz ryzyka (kaucje) jest zaksięgowana kwota 150,00 PLN, z tytułu prowizji jest potrącana kwota 50 PLN. Do badania limitu będzie wzięte kwota 1200,00 PLN czyli całkowite zadłużenie klienta. Jeżeli limit maksymalny będzie ustawiony na 1199,00 lub mniej to taka faktura nie zostanie wypłacona. Jeżeli maksymalne zadłużenie z tytułu umowy faktoringowej będzie ustawione na 1200 lub więcej, to środki z tytułu zakupu faktury zostaną wypłacone
Link: 
Temat: Kaucja faktoringowa (fundusz ryzyka)
Opis:
Kaucja faktoringowa jest wartością procentowa wyliczaną od faktury brutto zatrzymywaną na poczet ewentulanego nie spłacenia faktury.

Przykładowo dla faktury 1200,00 PLN brutto i kaucji 10%, kwota kaucji wyniesie 120 PLN
Link: 
Temat: Faktoring - umowa faktoringowa - opłata za weryfikacje klienta
Opis:
Pola opłata za weryfikacje klienta jest polem notatnikowym służącym do zapisanie informacji o pobranej wartości opłaty za weryfikacje klienta. Opłaty te są często przekazywane na rzecz biur informacji gospodarczej. Informacja ta jest nigdzie więcej wykorzystywana.
Link: 
Temat: Faktoring - Umowa faktoringowa Stopa procentowa prowizji
Opis:
Prowizja jest wyliczana od faktury brutto. Np dla prowizji 10 % od faktury 1200 pln brutto prowizja będzie pobrana w wysokości 120 netto + 22% vat 146,4 Brutto
Link: 
Temat: Faktoring - umowa faktoringowa - limit odnawialny
Opis:
Limit odnawialny Tak, oznacza, że klient ma dostępne środki opisane w pozycji zadłużenie maksymalne i według swoich potrzeb je wykorzystuje zadłużając się i spłacając zadłużenie, po spłaceniu faktur limit jest odbudowywany i klient może ponownie się zadłużać. Limit odnawialny Nie oznacza, że klient spłacając zadłużenie nie powoduje podwyższenia już wykorzystanego limit.
Link: 
Temat: Cesja faktroingowa - aktualna kwota zadłużenia
Opis:
Suma faktur brutto nie spłaconych. Przykładowo gdy klient zgłosił do wykupu fakturę 1200,00 PLN Brutto otrzymał 1000,00 to do aktualnego zadłużenia jest pobierana kwota 1200,00 pln w przypadku spłaty 100,00 pln zadłużenie aktualne spłata do 1100,00 PLN
Link: 
Temat: Cesja faktoringowa - limit dostępny
Opis:
Jest różnicą Limitu maksymalnego zadłużenia - aktualne zadłużenie.
definicje maksymalne zadłużenia i aktualne zadłużenie są opisane w oddzielnych informacjach.

Link: 
Temat: Zaczytanie wzorca wydruku z pliku
Opis:
W celu zaczytania wzorca wydruku z pliku wybieramy opcja Baza a następnie opcje Wydruki. Po wyświetleniu okna wybieramy opcje "Przeglądanie" i wyszukujemy pliki do zaczytana np. z pulpitu. Po znalezieniu pliku wzorca wydruku w oknie "Otwieranie" wciskamy klawisz otwórz bądź klikamy dwa razy na plik.

System wraca do okna wydruki, przed zapisem należy wpisać w polu "Nazwa do zapisu" nazwę pod jaką wskazany uprzednio wydruk zostanie zapisany w systemie i nacisnąć opcje ZAPISZ. Wskazany wydruk jest już gotowy di użycia.
Link: 
Temat: Ustawienia dla poczty WP
Opis:
1.pop3.wp.pl
2.smtp.wp.pl
Link: 
Temat: Wycofanie operacji finansowej (storno)
Opis:
W celu wycofania operacji finansowej należy wejść w opcjie dekrety i nacisnąć na błędny dokument prawy klawisz myszki, wśród dostępnych opcji należy wybrać opcje "Storno wszystkich w dół"
Link: 
Temat: UNICODE, ISO 10646, UTF-8
Opis:

&# ;

Ą 260
Ć 262
Ę 280
Ł 321
Ń 323
Ó 211
Ś 346
Ź 377
Ż 379
ą 261
ć 263
ę 281
ł 322
ń 324
ó 243
ś 347
ź 378
ż 380
Link: 
Temat: Instalacja komponentu VCL
Opis:
1. Otwieramy nowy pakiet dla VCL WIN32
File / New / Package Delphi for Win32

2. Aktywuje się nowy pakiet – kliknąć na niego w oknie projektów
3. Importujemy komponent
Komponent / Import komponent
Wybieramy checkbox
Import ActiveX Control

Wybieramy komponent do importu z listy
Na następnym ekranie zaznaczamy:
Generate Komponent Wrappers

Na następnym ekranie zaznaczamy:
Add unit to Package1.bdsproj project

4. Instalujemy nowy component
Prawym klawiszem myszki klikamy na pakiecie w oknie projektów i wybieramy z menu: Install
Link: 
Temat: Aneks (kapitalizacja stanów na dzień)
Opis:
Opcja pozwala na skapitalizowanie odsetek karnych i rat odsetkowych zaległych, kapitału zaległego. Proces kapitalizacji polega na przeniesieniu odsetek zaległych, kapitałów zaległych na kapitał terminowy.

Księgowanie
Wn Kapitał terminowy Ma Kapitał zaległy
Wn Kapitał terminowy Ma Odsetki karne
Wn Kapitał terminowy Ma Rady odsetkowe zaległe

Operator może sterować procesem kapitalizacji zaznaczając myszką jakie składniki pożyczki mają zostać przeniesione na kapitał terminowy.
Link: 
Temat: Umożenie
Opis:
Szukaj pod tematem umorzenie
Link: 
Temat: WERSJA DEMONSTRACYJNA
Opis:
Wersje demonstracyjną dla funduszy pożyczkowych można pobrać z lokalizacji
http://www.cuz.com.pl/pliki/demo/demo.zip

Opis instalacji demo
Instalacja
1. Rozpakować plik demo.zip do dowolnego katalogu
2. Uruchomić program Firebird-2.0.1.12810-0-Win32.exe zaakceptować
wszystkie pytania jakie zada system, nie zmieniać katalogu roboczego.
3. Uruchomić program SetupPBaza.exe zaakceptować pytania systemu.

W systemie założony jest jeden operator : RAFAL , hasło 123

Po wykonaniu instalacji proponuję skontaktować się z konsultantem w celu prezentacji możliwości oprogramowania,

bez prezentacji poznanie możliwości programu nie jest możliwe.

tel (041)-3871-108 lub poprzez skype identyfikator radek-kielce.
Tel kom . 607-173-820 nr GG 3865061

Link: 
Temat: Demonstracja
Opis:
W celu przeprowadzenia demonstracje możliwości programu należy skontaktować się z serwisem oprogramowania PBaza dane kontaktowe www.cuz.com.pl demonstracja możliwości trwa od 15 minut do 1h w zależności jak szczegółowo chcemy zapoznać się z możliwościami programu.
Link: 
Temat: Odsetki w sądzie , Odsetki karne w sądzie
Opis:
Odsetki w sądzie a dokładnie odsetki karne w sądzie są kontem na którym przeksięgowuje się odsetki karne w momencie otrzymania wyroku, od tego momentu klient ma prawo naliczać od takich odsetki, odsetki karne w wysokości odsetek ustawowych. Nowe wyliczone odsetki są księgowane na koncie odsetki karne.

Księgowanie WN Odsetki karne w sądzie MA Odsetki karne
Link: 
Temat: PKWiU odsetek
Opis:
Numer PKWiU dla odsetek 64.99.19
Link: 
Temat: Nowy Pośrednik, dodanie pośrednika, założenie pośrednika
Opis:
Aby dodać nowego pośrednika rejestrujemy w pierwszym kroku jego dane. W celu rejestracji danych pośrednika posługując się opcją Nowa Osoba, lub Nowa Firma opcje są dostępne w głównym oknie prawy górnym rógu.

Po wpisaniu danych pośrednika dodajemy go do listy pośredników korzystając z opcji Osoby -> Pośrednicy -> Dodaj nowego. Opcja Osoby dostępna jest na głównym ekranie lewy górny róg.
Link: 
Temat: NPV
Opis:
Pożyczka stracona NPV = suma kapitałów pożyczki

Pożyczka wypowiedziana, windykowanaNPV = suma kapitałów pożyczki

Pożyczka specjalna NPV = Kapitał pożyczki – (Kapitał
pożyczki/Wysokość linii pożyczkowej * prowizja za udzielenie pożyczki)

Pożyczki pozostałe Wdług wzoru na NPV.

Według zapisów znajdujących się w terminarzu. dla IRR wyliczonego podczas udzielania pożyczki (przyjęto że IRR nie zmienia się w trakcie spłat i modyfikacji terminarza)
Link: 
Temat: Kody zabezpieczeń
Opis:
Dopuszczalne kody zabezpieczeń.

1 Weksel in blanco
2 rygor egzekucji
3 poręczenie cywilne
4 hipoteka
5 przewłaszczenie
6 zastaw
7 Cesja
8 poręczenie Fundacji
9 inne
10 blokada lokaty
11 rozliczenie wydatków
12 poręczenie wekslowe
13 przewłaszczenie śr. trw.
14 Pożyczkobiorca
15 Poręczenie przez firmę
16 Poręczenie przez osobę fizyczną
Link: 
Temat: licencje
Opis:
licencje na oprogramowanie pbaza udzielane jest na stanowisko komputerowe, z możliwością przeniesienia na inne stanowisko po wyrażeniu pisemnej zgody przez firmę ANBud, tylko w okresie obowiązywania umowy serwisowej
Link: 
Temat: Ugoda
Opis:
Ugoda z klientem
1. powrót kapitału zaległego do pozycji pożyczki regularnej należy wykonać za pomocą opcji

Umowy info -> prawy klawisz myszki -> operacje księgowe -> Aneks (kapitalizacja stanów na dzień)

2. Po wykonaniu kapitalizacji, należy w opcji terminarz usunąć raty przyszłe i za pomocą opcji terminarz BO wykonać nowy terminarz dla restrukturyzowanej pożyczki.

Obie opcje Terminarz BO i Usunięcie rat w terminarzu są dostępne pod prawym klawiszem myszki
Link: 
Temat: procedura zapamiętana
Opis:
SELECT * FROM nazwaprocedury (parametry)
Link: 
Temat: Odsetki Karne
Opis:
Odsetki karne naliczane są w programie od wartości zapisanych na kontach. Raty Kapitałowe przeterminowane, Raty odsetkowe przeterminowane, Odsetki karne w sądzie, Prowizje w sądzie. Wysokość odsetek od tych pozycji księgowych ustala się w opcji Umowy Info -> Oprocentowanie. (jeżeli nie chcemy aby od jakieś pozycji wyliczały się odsetki należy wpisać oprocentowanie 0)

Sposób obliczania odsetek (360,365) dla poszczególnych pozycji jest ustawiany w planie kont podczas zakładania planu kont.
Liczba dni do wyliczenia odsetek karnych pobierana jest z Kalendarza dni wolnych.
Możemy sprawdzić za jaki okres naliczyły nam się odsetki karne i jaką metodą były wyliczane wchodząc w opcje dekrety wskazując na dokument naliczenia odsetek a następnie naciskając prawy klawisz myszki i wybierając opcję OPIS
Link: 
Temat: Pozostałe kwoty spisane
Opis:
prowizje ogólne
prowizja od korespondencji
Prowizja dodatkowa
Prowizja komornicza
Prowizja za opóźnienia w spłacie
Prowizje w sądzie
Ubezpieczenia naliczone i nie zapłacone
Link: 
Temat: Ostatnie wpłaty dla pożyczek straconych
Opis:
create view zlegle (nrumowy,dataDekr)
as
select s.nrumowy,max(d.datadekretu)
from dekret d,stan s,umowy u,plankt p where
d.idstanu=s.idstan and s.nrumowy=u.idumowy and s.konto=p.nr_kt and p.typkonta in (7,8)
and u.rezerwa=5 and d.koddok='SP'
group by s.nrumowy

select sum(d.kwota_wn),s.nrumowy,d.datadekretu,u.data_rez from dekret d,stan s,plankt p,zlegle z,umowy u where
d.idstanu=s.idstan and s.konto=p.nr_kt and p.typkonta in (7,8) and
s.nrumowy=z.nrumowy and d.datadekretu=z.datadekr and u.idumowy=s.nrumowy
group by s.nrumowy,d.datadekretu,u.data_rez
Link: 
Temat: GET POST
Opis:
GET - niewiele zmiennych, zmienne widoczne w adresie
POST - wiele zmiennych, zmienne nie widoczne w adreseie

Przekazanie zmiennych GET wywołanie z php
header("location:skrypt.php?zmienna=wartosc&"); exit;
Link: 
Temat: Jak wykonać submit
Opis:
document.getElementById('umowa').action='umowa1.php';
document.getElementById('umowa').submit();
gdzie umowa jest nawą formy id='umowa'
Link: 
Temat: Kalendarz - ustawienie dni wolnych w celu nie wyznaczania w nich raty
Opis:
Aby uruchomić omijanie dni wolnych od pracy w wyznaczaniu rat należy w konfiguracji przestawić parametr "Czy raty wyznaczać na niedziele" przestawić parametr na "Tak". Przy takim ustawieniu raty będą ustawiane na dni poprzedzający dzień wolny od pracy.

Jeżeli chcielibyśmy aby system wyznaczał raty na dni następne po dniu wolnym od pracy należy użyć parametru w konfiguracji "Jeżeli działa kalendarz przesunoć raty na dzień następny" na Tak, domyślnie parametr jest ustawiony na Nie
Link: 
Temat: Bank milenium format 5
Opis:
Specyfikacja:
Data księgowania 10x
Kwota transakcji 15x (znak dziesięty ,)
Numer dłużnika w systemie właściciela rachunku 13x
Szczegóły transakcji 4*35x wartość ujęta znakami ""
posczególne pola odzielone znakiem ;


Przykład

2008-01-07;100,00;1234567890123;"Faktura nr 12345/2007"
2008-01-07;50,00; 1234567890;"WPŁATA OBCA/ZA FAKTURY nr 54321/2007"
Link: 
Temat: Data rozliczenia wydatków
Opis:
Data rozliczenia wydatków, jest to data do jakiej pożyczkobiorca ma rozliczyć wydatki poniesione na inwestycje.

Jeżeli operator podczas zakładania nowej umowy przestawi datę na inną niż proponuje system - program automatycznie zapisze w bazie danych zabezpieczenie pożyczki typu rozliczenie wydatków, w wysokości udzielonej pożyczki.

Raport z upływających zabezpieczeń można otrzymać przy logowaniu się do systemu.
Link: 
Temat: ODBC - interent
Opis:
Nazwa źródła ODBC PBAZA_INTERNET.
Sterownik ODBC do bazy mysql należy ściągnąć ze strony producenta www.mysql.com

Przy instalacji sterowników ODBC nalży pamiętać o tym że dla platformy 32 bitowej instalujemy sterowniki 32, dla platformy 64 bitowej instalujemy sterowniki 64 bitowe
Link: 
Temat: Spisane prowizje 4%
Opis:
Spisane prowizje 4%, prowizje 4% stracone przeniesione do portfela straconego. Prowizje na początku miesiąca były wykazywane w pozycji prowizje 4% w ciągu miesiąca zostały przeniesione do portfela straconego

Link: 
Temat: Wyskięgowane prowizje 4%
Opis:
Wyksięgowane prowizje 4%, są to prowizje przeksięgowane na konot najczęściej prowizje w sądzie podczas procesu windykacji. Operacja taka odbyła się jednak wcześcniej niż przepisanie pożyczki do straconych.
Link: 
Temat: centrowanie komórki FastReport
Opis:
Memo.halign:=hacenter;
Link: 
Temat: STATUS K
Opis:
"K" - Kilent (osoba fizyczna)
"F" - firma
Link: 
Temat: Zwrot odsetek
Opis:
1. Wyksięgowanie odsetek z dochodów
Wn Odsetki umowne
Ma Dochody z odsetek umownych
Księgowanie z minusem na wartość odsetek umownych

2. Zwrot nadpłaconych odsetek umownych
Wn Odsetki umowne
Ma Droga
Kod księgowania Zwrot nadpłaty klientowi
Księgowanie z plusem na wartość odsetek zwaracanych
Link: 
Temat: mnożenie znaczników
Opis:
[*(0.88)]
Link: 
Temat: FB 2.1
Opis:
www.cuz.com.pl/pliki/FB/Firebird-2.1.1.17910-0_Win32.exe
Link: 
Temat: Profile
Opis:
Profile praw służą do zdefiniowania zbioru praw, przepisywanych następnie do operatora.
1. Definiowanie nazw profili Baza->słowniki->Profile praw
po zapisaniu zdefiniowanych nazw wchodzimy ponownie w opcję
Baza->słowniki->Profile praw i dodaje prawa do profilu poprzez wskazanie myszką na nazwę profilu i naciśnięcie prawgo klawisza myszki.
2. Dodanie profilu do operatora odbywa się w opcji Osoby->Operatorzy -> Profile
Link: 
Temat: Kwota Pomocy Publicznej
Opis:
Kwota pomocy publicznej jest wyliczana dla każdej umowy pożyczkowej w opcji "Nowa Umowa". Wartość kwotowa pomocy publicznej dopisywana jest do umowy i jest widoczna w opcji Umowa info gdy wejdziemy do danych umowy (dwa kliknięcia myszką).

Aby wyliczyć kwota pomocy publicznej należy podczas zakładania nowej umowy pożyczkowej wpisać kwotę stopy referencyjnej obowiązującej dla tej umowy. Opis dla wersji 4.15S

Istnieje też możliwość tworzenia raportów dla pomocy publicznej za pomocą opcji HURTOWNIA DANYCH
Link: 
Temat: Pomoc publiczna - wzór matematyczny (de minimis)
Opis:
Defincicje
EDB= Ekwiwalent Dotacji Brutto
KwPoz=Kwota pożyczki
StopaRef=StopaRef/1200 np 5,54/1200 =0,0046
StopaPozyczki=StopaPozyczki/1200 np 9/1200=0,0075
T-Ilość Rat Karencyjnych
N-Ilość rat wszystkich karencyjnych i kapitałowych
NrRaty numwe raty

EDB=Suma(KwPoz*(StopaRef-StopaPozyczki)*1/(1+StopaRef)^NrRaty+Suma(KwPoz*[1-(NrRaty-(T+1)/(N-T))*(StopaRef-StopaPozyczki)^NrRaty

Wzór na pomoc publiczną raty kapitałowe równe

Wyliczenie pomocy w EXCEL:
1. Stopa referencyjna = w PP - Stopa referencyjna
2. Stopa preferencyjna - w PP - Oprocentowanie pożyczki
3. Stopa dyskontowa - w PP - Stopa Refer. UE
Link: pomoc_publiczna.xlsx
Temat: Pożyczki stracone
Opis:
W przypadku przeniesienia pożyczek do straconych w dniu X np. 30.01.2010r

spłaty do dnia 30.01.2010r WŁĄCZNIE Z TYM DNIEM są zakwalifikowane do portfela terminowego. Działanie takie jest podyktowane faktem, że do portfela straconego przenosimy dopiero przy zamknięciu dnia czyli na koniec dnia 30.01.2010r.

Saldo pożyczki straconej w dniu 30.01.2010r jest już pokazywane w straconych badając dzień 30.01.2010r
.

Link: 
Temat: Zmiana kwoty umowy i/lub daty umowy przed wypłatą
Opis:
Aby zmienić kwotę umowy należy
1. Zmienić kwotę umowy w opcji Dane umowy. Dwa kliknięcia na umowię w opcji umowa info
2. Zmienić wysokość transzy w opcji Umowy info -> Transze
3. Zmienić datę ostatniego przeliczenia pożyczki na datę nowej planowanej wypłaty. Umowy info -> Prawy klawisz myszki -> Operacje księgowe -> Naliczenie odsetek na koncie.
4.Zmiana terminarza poprzez dosotosowanie wysokości rat do nowej wartości pożyczki.
Link: 
Temat: ELIXIR, ZACZYTANIE PLIKU Z BANKU
Opis:
ELIXIR - to system przekazywania przelewów funkcjonujący między bankami. W systemie PBaza wykorzystano format pliku w którym banki przekazują między sobą przelewy do przekazania do fundusz listy przelewów dotyczących funduszu.

Spłaty w systemie ELIXIR - funkcjonują tylko dla firm pożyczkowych które uruchomiły Indywidulany NRB. Każda umowa pożyczkowa posiada indywidualny niepowtarzalny numer NRB.

Opisane funkcjonalności wchodzą w skład modułu płatności masowych, jest to moduł oddzielnie licencjonowany)
Link: 5b. Indywidualny rachunek NRB w systemie PBaza wersja 1.doc
Temat: automatyczna numeracja umów
Opis:
Aby uruchomić automatyczną numeracje umów należy
1. Zdefiniować licznik o dowolnej nazwie odpowiadający zasadom numeracji pożyczek w przedsiębiorstwie. Definicje pożyczek wykonuje się w opcji
Baza->Liczniki . Dokładna instrukcja definicji liczników znajduje się w dokumencie WOD o nazwie 9b Liczniki

2. Nazwę zdefiniowanego licznika (zdefiniowanego w punkcie 1) należy umieścić w konfiguracji produktu opcja Baza -> słowniki -> Pożyczki - poręczenia. Dwukrotne kliknięcie na nazwie produktu. Pole "Nazwa licznika dla umów"
Link: 
Temat: Windows 7
Opis:
Program PBaza od wersji 4.15P wpełni współpracuje
z programem Windows 7.
Zarówno z wersją 32 bitową jak i 64 bitową.

Uwaga w wersji Windows 7 64 bitowej, w niektórych wersjach wielojęzycznych MULTILANGUAGE zaobserwowano problem z wyświetlaniem znaku waluty.
Usunięcie tego problemu polega na uruchomieniu opcji

Panel Sterowania -> Zegar region język -> Zmień forma daty,godziny,liczb -> Ustawienia dodatkowe klawisz resetuj
Link: 
Temat: Zmiana stacji, stacja nie jest licencjonowana
Opis:
Komunikat "Stacja nie jest licencjonowana" informuje, że program PBaza został zainstalowany na innym komputerze niż obecnie chcemy się zalogować. Należy zdezinstalować licencje ze "starego komputer" i przenieść na nowy.

Przeniesienie licencji programu PBaza z jednego komputera na drugi.
1. Logujemy się na "stary komputer" z którego chcemy usunąć licencję.
2. Wchodzimy do opcji Osoby->Log systemu->Lista licencji
3. Wyszukujemy nazwę komputera dla której chcemy usunąć licencje
4. Nazwę komputera należy wysłać na adres biuro@cuz.com.pl z prośbą o kod do usunięcia licencji.
5. Zwrotnie otrzymujemy kod do usunięcia licencji
6. Naciskamy prawy klawisz myszki na nazwie komputera której
chcemy usunąć licencje
7. Podajemy kod do usunięcia licencji.
8. Logujemy się na nowym komputerze do bazy, system przydziela nową licencje na nowy komputer.



Link: 
Temat: NOT IN
Opis:
rozkaz SQL oznaczjący nie mieszący się w podzapytaniu znajdującym się za słowem NOT IN
Link: 
Temat: Pożyczka aktywna
Opis:
Pożyczka aktyna - to pożyczka posiadająca saldo.
Nie przeniesioan ręcznie do pożyczek
"WYPOWIEDZIANYCH"
"WINDYKOWANYCH"
lub innych
Link: 
Temat: Hurtownia bazy
Opis:
Patrz Hurtownia danych
Link: 
Temat: Grupa Grupy
Opis:
Program PBaza umożliwia przyporządkowanie każdego klienta do grupy.
Grupa - nazwa grupy jest wartością definiowaną indywidualnie przez firmę pożyczkową. A ich podział odpowiada potrzebom firmy,

Grupy definiujemy w opcji Baza-> Słowniki -> Grupy po zdefiniowaniu słownika Grupy, należy się przelogować gdyż słowniki są zaczytywane jedynie przy logowaniu się do systemu.

Przyporządkowanie klienta do grupy odbywa się podczas edycji danych klienta i jest dobrowolne - nie jest konieczne.
Link: 
Temat: Opłaty w sądzie
Opis:
Na konto opłaty w sądzie przenoszone są wszystkie prowizje w momencie wystąpienia do sądu z pozwem w stosunku do klienta.

Dzięki przeniesieniu wszystkich prowizji na konto -> Opłaty w sądzie możemy od tej pozycji naliczać odsetki karne.

Automatyczne przeksięgowanie na konto Opłaty w sądzie odbywa się w opcji Umowy info -> Prawy klawisz myszki -> Windykacja
Link: 
Temat: Zapytania SQL
Opis:
Program PBaza, moduł Hurtowni Danych umożliwia zadanie zapytań SQL dotyczących bazy danych. Zadawanie takich pytań w jezyku SQL wymaga albo znajmości tego języka, albo współpracy z działem serwisu firmy ANBUD.
Link: 
Temat: EXCEL_TLB
Opis:
Plik EXCEL_TLB, należy utworzyć do konkretnej wersji DELPHI EXCEL
korzystamy z opcji Component ->Import Component -> Import a Type liberart

Szukamy Mikrosof EXCEL 11.0Object Library

Next -> wybieramy Palete Page -> Next i kompilujemy
Link: 
Temat: Zmiana wysokości ubezpieczenia
Opis:
1. Zmienić wysokość ubezpieczenia w danych umowy (opcja umowy info podwójne kliknięcie na danych umowy)
2. Zmienić wysokość transzy w (opcja Umowy info -> transze )
tak aby wartość transzy była równa wartość pożyczki + ubezpieczenie
3. Zmienić terminarz tak aby raty pożyczkowe uwzględniały ubezpieczenie.

Optymalnie skasować cały terminarz i założyć go od nowa korzystając z opcji BO-Terminarza
Link: 
Temat: Ograniczenie produktów - Tabela OGRANICZENIE_PROD
Opis:
Program PBaza pozwala na wprowadzenie ograniczenia do operatora widoczności niektórych produktów.
Operator z ograniczonymi uprawnieniami nie widzi w raportach, danych umowy,hurtowni danych produktów dlo których nie ma prawa.

Ograniczenie widoczności produktów można wprowadzić w opcji Osoby->Operatorzy
Link: 
Temat: Czcionki w systemie windows
Opis:
Maksymalna wysokość czcionek w systemie windows
można ustawić na wartość Średnie -125%

Wysokość czionek można ustawić naciskając prawy klawisz myszki
na pulpicie windows następnie wybieramy opcje personalizuj a następnie opcje Ekran
Link: 
Temat: TAG
Opis:
Patrz - walidacja
Link: 
Temat: Czarny kolor w statusie klienta (główny ekran)
Opis:
Klient zły. Szczegóły są opisane w dokumentacji SKORINGU, lub pod tematem skoring
Link: 
Temat: Pożyczka w sytuacji norlmaniej
Opis:
Pożyczka w sytuacji normalnej. Jest to pożyczka obsługiwana terminowo.
Termin taki może dotyczyć całości pożyczki jak i jej cześći. Wczęści której termin zapłaty jeszcze nie nadszedł/zapadł.

Przeciwieństwem pożyczki w sytuacji normalnej, są raty zaległe.
Link: 
Temat: Raty kapitałowe przeterminowane
Opis:
Pożyczka zaległa. Raty pożyczki których termin miną i zostały przeskięgowane na raty zaległe.
Link: 
Temat: Moduł - SMS
Opis:
Moduł - SMS, jest oddzielną częścią programu PBaza.
Umożliwiającą wysyłanie informacji do klientów PBaza zarówno o dowolnej treści jak i treści sparametryzowanej. Np. o wysokości zadłużenia.

Do wysyłki SMS program PBaza wykorzystuje numery telefonów zapisanych w PBazie numery telefonów komórkowych powinny być poprzedzone numerem kraju +48.

Aby móc wysyłać sms'y należy podpisać umowę z firmą pośredniczącą w wysyłaniu SMS adres http://www.serwersms.pl/www/index.php i dane otrzymane tj. login i hasło wpisać do programu PBaza
Link: Obsluga_modulu_SMS.docx
Temat: Waluta $ zł
Opis:
Gdy system wyświetla znak $ a powinien wyświetlać zł. Należy wejść do opcji
Start->Panel sterowania-> Ustawienia regionalne

zakładka formaty klawisz ustawienia dodatkowe
zakładka waluty nacisnąć klawisz resetuj i nacisnąć klawisz ok
Link: 
Temat: Prowizja dla pośredników, kody dokumentów, kody operacji
Opis:
Wartości pola PROW_ZA_POSR_POBRANA w zależności od etapu naliczenia prowizji


1 uruchomienie kod dokumentu i operacji (PRPW)
2 Spełnienie warunku, kod dokumentu i operacji (PRPP) // po 4 tygodniach, spłata 50% wartośći pożyczki
3 zbiórka spłata, kod dokumentu i operacji (PRP) // Wartość pola PROW_ZA_POSR_POBRANA nie zmienia się
4 rozliczenie, kod dokumentu i operacji (PRPK)
5 zwrot, kod dokumentu i operacji (PRPZ)
Link: 
Temat: Prolongata
Opis:
Prolongata - wprowadzenie do terminarza ratę odsetkową w danym miesiącu.

Pozostałe raty zostają przesunięte o kolejny miesiąc w dół terminarz - później.

Prolongata w spłacie wydłuża spłatę całej pożyczki.
Link: 
Temat: Inno Setup
Opis:
Ustawienie języka polskiego
[Languages]
Name: "pl"; MessagesFile: "compiler:Polish.isl"

Domyślne utwórz ikonę na pulpicie
[Tasks]
Name: "desktopicon"; Description: "{cm:CreateDesktopIcon}"; GroupDescription: "{cm:AdditionalIcons}";

Aby dołączyć licencje
LicenseFile=C:\Users\TEST\Desktop\Moje pliki\Moje procedury\Pytania.txt

Aby zmienić ikonę
SetupIconFile=E:\Ikony\Bluecurve_Full\apps\default-applications-capplet.ico
Link: 
Temat: Sprawdzenie wersji ODS /Wersja bazy danych / Firebird
Opis:
W celu sprawdzenia wersji ODS, klikamy prawym klawiszem myszy na liscie baz w programie ibexpert następnie wybieramy opcję "Show sql assistant". Poniezej listy baz ukaze sie okno z dodatkowymi wlasciwosciami

Link: 
Temat: Zwrot nadpłaty klientowi / odesłanie nadpłaty (nadpłata)
Opis:
W celu odesłanie klientowi nadpłaty, należy użyć opcji

Umowy info -> Księgowanie.

Po wejściu do opcji księgowanie wybieramy z wyboru "Operacje predefiniowane" "Odesłanie nadpłaty klientowi"
System automatycznie ustawi konta oraz kod operacji.

Operatorowi pozostaje wpisanie: Daty operacji, Kwoty operacji, oraz treści.
W opisany sposób wykonuje się operacje w programie PBaza. Środki fizycznie odsyła się korzystając z programu home banking’owego, lub poprzez przelew papierowy
Link: 
Temat: fastReport Raporty,
Opis:
Aby w pierwszej kolejnóści pobrać np. Id umowy ze znacznika a następnie użyć tego parametru w kodzie raportu, zaleca się umieszczenie kodu wykonującego raport
w zdarzeniu "OnAfterPrint" obiektu Memo, w którym umieściliśmy znacznik ([IDUMOWY
Link: 
Temat: Zmiana daty Wyciągu / Księgowania
Opis:
Zmiana daty wyciągu jest możliwa tylko w przód, zmiana daty wyciągu odbywa się w opcji "Przetwarzanie -> Naliczenie odsetek".

Jedyną możliwością cofnięcia daty wyciągu jest odtworzenie kopi bazy danych
(obowiązek tworzenia kopi bazy danych zapisany w umowie).

W przypadku konieczności wykonania korekty na danych umowy wykonuj się je poprzez storonowanie dokumentów przy umowie i wprowadzeniu dokumentów od nowa dla konkretnej umowy.
Link: 
Temat: GW-KOSZTY
Opis:
Konto "Gospodarka własna koszty"
na konicie tym księgowane są koszty pośrednictwa.
Link: 
Temat: formatowanie pola NIP w wydruku faktury
Opis:
procedure Memo15OnAfterData(Sender: TfrxComponent);
begin
memo15.text:=FormatMaskText('000-000-00-00;0',memo15.text);
end;
Link: 
Temat: Dodanie wzorca wydruków
Opis:
Dodanie wzorca wydruków jest szczegółowo opisane w dokumencie WORD dostępnym pod adresem www.cuz.com.pl/lista.html temat Wzorce wydruków
Link: 
Temat: JDBC (Eclipse)
Opis:
Dodanie sterownika JDBC do eclipse
Project->Properties->Java Build Path -> Add Extrernal JARs...

dodajemy plik ze ścieżką do jaybird-full-2.1.6.jar
Link: 
Temat: Źródła finansowania
Opis:
Żródła finansowania definiujemy w opcji Baza->Słowniki->Źródła finansowania. Pożyczka może mieć tylko jedno źródło finansowania.
Np środki EBOiR. Źródło finansowania należy traktować jakod dodatkowy filtr danych.
Link: 
Temat: Słowniki (kody)
Opis:
1. Grupa
2. Forma prawna
3. Forma opodatkowania
4. Cel Umowy
5. Przeznaczenie umowy
6. Typ dokukumentu dodatkowego
7. Kraj
8. Dokument zastrzeżony
9. Typ Transakcji BP
10. Kategoria BP
11. Brudne pieniądze
13. Nazwa tabeli oprocentowania
14. Przyczyny odmowy wniosku
17. Stawki VAT
18. Jednostka miary
19. Typ Zapłaty za fakturę
20. Znaczniki
21. Forma zabezpieczenia
22. Rodzaje Pism
23. Status wniosku
25. Żródło informacji o firmie
26. Wykształcenie
27. Ocena klienta
29. Województwo
30. Rodzaj Dzialalnosci
31. Status Dzialalności
32. Forma wpłaty prowizji przygotowawczej
33. Status zatrudnienia
34. Źródło finansowania
35. Marketing
Link: 
Temat: data zamknięcia dnia
Opis:
data zamknięcia dnia = data wyciągu. Data jest widoczna w lewym górnym rogu głównego ekranu. I określa na jaki dzień ustalono salda klientów.
Link: 
Temat: Usunięcie operatora
Opis:
Do usunięcie operatora służy opcja Osoby->Operatorzy klawisz usunięcie.

Usunięcie operatora w programie PBaza polega na jego ukryciu i zablokowaniu możliwości logowania, działanie takie podyktowane jest koniecznością zachowania spójności bazy. Tj tabel w których operator występował jako wykonawca działań. Np logowania, zezwolenia a w przypadku wykonywania czynności finansowych dekrety, umowy i inne.
Link: 
Temat: KOPERTA
Opis:
Opcja pozwala na nadruk adresu na kopertę. Konieczne jest zaczytanie do wzorców wydruków, wzorca o nazwie koperta.fr3
Link: 
Temat: Kopia bazy danych
Opis:
@echo off & setlocal enableextensions
echo>dzien.vbs WScript.Echo WeekDayName(Weekday(Date),false)
for /f %%d in ('cscript //nologo dzien.vbs') do set wd=%%d
del dzien.vbs
if not exist c:\fundacja\kopie\%wd% md c:\fundacja\kopie\%wd%
copy c:\fundacja\bazadanych\fundacja.fdb c:\fundacja\kopie\%wd%.fdb
Link: 
Temat: Uruchomiene SerwerPBaza linux
Opis:
Utworzenie pliku wsadowego do uruchomienia SerweraPBaza
1. Utworzyć plik start (edytor vi)
2. wprowadzić do pliku komendę uruchomieniową z uwzględnieniem ścieżek
dostępnych na serwerze
poniżej przykład
../jre1.6.0_30/bin/java –classpath mysql-connector-java-5.1.18-bin.jar:
SerwerPBaza/SERWER >> plik.txt
3. Nadać uprawnienia do execute do pliku chmod a+x start
4. uruchomić plik ./start

Uruchomienie terminala wirtualnego screen
1. komenda screen -S pbaza (pbaza - nazwa własna)
2. w nowym oknie uruchomić plik ./start
3. zamknięcie okna bez zabicia sesji Ctrl+a następnie Ctrl+d

Zamknięcie programu Javy
8. wejść do terminala screen -r pbaza
9. zamknąć okno exit lub quit
Link: 9e. Instalacja serwera bazy danych FB20.doc
Temat: SQL- DOKUMENTY (INFORMATYK)
Opis:
select * from dekret d,stan s,plankt p where d.idstanu=s.idstan and s.konto=p.nr_kt
Link: 
Temat: klasyfikacja PKD
Opis:
W systemie PBaza został wprowadzony słownik kodów PKD 2007.
Operator nie może samodzielnie dodawać kodów PKD.
W przypadku gdy w słowniku nie ma PKD który chcemy wprowadzić, prawdopodobnie jest to tzw. Stare PKD. Wykaz numerów PKD oraz zamienników stare PKD na nowe PKD można sprawdzić pod adresem

http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkd_07/pdf/4_PKD-klucz_2004-2007.pdf

W przypadku gdy klient posiada kilka numerów PKD jeden z nich należy oznaczyć jako główny.
Link: 
Temat: Szyfruj na KOWALSKI
Opis:
Opcja szyfrowania danych na kowalski dokonuje trwałej anonimizacji danych osobowych.

Przed wykonaniem danej operacji należy zachować środki ostrożności i wykonać kopię bazy danych oraz ją zarchiwizować.

Operacja Baza->Administrator->Szyfruj na kowalski jest nieodwracalna, należy ją przeprowadzić na kopii bazy danych na nauce.

Przed zaszyfrowaniem bazy danych, w celu ochrony danych, tworzona jest niezaszyfrowana kopia bezpieczeństwa bazy online.

Po zaszyfrowaniu bazy danych, należy przekazać bazę w formacie .FDB w celu przeprowadzenia analizy zgłoszenia.

Tabela klienta wypełniana danym losowymi.
nazwisko, imię, Miejscowość Nazwa Firmy Ulica Telefon
TelefonGSM, email, NIP ,PESEL ,FAKS ,NOTATKI ,DOWODOSOBISTY

Tabela ADRES (korespondenci, zameldowania)
wypełniana tymi samymi danymi

Tabela kontakty pole notatki wstawiane puste dane.
tabela umowy zmienienie pola numer umowy

Tabela Dane faktur
Wypełniana tymi samymi przykładowymi danymi

Tabela KLIENT Historia zmian (kasowana w całości)
Tabela zabezpieczenia kasowanie wszystkich pól notatnikowych
Tabela Historia zabezpieczeń kasowana w całości

DANE ZASZYFROWANE METODĄ KOWALSKI NIE DA SIĘ ODSZYFROWAĆ
Link: 
Temat: Firebird 2.5 Odtworzenie z kopii dla FB 2.5
Opis:
gbak -create_database -verify -user SYSDBA -password haslo -FIX_FSS_M WIN1250 c:fundacjakopiekopia.fbk localhost:c:fundacjaazadanych
owa1.fdb

Polecenie nalży uruchomić w katalogu w którym jest program gbak
Link: 
Temat: Zatrzymanie naliczanie odsetek / Zatrzymanie naliczania odsetek
Opis:
Aby zatrzymać naliczanie odsetek należy użyć opcji Umowy info -> Oprocentowanie. W opcji orocentowanie należy wprowadzić stopę 0% dla wszystkich składowych przy których ma się nie naliczać odsetki.
Link: 
Temat: Zmiana daty wypłaty
Opis:
Pożyczka może zostać wypłacona w dowolnej dacie nie mniejszej od daty ostatniego przeliczenia pożyczki. Data ostatniego przeliczenia pożyczki można sprawdzić w opcji edycji umowy (Umowy info dwa kliknięcia myszką w dane umowy)

W przypadku wypłacenia pożyczki w innej dacie niż planowano należy pamiętać o wydaniu (po wypłacie) nowego harmonogramu rzeczywistego zawierającego prawidłowe dane finansowe.
Link: 
Temat: Bilans Otwarcia (BO) Umowy
Opis:
Działanie opcji polega na wprowadzeniu pożyczki i stanu pożyczki wyliczonego na dany dzień. Wyliczenie sald umowy następuje na podstawie starego systemu pożyczkowego.

W celu wprowadzenia BO umowy ustawiamy się na kliencie do którego należy umowa, (główne okno programu PBaza) i naciskamy prawy klawisz myszki.

Po wprowadzeniu sald BO należy dodatkowo wprowadzić terminarz. Wprowadzamy tylko raty przyszłe. Nie musimy wprowadzać rat już zapłaconych.

Terminarz wprowadzamy w opcji Umowy info -> Terminarz

Opcja aktywna jest jedynie w momencie ustawienia w Konfiguracji Systemu parametru System w okresie wdrożenia.
Link: 
Temat: aaaa
Opis:
aaa
Link: 2a._Wniosek.doc
Temat: Rejestr, zapamiętanie położenia zakładki porzyczki,faktoring
Opis:
Za wyświetlanie zakładki faktoring,pożyczki,poręczenie odpowiada pozycja w rejstrze windows. Nazwa pozycji w rejestrze WINDOWS
GlownaZakladka
wartośći:
3: Pożyczki
4: Poręczenia
5: Faktoring
6: KasaZP
Link: 
Temat: Rodzaje umów / status umowy
Opis:
Nowa = 1
Kolejna = 4
Wzowiona = 2
Refinansowana = 3

Kolejna (Klient ma kilka umów aktywnych w tym samym czasie)
Wznowiona (Klient bieże nową umowę, kiedyś był naszym klientem)
Refinansowana (Umowa powstała w opcji, refinansowanie pożyczki. tj poprzez spłatę poprzedniej pożyczki)

Zmiana stanu pożyczki np. z Aktywnej na Zakończoną zostaje odnotowana w dekretach zapisem technicznym. Dokonanie storna danego zapisu przywraca status z przed storna.
Link: 
Temat: status wniosku internetowego
Opis:
0 - niewysłany
1 - analizowany
2 - odrzucony
3 - zaakceptowany (przyznany)
4 - do uzupełnienia
5 - przyjęty
6 - wycofany
Link: 
Temat: bbbb
Opis:
sdsdsd
Link: 9a1. Zakladanie planu kont.doc
Temat: Rejestracja zakup na fakturę (Operacje kasowe)
Opis:
Do rjestracji operacji kasowej, polegającej na zakupie przez operatora towaru, służy opcja Osoby -> Operatorzy-> Kasa KW lub
w przypadku rejestracji operacji wykonanej przez pośrednika

Osoby -> Pośrednicy -> Kasa KW
Link: 
Temat: DOLAR
Opis:
Szukaj temat $
Link: 
Temat: ZNACZNIKI.DOC ZNACZNIKI
Opis:
Element wydruku, po wprowadzeniu znaczika do wzorca wydruku na wydruku zostaną wprowadzone dane z PBazy. Np. po wprowadzeniu znacznika [FIMIE] na wydruku pojawi się Imię osoby właściela firmy.

Znaczniki można wykorzystać do tworzenia wzorca wydruków umów,pism,wezwań i terminarzy. Pozostałe wydruki mimo że zostały wykonane w formacie fr3 nie wykorzystują znaczników do konstruowania wyglądu wydruku.
Link: ZNACZNIKI.doc
Temat: Potwierdzenie wpłaty
Opis:
Aby otrzymać potwierdzenie wpłaty należy podczas spłaty zaznaczyć ptaszkiem okienko potwierdzenie wpłaty. Okienko widoczne na załączonym ekranie.

Wzorzec - wygląd potwierdzenia wpłat jest edytowalny.
Nazwa wzorca Potwierdzenie.
Aby edytować wzorzec Potwierdzenie należy użyć opcji Baza->Wyduki.
Link: 
Temat: Sprawdzenie portów
Opis:
http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/

Jaki port zajęty
netstat -aon | find ":80"
następnie wynik należy wpisać do

Menadżerze Zadań systemu Windows na zakładce „Szczegóły”, jako „Identyfikator PID”
Link: 
Temat: KASA ZP, KASA Zapomogowo Pożyczkowa
Opis:
Kasa zapomogowo pożyczkowa. Odzielnie licencjonowana zakładka służąca do prowadzenia KASY ZAPOMOGOWO POŻYCZKOWEJ
Link: 
Temat: Usługi Operatorskie
Opis:
Nazwa wirtulanego operatora, pierwszego zarejestrowanego w programie PBaza,nie powinno się jej zmieniać.
Link: 
Temat: Zmiana hasła operatora
Opis:
Zmiana hasła operatora należy wykonać w opcji
Menu -> Zmiana hasła (lewy górny róg głównego ekranu aplikacji).

Częstotliwość zmiany hasła określa administrator indywidulanie dla każdego operatora.
Link: 
Temat: Plan Kont
Opis:
Każdy produkt musi posiadać indywidualny plan kont. Połączenie planu kont i produktu odbywa się w opcji Baza->Słowniki->Produkty->Pożyczki/Poręczenia
Link: 9a1. Zakladanie planu kont.doc
Temat: Sygnatura
Opis:
Sygnatura (sygnatura sprawy) jest numerem pożyczki nadanym przez sąd. Dotyczy sprawy sądowej wytoczonej w celu odzyskania długu. Sygnaturę sprawy wpisujemy w opcji dane umowy.

Pole dostępne w danych umowy po dwukrotnym kliknięciu na dane umowy.
Link: 
Temat: Przedstawiciel
Opis:
Patrz pośrednik
Link: 
Temat: Pośrednik - założenia ogólne
Opis:
Pośrednik może być wykorzystany w kilku sytuacjach
1. Dla firm prowadzących zbiórki w domu, osoba prowadząca zbiórki. Sprzedająca pożyczki w domu
2. Dla firm korzystających z pośrednictwa innych firm do pozyskania klientów.
3.Możliwość zapisania funduszy poręczeniowych w tabeli przedstawiciel. I wykonywania raportowania po tych danych.

Dane poręczyciela zapisujemy w opcji Osoby->Pośrednicy
Link: 
Temat: Usunięcie klienta skasowanie klienta
Opis:
Usunięcie klienta nie jest możliwe. Jedyną formą usunięcia klienta jest zmiana danych klienta poprzez jego edycje. Dane poprzednie zostają przeniesione do historii.

Rozwiązanie takie podyktowane jest koniecznością zachowania integralności danych
Link: 
Temat: Kody Pocztowe
Opis:
Kody pocztowe od wersji 4.16L są zaczytywane z pliku kodów pocztowych aktualnych dla Poczty polskiej.

Zaczytanie kodów pocztowych odbywa się w opcji
Baza->Administrator->Uzupełnienie kodów pocztowych.
Aby zaczytanie odbyło się prawidłowo w systemie muszą być
uzupełnione dane wszystkich 16 województw w opcji
Baza->Słowniki->Województwa

Mając kompletne dane o kodach pocztowych w programie możemy po podaniu kodu pocztowego automatycznie uzupełnić dane dotyczące miejscowości i ulicy
Link: 
Temat: Pakiet
Opis:
1. Otwieramy nowy pakiet dla VCL WIN32
File / New / Package Delphi for Win32

2. Aktywuje się nowy pakiet – kliknąć na niego w oknie projektów
3. Importujemy komponent
Komponent / Import komponent
Wybieramy checkbox
Import ActiveX Control

Wybieramy komponent do importu z listy
Na następnym ekranie zaznaczamy:
Generate Komponent Wrappers

Na następnym ekranie zaznaczamy:
Add unit to Package1.bdsproj project

4. Instalujemy nowy component
Prawym klawiszem myszki klikamy na pakiecie w oknie projektów i wybieramy z menu: Install
Link: 
Temat: PESEL , NIP, REGON
Opis:
Algorytmy do wyliczenia NIP,REGON,PESEL wraz z korektami
Link: algorytm.pdf
Temat: umorzenie odsetek
Opis:
Umożenie odsetek, wyksięgowanie odsetek już naliczonych na koncie można wykonać w opcji:

Umowy info -> Księgowanie

Konto Wn Odsetki Umowne
Konto Ma Dochody z odsetek umownych

Kod dokumentu Naliczenie odsetek
Księgowanie z kwotą (-) ujemną
Link: 
Temat: Zmiana daty wypłaty
Opis:
Datę wypłaty można zmieniać jedynie w przód.

Najwcześniejszą datą z jaką można wykonać wypłatę jest data ostatniego przeliczenia pożyczki.
Data ta jest widoczna w opcji Dane umowy (dwukrotne kliknięcie na dane umowy) w opcji Umowy info..

W przypadku wypłaty w transzach można sprawdzić w opcji dekrety czy nie ma dokumentów wykonanych z datą późniejszą niż data wypłaty z jaką chcemy wykonać księgowania.
W przypadku gdy takie dokumenty są należy je wystornować i wówczas system powinien pozwolić na wypłatę pożyczki z data wcześniejszą.
Link: 
Temat: 365 dni, Metoda liczenia odsetek 365 dni
Opis:
Metoda liczenia odsetek.
365/365 wzór
odsetki=(kapitał*stopa*ilość dni)/36500

365/(365 lub 366)

odsetki=(kapitał *stopa*ilość dni)/36500 lub 36600
mianownik 36500 lub 36600 zależy od ilości dni w roku
np dla roku 2011 mianownik 36500 dla roku 2012 mianownik 36600

Link: 
Temat: Prowizja od korespondencji, koszty korespondencji
Opis:
W przypadku prawidłowo skonfigurowanej tabeli prowizji od korespondencji system samodzielnie podczas tworzenia korespondencji tj. drukowania wezwania, wysyłania SMS'a nalicza prowizję od korespondencji.

Jeżeli chcemy ręcznie naliczyć prowizje od korespondencji należy posłużyć się opcja. Umowy info -> Opłaty
Po wskazaniu opłaty myszką należy nacisnąć opcję zaksięguj.

Doksięgowanie prowizji od korespondencji ręcznie jest możliwe w opcji "Umowy info -> księgowanie" po wejściu do opcji należy wybrać opcję Operacje predefiniowane -> Koszty korespondencji
Link: 
Temat: Odsetki ustawowe
Opis:
Tabele odsetki ustawowe należy zdefiniować w opcji
Baza->Słowniki->Tabele oprocentowania
kod tabeli 02

W celu ustawienia stopy procentowej należy posłużyć się opcja Baza-> Oprocentowanie tabel

W przypadku gdy operator posiada prawo
Spr/Zmiana stopy procentowej z serwera

System sam podczas logowania zaktualizuje stopy procentowe
Link: 
Temat: Stopa referencyjna UE
Opis:
Tabele Stopa referencyjna UE należy zdefiniować w opcji
Baza->Słowniki->Tabele oprocentowania kod tabeli 10.

Wysokość stopy referencyjnej należy ustalić w opcji Baza->Oprocentowanie tabel

W przypadku gdy operator posiada prawo "Spr/Zmiana stopy procentowej z serwera" system podczas logowania sprawdzi i zmieni stopę referencyjną UE zgodnie z ustawionymi wartościami na internecie.
Link: 
Temat: Polecenie SQL
Opis:
Aby wykonać przesłane na email polecenie SQL należy wejść w Menu Baza -> Administrator -> Wykonywanie poleceń SQL
Następnie w polu "Polecenie SQL do modyfikacji licencji" należy wkleić przesłane polecenie SQL.
Po naciśnięciu „Wykonaj” należy wkleić kod do tego polecenia SQL i kliknąć „Ok”.
Link: Wykonywanie polecen SQL.docx
Temat: Symulacja pożyczki
Opis:
Opcja pozwala na utworzenie terminarza prognozowanego dla klienta. Jeżeli nie znamy jeszcze danych osobowych klienta w celu utworzenia przykładowego harmonogramu należy ustawić się na klienta "Symulacja pożyczkowa"
Link: Symulacja pozyczki.docx
Temat: Instalacja serwera
Opis:
Instalacja serwera - Pantrz załącznik
Link: 9e. Instalacja serwera bazy danych FB20.doc
Temat: Potwierdzenie sald
Opis:
Opcja potwierdzenie sald jest dostępna w Umowy info -> nacisnąć prawy klawisz myszki-> Wyduki-> Wydruk informacji o saldzie.

Nazwa wzorca wydruków "INFORMACJA"
Link: 
Temat: Rozdzielczość
Opis:
Rozdzielczość minimalna 1280x780
Link: 
Temat: Oddział , Jednostka
Opis:
Tworzenie jednostek odbywa się w opcji Księgowość->oddziały.
W załączniku dane szczegółowe
Link: 9c. Odzialy.doc
Temat: Profile Praw
Opis:
Profil praw do zestaw praw który po zdefiniowaniu może zostać przypisany do operatora. Po przepisaniu profilu praw operator otrzymuje wszystkie prawa zapisane przy profilu.

Tworzenie nowego profilu praw odbywa się w opcji Baza->Słowniki->Profile praw. Najpier tworzymy i zapisujemy nazwę profilu. Po zapisaniu dopisujemy do profilu prawa.

Przypisanie do operatora profilu odbywa się w opcji Osoby->Operatorzy -> Profile
Link: 
Temat: Zaczytanie przelewów
Opis:
Link: 5b. Indywidualny rachunek NRB w systemie PBaza wersja 1.doc
Temat: Dostępy operatorów, dostęp operatorów
Opis:
Dostęp operatorów określa zestaw praw jakie posiada operator. W programie PBaza zdefiniowane są 130 prawa wykaz praw w załączniku.

Przyznanie praw operatorowi odbywa się w opcji Osoby->Operatorzy
Link: Lista praw operatorow.doc
Temat: RRSO, IRR
Opis:
RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa.
W systemie PBaza można określić które składniki wchodzą do wyliczenia RRSO. Składniki są określane definicji Produktu. W opcji Baza->Słowniki->Produkty->Pożyczki/Poręczenia
Dwu krotne kliknięcie na danych produktu. Operator ma możliwość określneia czy prowizja,ubezpieczenie czy wchodzi do RRSO.

Określenie wysokości RRSO jest obowiązkowe dla kredytu konsumenckiego. Nie ma obowiązku wyznaczenia RRSO w funduszach pożyczkowych
Link: XIRR.xls
Temat: Wzorce wydruków (skąd pobrać wzorce wydruków)
Opis:
Wzorce wydruków można pibrać samodzielnie w postaci spakowanej z lokalizacji www.cuz.com.pl/pliki/wydruki/...
gdzie ... jest nazwą pliku do pobrania napisaną dużymi literami rozszerzenie ZIP

np. www.cuz.com.pl/pliki/wydruki/BP.ZIP
Link: 
Temat: JAVA - uruchomienie serwera PBaza
Opis:
plik wsadodowy pod Linux

java -Djdbc.drivers=org.firebirdsql.jdbc.FBDriver: -classpath jaybird-full-2.1.6.jar: SerwerPBaza/SERWER

plik wsadowy pod Windows

java -Djdbc.drivers=org.firebirdsql.jdbc.FBDriver; -classpath jaybird-full-2.1.6.jar; SerwerPBaza/SERWER

W załączeniu dokumentacja uruchomienia serwera PBaza JAVA
Link: SerwerPBaza_lin.doc
Temat: JAVA pliki ini
Opis:
jdbc.drivers=org.firebirdsql.jdbc.FBDriver
jdbc.urlx=jdbc:odbc:pbaza
jdbc.url=jdbc:firebirdsql:localhost:c:/fundacja/bazadanych/fundacja.fdb?lc_ctype=WIN1250
jdbc.username=KAROL
jdbc.password=KAROL123
katalog.pism=c:/fundacja/bazadanych/
rodzaj.bazy=Firebird
kod.szyfr=?,@m
Link: 
Temat: Wersja programu
Opis:
Aby sprawdzić wersje programu należy posłużyć się opcją
Pomoc->O programie

Numer wersji ma postać trzech cyf i lterki np. 4.16M
Link: 
Temat: nowy użytkownik
Opis:
Szukaj tematu

Dodanie nowego operatora
Link: 
Temat: Wycofanie odsetek karnych za dni wolne
Opis:
Aby uruchomić opcję wycofanie odsetek za dni wolne, należy wejść do opcji Baza->Konfiguracja i odnaleźć parametr "Zamknięcie dnia miesiąca" następnie na karcie konfiguracyjnej "Zamknięcie dnia miesiąca" zaznaczyć Check
przy parametrze

Jeżeli rata kapitałowa przypada na dzień wolny od pracy nie licz odsetek karnych.

Po włączeniu parametru należy pamiętać że system najpierw wylicza odsetki za cały okres odsetkowy, a dopiero w kolejnym kroku wyksięgowuje odsetki za dni wolne. Istniejące ograniczenie w programie może powodować różnice w naliczeniu odsetek karnych o +-1grosz w stosunku do wyliczeń metodą tradycyjną. Firmy które nie akceptują takiego rozwiązania muszą stosować wyznaczania rat kapitałowych na dni pracujące, przy pomocy kalendarza zapisanego w systemie
Link: 
Temat: insert z generatorem
Opis:
insert into tabela (WartoscA,WartoscB) VALUES (1,gen_id(nr_zabez_gen))
Link: 
Temat: MT940
Opis:
Format SWIFT MT 940
W banku milenium znak specjalny to <
W banku PKOBP znak specjalny to ~
Link: 
Temat: Kody kontaktów (Predefiniowane rodzaje kontaktów)
Opis:
001-Informacja o saldzie
002-Wezwanie do zapłaty
003-Wezwanie do zapłaty dla poręczyciela
004-Mail z wezwaniem
005-Telefon
006-Aktualny harmonogram
007-Rozmowa w siedzibie fir. pożyczkowej
008-Pismo od pożyczkobiorcy
009-Pismo do poręczycieli
010-Pismo do pożyczkobiorcy
011-Mail
012-Rozliczenie pożyczki
013-Wezanie ostateczne
014-Monitoring
015-Przypomnienie
016-Ocena zabezpieczenia
017-SMS
018-SMS - rozliczenie pożyczki
19-SMS - zbliżająca się racie
20-Wezwanie typ 2
21-Zlecenie wizyty windykacyjnej
Link: 
Temat: Koszty komornicze
Opis:
Koszty komornicze księgujemy w opcji Umowy info->Księgowanie

Konto Wn Koszty komornicze
Konto Ma Dochody z kosztów komorniczych
Link: 
Temat: Współfinansowanie algorytm liczenia
Opis:
Jak liczymy procent współfinansowania
Kwota Wspolfinansowana - cześć współfinansowana przez BGK,JEREMI itp



Kwota Współfinansowana=procent*calosc kwoty

Kwota wkładu własnego=calosc-KwWspolfinansowana
Link: 
Temat: Współfniansowanie, JEREMI
Opis:
Jak liczymy procent współfinansowania
Kwota Współfinansowana - cześć współfinansowana przez BGK,JEREMI itp

Kwota Współfinansowana=procent*całość kwoty

Kwota wkładu własnego=całość - (Kwota Wspolfinansowana)
Link: 
Temat: Nie wyznaczanie rat na dni wolne
Opis:
Określenie czy system ma wyznaczać raty na dni wolne od pracy odbuwa się dla każdego produktu osobno. Aby zdefiniować tą cechę produktu należy wejść do opcji Baza->Słowniki->Produkty -> Pożyczki poręczenia, wejść do edycji produktu. (Dwa kliknięcia na nazwie produktu) i zmienić parametr "Wyznaczać raty na dzień wolny od pracy".
Link: 
Temat: zmiana pośrednika
Opis:
W celu zmiany pośrenika nalezy wejść do opcji Dane umowy (dwa kliknięcie na danych umowy w opcji Umowy info). Nacisnąć klawisz "Zmień" przy nazwie pośrednika.
Po podmianie pośrednika należy zapisać wszystkie nowe dane umowy.
Link: 
Temat: przyjęcie wniosku, rejestracja wniosku
Opis:
Opcja służąca do rejestracji wniosku pożyczkowego to
"Rej. Wniosku"
Link: 
Temat: Nadpłata
Opis:
Nadpłata=(Wpłata rzeczywista)-(oczekiwana wpłata)
Link: 
Temat: Serwis programu PBaza
Opis:
Serwis programu PBaza jest prowadzony tylko dla firm posiadających aktualną umowę serwisową. Dane teleadresowe dla świadczenia usług serwisu są dostępne na stronie www.cuz.com.pl
Link: 
Temat: Spłata z nadpłaty (ręczna) , nadpłata
Opis:
Aby wykonać spłatę z nadpłaty (recznie) należy
1. Wejść do opcju Księgowanie Wn-Ma
2. Ustawić konto Wn jako konto nadpłaty
3. Ustawić konto Ma jako konto na które przelewamy środki
4. Ustawić kod korekty spłata
5. Wpisać treść księgowania
6. Wpisać kwotę księgowania (nie większą niż saldo nadpłaty)
7. Wprowadzić datę księgowania (powinna to być data powstania nadpłaty)
Link: 
Temat: Użytkownik
Opis:
Szukaj operator
Link: 
Temat: Numer pośrednika
Opis:
Numer pośrednika jest nadawany automatycznie przez system i dotyczy Id (automatyczne numeracji pośredników)
Link: 
Temat: usunięcie licencji/przeniesienie licencji (USUWANIE LICENCJI)
Opis:
Aby usunąć z komputera licencję bądź przenieść na inny komputer należy wejść do opcji "Osoby->Licencje" i odszukać nazwę komputera z którego licencję chcemy zdjąć. Następnie nazwę komputera należy przesłać do ANBUD na adres e-mail biuro@cuz.com.pl. Anbud zwrotnie odeśle klucz "ciąg znaków i cyfr" pozwalający na usunięcie licencji ze "starego komputera"
Klucz do usunięcie będzie potrzebny w opcji "Osoby->Log systemu -> Lista licencji" , prawy klawisz myszy -> "Usuń licencję"
Link: Usuwanie licencji.docx
Temat: Rata wyrównująca
Opis:
Do określenia która rata jest ratą wyrównującą służy opcja w konfiguracji.

Czy pierwsza rata kapitałowa będzie ratą wyrównującą
Link: 
Temat: IP komputera
Opis:
IP komputera. Numer komputera w sieci. Każdy komputer podłączony do sieci komputerowej posiada dwa numery IP
zewnętrzny (widziany z internetu) można go sprawdzić klikając link www.cuz.com.pl/a.php

wewnętrzny np. poprzez uruchomienie programu ipconfig będąc w katalogu c:\windows\system32\
Link: 
Temat: CSV
Opis:
Format pliku tekstowego w którym dane są rozdzielone znakiem średnika. Pliki CSV mogą być czytane i obrabiane w programie EXCEL
Link: 
Temat: Zmiana operatora
Opis:
Aby zmienić operatora prowadzącego pożyczkę należy
1.Wejśc do opcji Umowy info
2.Kliknąć dwa razy myszka będąc na umowie której dane chcemy zmienić.
3.W karcie umowy wybrać opcje Menu -> Zmiana operatora (lew górny róg)
4. Po zmainie operatora należy zapisać całą umowę
Link: 
Temat: Odszyfrowanie bazy danych
Opis:
Baza zaszyfrowana na kowalski nie może zostać odszyfrowana. Dane są trwale nadpisane.
Link: 
Temat: Spłata przed terminem (terminarz sztywny)
Opis:
Aby dokonać spłaty przed terminem należy wykonać następujące po sobie czynności:
1. Wejść w "Umowy info" i ustawić się na umowie, którą chcemy spłacić przed terminem.
2. Wchodzimy w "Terminarz rat" i "zerujemy" wszystkie odsetki i obsługę w domu (jeżeli występuje) w ratach jeszcze niespłaconych (raty spłacone zaznaczone są na czerwono). Aby wyzerować odsetki należy ustawić się w odpowiedniej komórce i kolumnie i wcisnąć na klawiaturze cyfrę 0. Analogicznie robimy dla pozostałych wartości.
Następnie zapisujemy Terminarz jako "Oddany klientowi. (Przy zapisie terminarza program pyta się o powód zapisu).
3. Następnie wybieramy "Spłata" i dokonujemy wpłaty kwoty jaka pozostała do zapłaty.

Opis krok po kroku wraz z rysunkami znajduje się w załączonym pliku jpg.
Link: 
Temat: Kody dla tabel oprocentowania
Opis:
01 dla stopy lombardowej
02 dla stopy ustawowej
03 dla stopy bazowej UE
04 dla redyskonta weksli
10 stopa referencyjna UE
11 Stopa referencyjna NBP
Link: 
Temat: HISTORIA SPŁAT na wydruku
Opis:
Historię spłat można dodać jedynie na wydruk raportu agencyjnego (listy zbiórek) wzorzec: rapagencyjny.fr3 . Aby umieścić spłaty na tym wydruku należy umieścić pole o nazwie [RaportAgencyjny."SPLATYR"]

Pole w którym umieścimy dany znacznik musi być dosyć szerokie i wysokie, gdyż będą w nim umieszczane spłaty (data + kwota) w liście jedna pod drugą. Ponadto zaleca się ustawienie właściwości "Stretchmode" na "smMaxHeight" co pozwala na automatyczne ustawienie wysokości pola w zależności od pozycji się w nim znajdujących. Dla lepszego zobrazowania omawianej kwestii proszę spojrzeć w załączony rysunek.
Link: 
Temat: Zmiana pól w rapagencyjny
Opis:
Aby zmienić lub dodać pole w rapgencyjny.fr3 będący wzorcem wydruku do listy zbiórek należy rozwinąć pole "Memo" za pomocą strzałki i wybrać interesujące nas wartość. Opisywane pole tekstowe (Memo) musi być w obrębie obszaru MasterData1. Dla lepszego zobrazowania opisywanego tematu należy zerknąć do załączonego rysunku.

[ZALEGLOSCI]=Tylko raty zaległe
[OPL_ZA_OPUZNIENIE]=Opłaty i prowizje, odsetki karne
Link: 
Temat: Wyłączenie oprocentowania wibor 3M+1% przy umowię
Opis:
Aby wyłączyć ustawienie automatyczne oprocentowania Wibor 3M+1% należy wejść w dane umowy, opcja umowy info dwa kliknięcia na dane umowy. Następnie należy przejść do zakłądki
<b> Dane pozostałę </b> i przestawić parametr <b> Ustaw wibor 3M+1% przy umowie</b> na <b>Nie</b>
Link: 
Temat: WIBOR
Opis:
Warsaw Interbank Offered Rate
Link: 
Temat: wnioski internetowe
Opis:
Wnioski internetowe są modułem programy PBaza licencjionowanym oddzielnie
Link: 
Temat: Wysofanie wpłaty
Opis:
patrz storno dokumentów
Link: 
Temat: błędnie wprowadzona umowa
Opis:
Umowę wprowadzoną błędnie można usunąć jedynie w tedy gdy nie było wykonanych żadnych księgowań przy umowie (nie ma deretów). Usunięcie umowy bez dokumentów (również tych wystornowanych) odbywa się w opcji Umowy info -> prawy klawisz myszki -> Usunięcie umowy
Link: 
Temat: Doliczenie opłaty recznie
Opis:
Doliczanie opłaty ręcznie można wykonać w opcji opłaty. Opcja znajduje się w opcjach Umowy info i/lub zaległości.

Doliczenie opłaty odbywa się poprzez wybranie opcji zaksięguj. Opcja opłaty umożliwia zmianę wysokości opłaty poprzez wpisanie jej ręcznie
Link: 
Temat: Suma znaczników
Opis:
[<Znacznik1>+<znacznik2>+<znacznik3>]

suma znaczików nawias zewnętrzny kwadratowy nawiasy wewnętrzne ostre.
Link: 
Temat: Rozliczenie ubezpieczenia
Opis:
Sposób rozliczenie ubezpieczenia
0. Nie
1. Tak - do raty kapitałowej
2. Tak - do raty odsetkowej
3. Tak - Doliczane do wartości pożyczki
4. Tak - Obsługa w domu
Link: 
Temat: Koszty Korespondencji
Opis:
Istnieją dwa sposoby zaksięgowania kosztów korespondencji.
1. - wchodzimy w Umowy Info,
- ustawiamy się na odpowiedniej umowie,
- wybieramy przycisk na panelu po prawej "Opłaty"
- w otwartym oknie zaznaczamy odpowiednią pozycję opłaty,
- wybieramy przycisk "Zaksięguj", podajemy datę księgowania,
- wybieramy przycisk "Zapisz"
WAŻNE ! Należy upewnić się, że dana opłata ma rodzaj konta jako Korespondencja, w przeciwnym razie należy kontaktować się z firmą ANBUD.

2. - wchodzimy w Umowy Info,
- ustawiamy się na odpowiedniej umowie,
- wybieramy przycisk na panelu po prawej "Księgowanie"
- w polu "operacje predyfinowane" wskazujemy pozycję Koszty Korespondencji"
- wpisujemy kwotę w pole "Kwota operacji"
- wybieramy przycisk "Zapisz"
Link: 
Temat: Nie widzi umów
Opis:
Należy odznaczyć następujące prawa
59. Pośrednik widzi tylko własne umowy
64. Prac. widzi tylko umowy swojego oddziału
65. Pracownik widzi tylko swoje umowy
Link: 
Temat: Jak ustawić kod dokumentu T
Opis:
Po wprowadzeniu dokumentu należy wejść do opcji dekrety, ustawić się na dokumencie dla którego chcemy zmienić kod, nacisnąć prawy klawisz myszki wybrać "Ustawienie kodu dokumentu" i wybrać "Ustawienie kodu korekta"
Link: 
Temat: Spłata częściowa, harmonogram sztywny
Opis:
Link: splata czesciowa.docx
Temat: Negocjacje
Opis:
Opcja negocjacje pozwala na częściowe lub całkowite umorzenie kwot: Odsetek karnych, Prowizji od korespondencji, prowizji komorniczych. Zarówno kwot zapłaconych jak i pozostających do zapłaty. Opcja jest dostępna w umowach info (prawy klawisz myszki)
Link: 
Temat: wysokość stopy lombardowej, stopa lobardowa
Opis:
Definiowanie Baza->Słowniki->Tabele oprocentowania
Ustalenie wysokości Baza->oprocentowanie tabel.

Jeżeli operator posiada prawo "sprawdzenie oprocentowania z serwera" i w systemie jest zdefiniowana tabela oprocentowanie lombardowe. To podczas logowania do systemu system sam sprawdzi i zaktualizuje oprocentowanie.
Link: 
Temat: XSD i XML
Opis:
Link do sprawdzania zgodności pliku XML z plikiem XSD
http://tools.decisionsoft.com/schemaValidate
Link: 
Temat: Zmiana języka FastReport
Opis:
Link: Zmiana jezyka FastReport.docx
Temat: Sztywny terminarz, Sztywny harmonogram
Opis:
Szukaj Terminarz sztywny
Link: 
Temat: usuwanie umowy
Opis:
Szukaj Usunięcie umowy
Link: 
Temat: Delphi
Opis:
1. ZEOS - Instalcja zeosów w katalogu Zeos Instal w Dokumentacji Pbaza
2. JEDI - Najlepiej ściągnąć ze strony embarcadero. Plik instalacyjny
3. IMGSCAN - instaluje się po zainstalowaniu pbazy. W razie potrzeby przenieść żródła ScanLib do jakiegoś folderu i dodać ścieżki.
4. FASTREPORT - usunąć stary trail jak jest i zainstalować na nowo wersje.
Link: 
Temat: Suma znaczników
Opis:
[<KWOODSKR>-<KWKOM>]
Link: 
Temat: Kody kontaktów
Opis:
001 - Informacja o saldzie
002 - Wezwanie do zapłaty
003 - Wezwanie dla poręczyciela
004 - Mail z wezwaniem
005 - Telefon
006 - Aktualny harmonogram
007 - Rozmowa w siedzibie firmy
008 - Pismo od pożyczkobiorcy
009 - Pismo do poręczycieli
010 - Pismo do pożyczkobiorcy
011 - Mail
012 - Rozliczenie pożyczki
013 - Wezanie ostateczne
014 - Monitoring
015 - Przypomnienie
016 - Ocena zabezpieczenia
017 - SMS
018 - SMS - roliczenie pożyczki
019 - SMS - zbliżająca się racie
020 - Wezwanie typ 2
021 -Zlecenie wizyty windykacyjnej
Link: 
Temat: Włącz ubezpieczenie
Opis:
update umowy u set PobranaProw=0 where u.idumowy=:d0
Link: 
Temat: Zgon
Opis:
Abu umorzyć wszystkei zobowiązania klienta na dzień zgonu należy posłużyć się opcją Umorzenie. Opcja jest dostępna pod prawym klawiszem myszki w opcji Umowa Info.
Link: 
Temat: Walidacja pól Wniosek
Opis:
Nazwa formy FWniosek

Opis 50
Szanse i zagrożenia tag 51
Informacja o wizycie tag 52
Ocena klienta 53
Historia 54
Link: 
Temat: Typ spłaty
Opis:
1 Od Zmiennego salda
2 Od Zmiennego salda typ 2
3 Odsetki z góry
4 Anuitet
5 Specjalna
6 Agencyjna
7 Rewolweringowa
Link: 
Temat: Grant
Opis:
GRANT ALL privileges on view_zabez to EXP_VIEW
Link: 
Temat:
Opis:
Oprocentowanie dla całego produktu ustawiamy w planie kont
w opcji Księgowość->Plan Kont
Należy wejść do danych szczegółowych konta i wprowadzić do niego oprocentowanie.
Link: 
Temat:
Opis:
Patrz Kopia bazy danych
Link: 
Temat: pożyczkodawca główny
Opis:
Licencja programu PBaza jest udzielana jednej firmie. Nie ma w systemie funkcji do udzielania pożyczek z środków innej firmy.
Link: 
Temat: stopa referencyjna pożyczki
Opis:
Stope referencyją pożyczki ustawiamy w opcji Nowa Umowa w miejscu zaznaczonym czerwonym kółkiem na ekranie.
Link: 
Temat: Pomoc publiczna - według ustawy (de minimis)
Opis:
Program PBaza pozwala na stosowanie wzorów z rozporządzenia rady ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 poniżej excel z wyliczeniami pomocy de minimis.
Dla równych rat kapitałowych i rat annuitetowych
Link: Kalkulator_Pomocy_Publicznej_2010_FS.xls
Temat: zmiana danych osobowych, edycja klienta
Opis:
Edycja danych klienta odbywa się poprzez dwukrotne kliknięcie myszką na danych osoby lub firmy widzianych na ekranie głównym.
Link: 
Temat: Lista licencji
Opis:
Osoby->Licencje
Link: 
Temat: JAVA Nowe okno do rysowania okienka
Opis:
1.Okno (src - gui view)
New->other->JavaFx->New FXML Dokument
2.edytor graficzny
Prawy klawisz myszki (Open with SceneBuilder)

3.Klasa ładująca
New->other->Java FX -> JavaFX Preloadre Class
Kontroler

New->Class
public class kalkulator extends Application {



@Override
public void start(Stage primaryStage) {
primaryStage.setTitle("ALA");

try {
// Load the fxml file and set into the center of the main layout
FXMLLoader loader = new FXMLLoader(kalkulator.class.getResource("view/kalkulator.fxml"));
AnchorPane overviewPage = (AnchorPane) loader.load();


Scene scene = new Scene(overviewPage);
primaryStage.setScene(scene);
primaryStage.show();

//PBazaAppControler controller = loader.getController();


} catch (IOException e) {
// Exception gets thrown if the fxml file could not be loaded
e.printStackTrace();
}

}

public static void main(String[] args) {
launch(args);
}
}


Link: 
Temat: temat 3
Opis:
opis 77777 ' "
Link: 
Temat: JAVA CONTROLER (warstwa widoku)
Opis:
package pl.pbaza.gui.controler;

import javafx.fxml.FXML;
import javafx.scene.control.Label;
import javafx.scene.control.TextField;

public class TEST_KS_controler {


@FXML
Label a;

@FXML
TextField Dana1;

@FXML
TextField Dana2;

@FXML
TextField Wynik;


@FXML
public void policz(){
int wyn;

wyn = Integer.parseInt(Dana1.getText()) + Integer.parseInt(Dana2.getText());


Wynik.setText(Integer.toString(wyn));
}




}
Link: 
Temat: JAVA - rozszerzenia plików
Opis:
EAR - kontener
JPA - baza
EJB - biznes
APP - aplikacja
Link: 
Temat: NRB
Opis:
NRB - opis modułu do NRB w załczniku
Link: 5b. Indywidualny rachunek NRB w systemie PBaza wersja 1.doc
Temat: JAVA - JPA (warstwa bazy)
Opis:
Całość‡ znajduje się ejbModule
1. model.
New->JPA Enities from Tables
2. DAO
New->Session Been (EJB 3)
dodajemy Komedę
@PersistenceContext(unitName = "freejpa")
private static EntityManager em;
przykładowa klasa

public Adresy findAdresyPoId(int id) {

String q = "SELECT ad "
+ "FROM Adresy ad "
+ "WHERE ad.idklienta="+id+" and ad.typadresu=1";

/* tutaj dodaj import javax.persistence.Query; */


Query query = em.createQuery(q);

@SuppressWarnings("unchecked")
List<Adresy> adr = query.getResultList();

if(adr.isEmpty())
return null;
else
return adr.get(0);


}

3.Przeniesienie do API
Prawy klawisz myszki na metodzie Refactor->Pull Up
Link: 
Temat: JAVA EJB - warstwa biznesowa
Opis:
Utworzenie całkiem nowego projektu
NEW -> EJB Project

1)
implementacja
New -> Session Bean (EJB 3x)
@EJB
AdresyDAORemote adresyDAO;

/**
* Default constructor.
*/
public Adresytrzy() {
// TODO Auto-generated constructor stub
}


@Override
public Adresy pobierzAdres(int id){

return adresyDAO.findAdresyPoId(id);
}

2) Wyrzucenie do gui Refactor -> Pull Up...
Link: 
Temat: Zwrot nadpłaty klientowi (nadpłata)
Opis:
Aby zwrócić nadpłatę klientowi należy użyć opcji Umowy info -> Spłata.
Następnie należy wybrać datę spłaty, a w polu „Kwota wpłaty klienta” wpisać kwotę, którą mamy zwrócić klientowi, natomiast w polu „Sposób wpłaty” wybrać „wypłata nadpłaty w kasie” lub „wypłata nadpłaty w banku” w zależności do tego jaką drogą klient ma mieć zwróconą nadpłatę.
Po wpisaniu odpowiedniej kwoty należy kliknąć na „Zapisz”
Link: 
Temat: test ąśżźć
Opis:
test ąśżźć

<script>
Link: 
Temat: test2 ąśżźć
Opis:
test 2 ąśżźć
Link: 
Temat: test 3 ąśżźć
Opis:
test 3 ąśżźć
Link: 
Temat: test 4 ąśżźć
Opis:
--ą--
Link: 
Temat: test 6 ąśżźć
Opis:
--ą--
Link: 
Temat: test 7
Opis:
ąśżźć " \ '
Link: 
Temat: test 8
Opis:
aaaa
aaaa
aaaa
Link: 
Temat: path
Opis:
export PATH=$/home/user_centos/serwer_BP/serwer_BP/serwer_BP:$PATH
Link: 
Temat: wget pobranie danych ftp
Opis:
wget http://www.cuz.com.pl/pliki/s/Y.class
Link: 
Temat: JAVA definicja listy obiektów
Opis:
List l = new ArrayList();
l.add(2);
l.add(0);

Zdefiniowano obiekt dwie wartości 2 0Link: 
Temat: Java Data
Opis:
if (opr.getBlokadaod()!=null)
this.blokadaDataOd.setSelectedDate(opr.getBlokadaod());
Link: 
Temat: MT 940 BZ WBK
Opis:
{1:F01169750001 .SS..SEQ..}{2:0940169750001 N}{4:
:20:110719/10900004
:25:PL10109000040000001169750001
:28C:2011/332/1
:60F:C110718PLN0,00
:61:110719CN40,00NTRFNONREF
:86:>20ABONAMENT INTERNET NR ID 185 SKLEP STOMATOLOGICZNYEI
N86109000049206000000000248
>3189109000040000001169750001
>32TOMASZ JAN KOWALSKI UL.FRANCUSKA 3 64-100 LESZNO
:61:110718CN25,01NTRFNONREF
:86:>20ABONANAMENT ZA INTERNET FAKTURA 1338/2011EIN0910
9000049206000000000179
>3189109000040000001169750001
>32ANNA KOWALSKA UL. HISZPANSKA 1 64-100 LESZNO
:61:110718CN25,01NTRFNONREF
:86:>20ABONANAMENT ZA INTERNET FAKTURA 1616/2011EIN0910
9000049206000000000179
>3189109000040000001169750001
>32ANNA KOWALSKA UL. KOWALSKIEGO 1 64-100 LESZNO
:61:110719DN325,02NTRFNONREF
:86:>20PRZELEW SRODKOW Z DNIA 19-07-2011EIN241090124500000001134322
08
>3189109000040000001169750001
>32Bank Zachodni WBK S.A.
:61:110718CN200,00NTRFNONREF
:86:>20ZA INTERNETEIN80109000049206000000000356
>3189109000040000001169750001
>32NOWAK ROMANA OS.WIENIAWA 7/3 64-100 LESZNO
:61:110719CN35,00NTRFNONREF
:86:>20Platnosc za internetEIN24109000049206000000000297
>3189109000040000001169750001
>32MACIEJ M KOWASLKI UL. PRZEMYSLOWA 3B/1 64-100 LESZNO
:62F:C110719PLN0,00
-}
Link: 
Temat: Opcja metoda 360/360 Excel (terminarz sztywny)
Opis:
Wylicza odsetki jakie powinny być naliczone dla umowy obsługiwane według terminarza sztywnego metodą 360/360. Metoda posługuje się zmodyfikowanym algorytmem EXCEL do wyliczenia ilości dni przypadającymi między spłatami.
• Nie są liczone dni 31 w danym miesiącu
• 28 lub 29 luty uzupełniany jest do 30 poprzez dodanie odpowiednio 2 lub 1 dnia
Dzięki zastosowaniu takich zmian każdy miesiąc ma równo 30 dni.
Odsetki wyliczane są ze wzoru odsetki=Kapitał*ilość dni*oprocentowanie/360
Opcja tworzy tylko raport zawierający ewentualne różnice w wyliczaniu odsetek wynikające z wcześniejszej spłaty.
Link: 
Temat: Wyksigowanie kosztów korespondencji z pliku
Opis:
Format pliku
Id Umowy
Wizyty windykacyjne
Prowizja od korespondencji

Link: 
Temat: Kierownik, kierownika
Opis:
znajdź założenie operatora
Link: 
Temat: Data wypłaty środków
Opis:
Data wypłaty środków w programie pbaza jest datą systemową serwera. Czyli urządzenia, na którym znajduje się baza danych.
Link: 
Temat: wyślij do Krajowego Rejestru Długów (KRD)
Opis:
Opcja tworzy plik na dysku lokalnym zawierający dane osób zaznaczonych w opcji zaległości do wysyłki do KRD.
Link: 
Temat: wyliczenie pomocy de minimis
Opis:
Szukaj pomoc publiczna
Link: 
Temat: Postępowanie sądowe, komornicze
Opis:
Aby przenieść umowę do postępowania sądowego lub komorniczego należy:
1. Wejść w ekran zaległości w oknie głównym programu.
2. Zaznaczyć "ptaszkiem" odpowiednie umowy.
3. Kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "Do sądu" lub "Do komornika"
- W przypadku wyboru do sądu mamy możliwość wprowadzenia daty przekazania sprawy do kancelarii
- W przypadku wyboru do komornika należy wybrać Komornika dla każdej umowy oraz opcjonalnie wskazać datę złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika
Link: 
Temat: Płatności masowe - moduł
Opis:
Moduł dodatkowy (płatny) szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w dokumencie.

5b Indywidualny rachunek NRB w systemie PBaza wersja 1
Link: 
Temat: RSSO
Opis:
Szukasz temat to RRSO

Rzeczywista
Roczna
Stopa
Oprocentowania

znajdź temat RRSO
Link: 
Temat: Port 3050
Opis:
Port na którym pracuje program baza danych Firebird
Link: 
Temat: Porty JAVA
Opis:
Port strony: 8080
Port EJB: 4447
Link: 
Temat: Firebird 3.0
Opis:
Do pliku firebird.conf
należy dodać:

UserManager = Legacy_UserManager

AuthServer = Srp, Win_Sspi, Legacy_Auth
Link: 
Temat: SERWIS
Opis:
l-> SERWIS
H-> ANBUDSERWIS
Link: 
Temat: Transfer pośrednika (zmiana pośrednika)
Opis:
Aby zmienić pośrednika dla grupy umów należy
1. Wejść do umowy info
2. Przesortować umowy tak aby na ekranie zostały tylko te umowy dla których chcemy zmienić pośrednika.
3. Zaznaczyć umowy dla których mamy wykonać zmianę pośrednika
np. opcją zaznacz/odznacz wszystkie.
4. Użyj opcje "Zmiana pośrednika dla grupy pośredników".
Link: 
Temat: bez hasła
Opis:
Oznacza że w pole hasło nie wpisujemy hasła
Link: 
Temat: pożyczka stracona
Opis:
Pożyczki są oznaczone jako stracone w dwóch sytuacjach
1. Ręczne oznaczenie pożyczki jako pożyczki straconej
2. Automatyczne oznaczenie pożyczki jako straconej.

Za termin przeniesienia pożyczek do straconych odpowiada opcja REZERWY
Opcja Rezerwy jest dostępna w opcji definiowania Produktów.
Działanie pożyczek przeniesionych do straconych nie różni się od
pożyczek nie oznaczonych jako stracone.
Link: 
Temat: licznik umów
Opis:
Wszystkie liczniki w tym liczniki umów są zdefiniowane w opcji Baza->Liczniki
Link: 
Temat: operatorzy
Opis:
Opcja do administracji operatorami znajduje się w lewym górnym rogu głównego ekranu.

Osoby->Operatorzy
Link: 
Temat: USUNIĘTE UMOWY
Opis:
W systemie nie są przechowywane informacje o usuniętych umowach.
Usunąć można tylko umowy bez dokumentów (zapisów księgowych).
Link: 
Temat: xirr
Opis:
Jest to funkcja Excela (szczegóły działania funkcji należy znaleźć w helpie Excela)
Link: 
Temat: DODANIE KLIENTA
Opis:
W Celu dodanie klienta który jest osobą fizyczną należy posłużyć się opcją "Nowa Osoba" opcja znajduje się w prawym górnym rogu głównego ekranu.

W celu dodania klienta który jest firmą należy posłużyć się opcją "Nowa firma" opcja znajduje się w prawym górnym rogu głównego ekranu.
Link: 
Temat: Ucinanie okien
Opis:
Jeżeli widoczność ekranów jest obcinana z jednej ze stron możliwe jest, ustawienie powiększenia Ekranu w procentach. Należy kliknąć prawym klawiszem myszy na pulpicie i wybrać "Personalizuj" następnie "Ekran" i tu mamy powiększenia. Należy wybrać 100 %
Link: 
Temat: SetupPBaza.exe
Opis:
Program przeznaczony do instalacji na serwerze.
Link: 
Temat: SetupPBazaK.exe
Opis:
Program instalacyjny przeznaczony do instalacji na końcówce (stacji roboczej)
Link: 
Temat: Dodanie poręczyciela
Opis:
Aby dodać poręczyciela do umowy należy:

1. Wejść w zabezpieczenia. (przycisk po prawej strony na panelu przycisków). Zabezpieczenia dostępne są na etapie wniosku i umowy pożyczkowej.
2. Dodać nowe zabezpieczenia za pomocą przycisku "Dodaj"
3. W danym zabezpieczeniu dodajemy poręczyciela za pomocą przycisku "Znajdź" z lornetką.
4. Zapisujemy zabezpieczenie za pomocą przycisku "Zapisz".

Poręczycieli można dopisywać dowolną ilość do umowy.
Link: 
Temat: Dokumenty dodatkowe
Opis:
Aby dodać dodatkowy dokument do wyboru przy rejestracji nowej osoby należy:
1. Wejść w menu Baza-->Słowniki-->Dokumenty dodatkowe
2. Dodajemy odpowiednie pozycję za pomocą przycisku "Dodaj".
3. Zapisujemy dane przyciskiem "Zapisz".
Link: 
Temat: Dokumenty dodatkowe
Opis:
Dokumenty dodatkowe można zdefiniować w opcji Baza->Słowniki->Dokumenty dodatkowe
Link: 
Temat: usuwanie klienta
Opis:
Nie ma możliwości usunięcia klienta
Link: 
Temat: Pośrednik
Opis:
Rodzaj_posrednictwa
pole RUPOSREDNICTWA

0. Pośrednik
1. Partner
2. Windykator

RODZAJ_PARTNERA
pole
Rodzaj_partnera
0 - broker
1 - Klient
2 - kolega
Link: 
Temat: Opłaty - Jak właczyć klawisz zapisz przy umowie
Opis:
Indywidualna tabela opłat na Tak
Link: 
Temat: prawa operatora, uprawnienia
Opis:
Osoby->Operatorzy opcja Prawa
Link: 
Temat: Konwersja na MSSQL
Opis:
Zmiana typu pola TimeStamp na DataTime
Link: 
Temat: TSQL, Procedura zapamiętana,SQL-Serwer
Opis:
select u.IDUMOWY,(SELECT [MIKRO].[dbo].[P_ZALEGLOSCI](u.idumowy)) from MIKRO.dbo.umowy u
Link: 
Temat: Definicja Procedury zapamietanej (funkcji)
Opis:
CREATE FUNCTION dbo.ala(@idu int)

RETURNS float
AS
BEGIN
DECLARE @O float
SET @O=0


Set @O=(select sum(d.kwota_wn-d.kwota_ma) from dekr d where d.typkonta in (2,4,11,12,18,20,25,26,30,32,42,45,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63) and d.nrumowy=@Idu)

if (@O is Null)
SET @O=0


RETURN @O

/* Procedure body */


END
Link: 
Temat: TSQL jak użyć generatora
Opis:
SELECT NEXT VALUE FOR mikro.dbo.nr_stanu_gen
Link: 
Temat: TSQL function (procedura zapamietana)
Opis:
CREATE FUNCTION dbo.P_ZALEGLOSCI(@idu int)

RETURNS float
AS
BEGIN
DECLARE @Odp float
SET @Odp=0


Set @Odp=(select sum(d.kwota_wn-d.kwota_ma) from dekr d where d.typkonta in (2,4,11,12,18,20,25,26,30,32,42,45,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63) and d.nrumowy=@Idu)

if (@Odp is Null)
SET @Odp=0


RETURN @Odp

/* Procedure body */


END
Link: 
Temat: TSQL zwraca zmienną tablicową
Opis:
CREATE FUNCTION dbo.ZwracaTabela ( @We money )
RETURNS @OdpTab TABLE
(
Zm1 int,
Zm2 nvarchar(80),
Zm3 int,
Zm4 datetime,
Zm5 money
)
AS
BEGIN

insert into @OdpTab (zm1 , zm2,zm5) values (1, 'aa',@We)


RETURN
END
Link: 
Temat: zamiana pliku pbaza
Opis:
1. Wylogować się z programu PBaza
2. Pobrać plik z sieci i umieścić go w katalogu
c:fundacja przykrywając starszy plik pbaza.exe
Link: 
Temat: Jak są zapisywane typy ubezpieczenia
Opis:
Pole w tabeli umowa
select u.kwubez_poz,u.kwubez_por1,u.kwubez_por2,u.kwubez_por3,u.kwubez_dod,u.typ_ubez from umowy u

typ_ubez
0 PPI 1

7 Solo wariant VIP

Uwaga jeżeli jest 0 trzeba sprawdzić czy kwoty ubezpieczeń są jakieś większe od zero

bo pole przyjmuje 0 domyślnie i samo policzenie 0 sfałszuje wyniki dla PPI 1
Link: 
Temat: Wzorce wydruków
Opis:
Wzorce wydruków należy edytować/zdefiniować w opcji Baza->Wydruku
Link: 
Temat: TSQL przespisanie select do zmiennych
Opis:

select @nrus=o.NRUSER,@h=haslo,@bod=BlokadaOd,@bdo=BlokadaDo,@ide=identyfikator,@dzh=DataZmHasla,@wep=wepokom,@ilb=ilosc_bl
from operator o where identyfikator=@Ident
Link: 
Temat: Kurs euro - błąd
Opis:
W przypadku komunikatu o błędnym pobraniu kursu euro (invalid floating point) należy zmienić ustawienia waluty jako separator ,
Link: 
Temat: Zmiana wyglądu wydruku faktury
Opis:
W przypadku drukowania faktur lub not o różnym wyglądzie należy posiadać na dysku przygotowane wzorce wydruków o różnym wyglądzie i używając opcji "Baza->Wydruki" zaczytać wzorzec w momencie takiej potrzeby.
Link: 
Temat: jak dodać nowego operatora
Opis:
Szukaj temat Dodanie nowego operatora
Link: 
Temat: drukarki
Opis:
System PBaza używa drukarek zainstalowanych w Windows. Nie jest konieczne instalowanie lub konfigurowanie w sposób specjalny drukarek
Link: 
Temat: Problem z nawiązaniem połączenia z serwerem www.cuz.com.pl
Opis:
Komputer nie jest podłączony do interentu bądź ma zablokowaną usługę Ftp.
System podczas logowania sprawdza na serwerze www.cuz.com.pl kursy euro, wysokość oprocentowania ustawowego, lombardowego, bazowego UE, Refinansowego UE.

Wyłączenie sprawdzenie kursów i stóp procentowych odbywa się w opcji Osoby->Operatorzy->Prawa i zezwolenia
Spr/Zmiana stopy procentowej z serwera
Sprawdzenie stopy WIBOR z serwera
Link: 
Temat: Brak połączenia z internetem
Opis:
Proszę sprawdzić temat

Problem z nawiązaniem połączenia z serwerem www.cuz.com.pl
Link: 
Temat: Kody prowizji
Opis:
001 Opłata za zaległą ratę
002 Aneks
003 Opinia
004 Monit
100 2 Opłata za zaległą ratę
101 3 Opłata za zaległą ratę
102 Opłata za uruchomienie: Każde finansowanie oprócz pierwszego. Opłata stała niezależna od kwoty finansowanej.
103 Opłata za zablokowanie limitu. Opłata stała.
104 Opłata za zmianę limitu. Opłata stała.
105 Opłata za bezumowny debet
800 Prowizja od wysyłki emaila
922 Opłata za wysłanie SMS
930 Wezwanie 1
931 Wezwanie 2
932 Wezwanie Ost
Link: 
Temat: przesłanie bazy
Opis:
Przesłanie bazy polega na przekazaniu pliku bazy z serwera pocztą na email biuro@cuz.com.pl

Najczęściej nazwa pliku bazy do fundacja.fdb
Najczęstsze położenie pliku to katalog c:fundacjabazadanych na serwerze.

Bazę przed wysyłką należy spakować, najlepiej programem 7zip
www.7-zip.org i zaszyfrować hasłem.
Link: 
Temat: błąd przy próbie wejścia na serwer
Opis:
Błąd spowodowany brakiem połączenia programu z bazą danych
Prawdopodobne przyczyny:
1. Nie działa serwer Firebird
2. IP serwera Firebird jest inny niż podany w pliku pbaza.ini
3. Port 3050 jest zablokowany na serwerze (sprawdzić program antywirusowy oraz zaporę)
4.Źle podano ścieżkę gdzie znajduje się baza danych
5.Zle hasło do bazy danych firebird
6.Serwer Firebird nie ma uprawnień do czytania bazy danych
Link: 
Temat: Jak włączyć naliczenie NPV
Opis:
Opcja Baza->Konfiguracja systemu-> Zamknięcie dnia/miesiąca

Parametr
Wyliczenie NPV przy zamknięciu miesiąca (tylko gdy jest uruchomiony moduł)
Link: 
Temat: zakładanie konta
Opis:
Od wersji programu 4.17K podczas tworzenia nowego produktu Plan kont zostaje utworzony automatycznie, wystarczy podać 5-6 znaków, Kroki do utworzenia nowego produktu.

1. Wejść do opcji Baza->Produkty
2. Znaleźć najbardziej podobny produkt do nowo tworzonego
3. Nacisnąć klawisz "Skopiuj produkt"
4. Podać nazwę produktu
5. Podać syntetyczne nazwę planu kont 5 znaków
6. od wersji 4.16O podać tryb odsetkowy
Link: 
Temat: NetBeans pokazanie właściwości komponentu (JAVA)
Opis:
Windows->IDE Tools
Link: 
Temat: Jak znaleźć obiekt
Opis:
1. Zaznaczyć obiekt
2. Nacisnąć klawisz Control
3. Kliknąć myszką
Link: 
Temat: 64bit
Opis:
Baza 32 bitowa będzie działała na serwerze 64 bitowym ale wolniej.
Aby wykonać transformację bazy 32 bitowej na 64 bity należy

1. Wykonać eksport pliku fundacja.fdb do pliku tekstowego (fbk)
2. Wykonać import bazy z pliku fbk do bazy danych fdb

Opisane operacje można wykonać z poziomu PBaza opcja Baza->Kopie
Link: 
Temat: linux serve
Opis:
Instalacja serwera w tym linux opisana jest w pliku "Instalacja serwera bazy danych FB20.doc
Link: 9e. Instalacja serwera bazy danych FB20.doc
Temat: SqlLite
Opis:
rozszerzenie .db
Link: 
Temat: Main (nowy projekt w JAVA)
Opis:
Dobrze jest nazwać główną klasę Main
Link: 
Temat: Java pokaż okno
Opis:
if (oknozad == null) {

oknozad = new OknoZadania(this);
oknozad.setVisible(true);
oknozad.toFront();

}
Link: 
Temat: Usunięcie firmy
Opis:
Nie można usunąć danych firmy.
Aby usunąć dane proszę je przeedyować wprowadzając na jego miejsce dane inne firmy.
Link: 
Temat: Java komunikat
Opis:
JOptionPane.showMessageDialog(null,"Treść komunikatu","Tytuł komunikatu",0);
Link: 
Temat: TSQL import danych z firebida do MSSQL
Opis:
select * into MIKRO.dbo.STANY_UMOW FROM OPENQUERY ( [PBAZA] ,'select * from STANY_UMOW' )
Link: 
Temat: TSQL jak uworzyć Link Serwer
Opis:
Do pobierania danych z Firebirda
Link: 
Temat: TSQL uruchomienie procedury zapamiętanej
Opis:
EXECUTE dbo.SALDO_WPIS @idst,@KwWn,@KwMa,@DT,@Kod,@infDod;
Link: 
Temat: tabele oprocentowania , Tabela oprocentowania
Opis:
Tabele oprocentowania tworzymy w opcji
Baza->Słowniki->Tabele oprocentowania

Ustawienie oprocentowania dla tabeli w opcji
W tabeli wprowadzamy oprocentowanie w opcji

Baza->Oprocentowanie tabeli
Link: 
Temat: TSQL - autoikrement
Opis:
create table TabPrzyk
(id int identity (100,1) primary key,
imie varchar (20), nr int)

insert into TabPrzyk values ('konrad',9)

select * from TabPrzyk
Link: 
Temat: KZAWE
Opis:
Koszty Zastępstwa Adwokackiego W Egzekucji
Link: 
Temat: NPV pożyczki specjalnej
Opis:
NPV=Saldo kapitału terminowego+Saldo Kapitału zaległego - Kwota Prowizji nie zamortyzowanej.


Kwota Prowizji nie zamortyzowanej=Kwota Prowizji pożyczki*(Saldo kapitału terminowego+saldo kapitału zaległego)/Kwota transzy
Link: 
Temat: Wartość projektu (Dofinansowanie)
Opis:
Wartość ile otrzymaliśmy z (BGK,JEREMI,...) bez wkładu włąsnego
Link: 
Temat: odstąpieniu od umowy
Opis:
1. Opcja Umowy info -> Zwrot pożyczki (prawy dolny róg)
2. Następnie należy przyjąć Spłata
Link: 
Temat: XE2 Wydruki
Opis:
W Delphi 2010 wczytywanie wydruku:
TblobField(dane.sqltmp.FieldByName('wydruk')).saveToStream(t);
UFastEdytor.FastEdytor.frxReport1.LoadFromStream(t);

W Delphi XE2
UFastEdytor.FastEdytor.frxReport1.LoadFromStream(TStringStream.Create(string(dane.sqltmp.FieldByName('wydruk').AsString)));

Uwaga: Trzeba będzie w Wydruk stworzyć nową zmienna i przypisać do niej pole blob asstring w ZaczytajWzorzec
Link: 
Temat: FireDAC
Opis:
Aby zainstalować FireDac do wersji poprzednich Delphi należy uruchomić instalkę z wiersza poleceń z określonym parametrem
np dla Delphi XE2
FireDAC_8.0.1.3279.exe/IDE:DXE2
Link: 
Temat: WORD Znaczniki
Opis:
-Operacje na datach

[liczd<DZIS>]
[liczd<DZIS>+7]
[liczd<DZIS>-<DATAPOD>]
[liczd<DZIS>-<DATAPOD>+4]
[liczd<DZIS>+10-<DATAPOD>]

- Operacje na liczbach (+,-,/,*)

[licz<KWKREDYTU>+<KWPROW>]
[Licz<KWKREDYTU>-100]

- Operacje słownie

[liczsl<KWKREDYTU>+<KWPROW>]
[Liczsl<KWKREDYTU>-100]

- Rok z daty

[YEAROF_DATAPOD]
[YEAROF_DZIS]
[YEAROF_liczd<DZIS>+7]

Link: 
Temat: MSSQL port
Opis:
Baza mssql pracuje domyślnie na porcie 1433
Link: 
Temat: MSSql kopia odtwarzanie z kopii
Opis:
Aby przywrócić kopię bazy danych należy uruchomić Microsoft SQL Server Management studio
Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Database i wybrać „Restore Database”.
W nowym okienku wybieramy „Device” i wskazujemy plik z kopią bazy danych, który chcemy przywrócić.
Po wybraniu pliku należy nacisnąć „OK” w okienku „Select backup devices” oraz „Restore database” i rozpocznie się proces przywracania bazy danych.
Link: 
Temat: wzór FV
Opis:
http://www.cuz.com.pl/pliki/wydruki/F.ZIP
Link: 
Temat: pomoc de minimis
Opis:
Szukaj Pomoc publiczna
Link: 
Temat: konto zablokowane
Opis:
Szukaj Odblokowanie operatora
Link: 
Temat: plik FR3
Opis:
Format pliku fast raport. Można go zapisywać i edytować w opcji
Baza->Wydruku
i
Umowa info -> Edytor pism
Link: 
Temat: Raport PSFP
Opis:
Baza->Raporty->Raporty dla funduszy pożyczkowych->Dane dla sprawozdania dla raport PSFP
Link: 
Temat: nowy produkt
Opis:
Aby utworzyć nowy produkt najlepiej posłużyć się opcją

Baza->Produkty->Skopiuj Produkt

Opcja tworzy produkt o identycznej strukturze lecz o innej nazwie
od produktu z którego tworzymy produkt.

Operator podczas tworzenia produktu musi wskazać
1. Skrót sytetyczny produktu (max 8 znaków)
To znaczy podania do 8 znaków niepowtarzalnych w ramach planu kont pozwalających na odróżnienie kont w planie kont.
2. Sposób liczenia odsetek dla produktu

Po zdefiniowaniu planu kont należy
1. Sprawdzić i ewentualnie zmienić dane produktu
2. Ustawić oprocentowanie przy produkcie
3. Sprawdzić i ewentualnie ustawić tabele opłat.

Link: Tworzenie nowego produktu.docx
Temat: MSSql FileStram
Opis:
Aby uruchmić FileStream należy posłużyć się dwoma programami
1. Program Sql Server Configuration Menager
Dwa kliknięcia w serwer, zakładka FILESTREAM
2. Mikrosoft Sql Server Menagment Studio
Prawy klawisz na serwerz
wybrać Propertis-> Advenced-> FileStram
Link: MSSql URUCHOMIENIE FILESTRAM.docx
Temat: Postgres port
Opis:
5432
Link: 
Temat: JBOSS reset
Opis:
Jak zresetować serwer JBOSS
Link: 
Temat: KZP
Opis:
Koszty Zastępstwa Procesowego
Link: 
Temat: MSSql kopia do pliku
Opis:
@echo off
set DB_NAME=MIKRO4
set BK_FILE=D:%date%.bak
set DB_HOSTNAME=LOCALHOST
echo.
echo.
echo Backing up %DB_NAME% to %BK_FILE%...
echo.
echo.
sqlcmd -E -S np:\%DB_HOSTNAME%pipeMSSQL$SQLEXPRESSsqlquery -d master -Q "BACKUP DATABASE [%DB_NAME%] TO DISK = N'%BK_FILE%' WITH INIT , NOUNLOAD , NAME = N'%DB_NAME% backup', NOSKIP , STATS = 10, NOFORMAT"
echo.
echo Done!
echo.
Link: 
Temat: MSSql licencje
Opis:
http://www.licencje-microsoft.pl/2012/04/14/licencjonowanie-sql-2012/
http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/sql-server/purchasing.aspx
http://www.licencje-microsoft.pl/tag/per-core/
Link: 
Temat: Zmiana terminarza
Opis:
select v.nrumowy,k.telefongsm,sum(v.kwotaraty+v.kwratyods+v.obs_w_domu+v.prowizja) from v_terminarz v,umowy u,klient k where v.nrumowy=u.idumowy and u.nrklienta=k.nr_klienta and

v.dataraty>='2015-04-01' and v.dataraty<='2015-04-30'
and (v.kwotaraty>0 or v.kwratyods>0) and v.nrumowy in (

select distinct (s.nrumowy) from terminarz_hist t,stan s where t.idstanu=s.idstan
and t.datawn>=:d0
) group by v.nrumowy,k.telefongsm
Link: 
Temat: MSSql Express
Opis:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29062
Link: 
Temat: JBOSS ścieżka do bazy
Opis:
/var/lib/firebird/2.5/data
Link: 
Temat: Postgres - klucz główny
Opis:
Klucz główny typ pola SERIAL
konieczne ustawianie wartości startowej klucza

ALTER SEQUENCE ............. RESTART WITH 10000;
Link: 
Temat: licencja przeniesienie
Opis:
Aby przenieść licencje na nowy komputer nalży usunąć licencje ze "Starego" komputera.

Do usunięcia licencji ze starego komputera służy opcja

Osoby->Log systemu->Lista licencji
(prawy klawisz myszki) usunięcie licencji

Do usunięcia licencji jest wymagany kod.

Kod usuwający może wygenerować ANBUD na podstawie nazwy starego komputera. Aby otrzymać kod należy wysłać nazwę starego komputera na adres biuro@cuz.com.pl

Po usunięciu licencji, instalujemy program na nowym komputerze. Przy pierwszym zalogowaniu system sam zajmie wolną licencje.
Link: 
Temat: Typy terminarza
Opis:
0 - Wydrukowany
1 - Szacunkowy
2 - Dany klientowi
3 - Poprawiony
4 - Do poprawy
5 - Druk dla Klienta
6 - Druk testowy
7 - Usunięty
Link: 
Temat: JBOSS uruchomienie
Opis:
c:sewer_jboss_docjboss-as-7.11.Finalbinstandalone.bat
Link: 
Temat: APP, EAR, EJB, JPA
Opis:
APP - grafika
EAR - biblioteki
EJB - biznes
JPA - baza
Link: 
Temat: APP (grafika) (klient)
Opis:
1. grafika PBazaApp->src->pl.pbaza.gui.view

Generowanie pliku wykonywalnego na stacji klienckiej
Prawy klawisz myszki
PBazaAPP->Export ->Java->Runnable JAR file -> next
Wybieramy Launch configuration: PBazaApp
Descynetion nazwa PBaza

Library handling:
Copy required libraries into a sub-folder nex to the generated JAR


Plik wynikowy powinien być umieszczony w środowisku z katalogiem
conf, i PBaza_lib
Link: 
Temat:
Opis:
Program na serwer EAR
Program na klienta APP
Link: 
Temat: APP ścieżka
Opis:
c:user
yszardworkspacePBazaAppsrcplpbazaguiview
Link: 
Temat: APP wskazanie kontrolera
Opis:
Podczas tworzenia ekranu należy wskazać kontroler
wpisując w pozycje Controller class

pl.pbaza.gui.controler.TEST

gdzie TEST jest nazwą klasy obsługującą ekran
Link: 
Temat: APP controler przykładowy
Opis:
package pl.pbaza.gui.controler;

import java.util.List;

import javax.naming.NamingException;

import javafx.collections.FXCollections;
import javafx.collections.ObservableList;
import javafx.fxml.FXML;
import javafx.stage.Stage;
import pl.pbaza.ObslugaKlientowEJB;
import pl.pbaza.api.ObslugaKlientowEJBRemote;
import pl.pbaza.gui.controler.interfaces.KodyPocztoweUzupelnijInterface;
import pl.pbaza.model.Kodypocztowe;
import pl.pbaza.service.ejb.ServiceEJB;
import pl.pbaza.service.ejb.ServiceEJBControler;

public class WydrukiOknoControler implements ServiceEJBControler{

private Stage oknoStage;


@Override
public void setControlerStage(Stage oknoStage) {
this.oknoStage = oknoStage;
}

@Override
public void setControlerServiceEJB(ServiceEJB serviceEJB) {
/* try {
obslugaKlientow =
(ObslugaKlientowEJBRemote)serviceEJB.lookupRemote(
ObslugaKlientowEJB.class.getSimpleName(),
ObslugaKlientowEJBRemote.class.getName());





} catch (NamingException e) {
// TODO Auto-generated catch block
e.printStackTrace();
}*/

}

@Override
public void setControlerArgs(List args) {
/*if(args != null && args.size() == 3){
//kpui = (KodyPocztoweUzupelnijInterface) args.get(0);

}
else{
oknoStage.close();
}*/

}



@FXML
private void initialize() {

}


@FXML
public void handleClose(){
oknoStage.close();
}

}



Link: 
Temat: APP controler utworzenie
Opis:
pl.pbaza.qui.controler->NEW->Class

wpisać w pole nazwę NAME klasy
Link: 
Temat: JAVA utworzenie okna
Opis:


// List args = new ArrayList();
// args.add("1");
// args.add("607173820");
// args.add(null);
// args.add(true);

// UtworzNoweOkno.tworzNoweOkono(null, "TelefonOdbiorOkno", "Połączenia telefoniczne", null,args);


UtworzNoweOkno.tworzNoweOkono(null, "TEST", "Opis okna", null, null);Link: 
Temat: Linked serwer
Opis:
1. Utworzyć ODBC (32bitowe)
2. Uruchomić SQL Serwer Menagment
3. Znaleźć opcje Linked Servere

wpisać
PBAZA
sterownik ODBC Driver
fb
fb


select * into TEST.dbo.STANY_UMOW FROM OPENQUERY ( [PBAZA] ,'select * from STANY_UMOW' )
Link: 
Temat: JPA (Platforma bazy)
Opis:
PBazaJPA->ejbModule

(tabela) pl.pbaza.model
(rekordy) pl.pbaza.model.procedures
(zapytania logika) pl.pbaza.procedure.dao

OPERACJE NA TABELACH pl.pbaza.dao
Link: 
Temat: JPA (model) dodanie kolumny
Opis:
private Integer spr;

public Integer getSpr() {
return this.spr;
}

public void setSpr(Integer spr) {
this.spr = spr;
}
Link: 
Temat: Memoriał naliczenie
Opis:
1. Obroty Ma Dochody z odsetek
2. Saldo Odsetek
3. Obroty Ma Memoriał

Memorial=1+2-3
Link: 
Temat: Odsetki memoriałowe
Opis:
Ods=Obroty Ma Memorial -Obroty ma Dochody
Link: 
Temat: Katolgi Mantihost JBOSS
Opis:
Katalog bazy danych
/var/lib/firebird/data/fundacja.fdb


katalog pliku instalki
/var/setuppbaza/setup.exe


katalog danych serwera
/var/serwerdane/ (składowane są tu też zdjęcia z bazy danych (musi zawierać plik licznik.txt który posiada numer ostatniego pliku))
/var/serwerdane/kopie/ - zawiera wszystkie kopie bazy danych tworzone na serwerze
/var/serwerdane/log/ - zawiera wszystkie pliki z logami przesyłane od klientów w czasie startu programu
/var/serwerdane/pisma/ - katalog z zapisanymi pismami w bazie danych (musi zawierać plik licznik.txt który ma numer pliku ostatniego)
/var/serwerdane/tmp/ - zawiera pliki tymczasowe tworzone przez serwer
/var/serwerdane/update/ - zawiera pliku uaktualnień programu (numer pobieranego uaktualnienia znajduję się w bazie danych "FIRMA")



/root/DeployAdmin/ - katalog z plikiem EAR zawierającym instalkę programu dla serwera oraz skrypt deploy ,który przy użyciu konsoli służy do wgrania programu na serwer ( polecenie ./deploy )


/root/jboss-as-7.1.1.Final - katalog serwera JBoss 7
Link: 
Temat: Oprocentowanie umowy
Opis:
Ustawianie na sztywno w danych produktu
Link: 
Temat: Hasło o podwyrzszonej trudności
Opis:
Hasło o podwyższonej trudności musi zawierać
- Cyfry
- Duże litery
- Małe litery
- Znaki specjalne

Długość minimalna hasła określa administrator

Hasła nie mogą się powtarzać (system sprawdza ostatnie 6 haseł)
System sprawdza czy hasło jest zastrzeżone jako "za proste"
Hasło jest zapisywane po zastosowaniu algorytmu szyfrującego
MD5 postaci hexadecymalnej uniemożliwiajcej odszyfrowanie.
Link: 
Temat: Przeliczenie pomocy publicznej
Opis:
Do przeliczenia pomocy publicznej służy opcja
Umowy info-> Terminarz

Prawy klawisz myszki "Przeliczenie pomocy publicznej"
Link: 
Temat: Delphi zaczytywanie pakietów (LIB)
Opis:
1. Otwieramy nowy pakiet dla VCL WIN32
File / New / Package Delphi for Win32

2. Aktywuje się nowy pakiet – kliknąć na niego w oknie projektów
3. Importujemy komponent
Komponent / Import komponent
Wybieramy checkbox
Import ActiveX Control

Wybieramy komponent do importu z listy
Na następnym ekranie zaznaczamy:
Generate Komponent Wrappers

Na następnym ekranie zaznaczamy:
Add unit to Package1.bdsproj project

4. Instalujemy nowy component
Prawym klawiszem myszki klikamy na pakiecie w oknie projektów i wybieramy z menu: Install
Link: 
Temat: Konfiguracja Tryb Serwisowy
Opis:
Tryb serwisowy, parametr powoduje zapis zmiennych do pliku TXT obecnie wykorzystywany jest do zapisu danych klienta firmowego.
Link: 
Temat: Dowód osobisty walidacja
Opis:
http://www.algorytm.org/numery-identyfikacyjne/numer-dowodu-osobistego.html
Link: 
Temat: Gmina
Opis:
Wyszukiwanie klientów po Gminie następuje po kodzie pocztowym
Link: 
Temat: Java controler SceneBuilder
Opis:
Ścieżka do kontrolera w SceneBuilder

pl.pbaza.gui.controler.TranszeOknoControler
Link: 
Temat: Bilans Klienta
Opis:
Operacje są wprowadzane i zliczane po dacie wypłaty i spłaty
Link: 
Temat: Bilans Daty Księgowania
Opis:
Dokumenty są zliczane po dacie wyciągu w jakim był wprowadzany dokument.
Link: 
Temat: CIDG
Opis:
https://www.ceidg.gov.pl/NIP=.......
Link: 
Temat: Wzorzec STANKLIENTA (stan klienta)
Opis:
Wzorzec stan klienta jest wykorzystywany w opcji
Umowy info-> Spłaty
Opcja Menu -> Drukowanie

Wzorzec stan klienta jest to wydruk systemowy.
Link: 
Temat: Lista zmian do wersji
Opis:
http://www.cuz.com.pl/pomoc/Pomoc.php?id=15
Link: 
Temat: Raport wypłat
Opis:
Konfiguracja raportu wypłat Id 21
Link: 
Temat: Opis tabel
Opis:
W załączniku znajduje wykaz tabel znajdujących się w bazie danych i ich krótki opis.
Link: Opis tabel.docx
Temat: Umorzęnie obsługi w domu
Opis:
Aby umarzać odsetki o obsługę w domu należy w przypadku wcześniejszej spłaty należy ustawić parametr

Wcześniejsza spłata tylko odsetek na Nie
Link: 
Temat: Fastraport komunikat
Opis:
showmessage ('ala ma kota');
Link: 
Temat: TSQL konwersja TEXT to varbinary (MsSql)
Opis:
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] ADD [W] varchar(8000) NULL GO
update wydruki set w=CAST(wydruk AS varchar(8000))
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] DROP COLUMN [WYDRUK] GO
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] ADD [WYDRUK] varbinary(max) NULL GO
update wydruki set wydruk=CAST(w AS varbinary(max))
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] DROP COLUMN [W]
Link: 
Temat: Rozliczenie przedstawicieli
Opis:
Wykaz prowizji kwotowych naliczonych dla pośredników.
Menu: Osoby -> Pośrednicy -> Rozl. przedstawicieli
Link: 
Temat: Konfiguracja Tabela KonfPola
Opis:
1 Umowy
2 Wygląd ekranu zaległości
3 Wygląd ekranu raport dla zarządu
4 Wygląd raportu spłat
5 Wygląd raportu dla IMIKRO
6 Umowy info
7 Umowy do wypłaty
8 Wygląd raportu zaległości z podziałem na fundusze
9 Konfiguracji modułu smsów
10 Wygląd raportów zabezpieczeń
11 Wygląd ekranu wnioski wszystkie
12 Raport sprawdzenie memoriału
13 Wygląd ekranu wniosków
14 Raport rezerw składowe
15 Konfiguracja raportu zbiórek
16 Konfiguracja raportu zwrotów
17 Konfiguracja raportu wniosków
18 Konfiguracja raportu stanów
19 Konfiguracja wyglądu ekranu postępowania KM
20 Konfiguracja wyglądu ekranu postępowania sądowego
21 Wygląd raportu wypłat
22 Konfiguracja raportu stanów pożyczek
23 Konfiguracja rozliczenia pożyczki
24 Wygląd ekrnau korespondencji/raportu kontaktów
25 Wygląd ekrnau VAT Sprzedaż
26 Konfiguracja eksortów do FK
28 Konfiguracja raportu Krótkie/Długie
Link: 
Temat: Kurs walut
Opis:
Kurs średni NBP służący do przeliczania de minimis jest aktualizowany jeśli operator ma do tego odpowiednie prawo. Aby sprawdzić prawa operatora, należy wejść w Osoby -> Operatorzy -> Zezwolenia operatora i sprawdzić czy na liście zezwoleń jest zaznaczone prawo: Spr/zmiana stopy procentowej z serwera. Następnie należy wejść w Baza->Konfiguracja -> systemu i wartość pola w opcji Obsługa walut -zaczytanie walut ustawić na "Tak".

Nie mamy wpływu na godziny publikowania kursów przez NBP, więc nie ma konkretnej godziny aktualizowania kursów walut w systemie PBaza.
Kursy NBP są pobierane ze strony:
http://rss.nbp.pl/kursy/TabelaA.xml

Link: 
Temat: Pomoc publiczna wzorzec wydruku (ZASW_POMOCY)
Opis:
Wzorzec wydruku podstawowy to ZASW_POMOCY.

Dla każdego produktu mogą być różne wzorce wydruków.

Wzorzec wydruku indywidualny dla każdego produktu wpisujemy w definicji produktu druga zakładka.
Link: 
Temat: Lista zbiórek
Opis:
1. Wzorzec listy zbiórek RAPAGENCYJNY
2. Miejsce tworzenia listy zbiórek
Księgowość -> Raporty -> Raporty kredyt konsumencki -> Lista zbiórek
3. Konfiguracja listy zbiórek
Baza->Konfiguracja->systemy
"Konfiguracja raportu zbiórek"
Link: Lista zbiorek.docx
Temat:
Opis:
File -> NEW-> Other -> Java Fx -> New FXML Document
Link: 
Temat: Konfiguracja rozliczenia pożyczki
Opis:
Aby ustawić skasowanie terminarza przy rozliczeniu pożyczki należy wejść w Menu
Baza -> Konfiguracja -> Systemu, wpisać rozliczenie pożyczki .
Po dwukrotnym kliknięciu należy zaznaczyć opcje:
„Przenieść terminarz do historii”
„Skasować w term. przyszłe raty”
Link: Konfiguracja rozliczenia pozyczki.docx
Temat: Usunięcie dokumentu z raportu spłat
Opis:
Jeśli nie chcemy, aby jakiś dokument był w raporcie spłat to należy wejść w Umowy Info -> Dekrety, ustawić się na odpowiednim dokumencie i wybrać Ustawienie Kodu dokumentów -> Ustawienie kodu korekta.
Link: Usuniecie dokumentu z raportu splat.docx
Temat: Restrukturyzacja umowy
Opis:
Dokładny opis w linku
Link: Restrukturyzacja umowy.docx
Temat: Tworzenie nowego produktu
Opis:
Patrz: nowy produkt
Link: 
Temat: Cross
Opis:
Cross1.AddValue([IntToStr(i)], [10, 1], [''+FormatFloat('0.00', prowodwpl)+'']) ;
Link: 
Temat: Uruchomienie SqlSerwer
Opis:
W przypadku problemów z działaniem serwera SQL należy sprawdzić w usługach sytemu Windows, czy serwer SQL jest uruchomiony.
Poniżej sposób uruchomienia usług w zależności od wersji systemu Windows:

Windows 7:
Start ->Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Usługi
Windows 8:
Należy skorzystać z panelu wyszukiwanie, dostępnego po prawej stronie ekranu, gdzie należy wprowadzić nazwę "Narzędzia administracyjne", a następnie wybrać "Usługi".
Windows 10:
Start -> Wszystkie aplikacje -> System -> Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Usługi

Po dwukrotnym kliknięciu na daną usługę np. SQL Server możemy sprawdzić stan usługi i ewentualnie ją uruchomić.
Link: 
Temat: Ilość dni metoda 360 dni
Opis:
W metodzie odsetkowej 360. System liczy każdy miesiąc jako 30 dni
Jak miesiąc przyjmowany jest okres między ratami o ilości dni od 31 do 28.

Dla miesięcy o ilości dni większym od 31 lub mniejszym od 28 należy dla raty wyznaczyć współczynnik
Wsp=(ilość dni w miesiącu)/30
np. dla miesiąca lutego będzie to 28/30
Link: 
Temat: Stan Cywilny, numery co odpowiadają w bazie
Opis:
0. NN
1. kawaler/panna
2. żonaty/zamężna
3. wdowiec/wdowa
4. rozwiedziony/rozwiedziona
5. inne
6 zgon

Dane są zapisane na stałe
Link: 
Temat: Status zamieszkania
Opis:
0. NN
1. właściciel
2. współwłaściciel
3. wynajmujący
4. Mieszka z rodzicami
5. inny
Link: 
Temat: HTML
Opis:
<br /> - nowa lnia
Link: 
Temat: fastraport
Opis:
var
kwota,oprzygot:real;
begin

kwota:=;

if kwota=100 then oprzygot:=9.18;
if kwota=200 then oprzygot:=38.36;
if kwota=300 then oprzygot:=67.53;
if kwota=400 then oprzygot:=96.71;

Memo38.Text:= FormatFloat('0.00', oprzygot);
end.
Link: 
Temat: Fastraport poniedziałek
Opis:
function DajPoniedzialek(d:TDateTime):integer;
var
wynik,ok,st,dt: real;

begin

dt:=trunc(d);
ok:=0;
st:=dt-42002; // poniedziałek 2014-12-29

if Frac(st/7)=0 then // poniedziałek
ok:=dt;

if Frac((st-1)/7)=0 then //wtorek
ok:=dt-1;

if frac((st-2)/7)=0 then //sroda
ok:=dt-2;

if frac((st-3)/7)=0 then //czwartek
ok:=dt-3;

if frac((st-4)/7)=0 then //piątek
ok:=dt-4;

if frac((st-5)/7)=0 then //sobota
ok:=dt-5;

if frac((st-6)/7)=0 then //nidziela
ok:=dt-6;

Result:=trunc(ok);
end;
Link: 
Temat: Ręczna zmiana statusu umowy (Zakończona->Aktywna)
Opis:
UWAGA !, zmiana ręczna statusu jest procedurą serwisową, jest dopuszczalna tylko i wyłącznie pod nadzorem i zgodą pracowników SERWISU.
Link: 
Temat: Instalacja serwera MSSQL
Opis:
Instrukcja instalacji SQL Serwera znajduje się w załączniku.
W przypadku przeinstalowaniu serwera, należy zabezpieczyć kopię bazy danych. (Przynajmniej w dwóch miejscach)
Link: Instalacja SQL Server 2012 Express.docx
Temat: HTML
Opis:
Nadanie jednakowej cechy części kodu. Poniżej nadano kolor czerwony.

<span style="color: red">
<b>To jest pogrubienie (element wyświetlany w linii) w ramach SPAN</b>,
a to jest zwykły tekst - również wewnątrz span.
</span>
Link: 
Temat: Status umowy wznowiona
Opis:
W chwili założenia umowy klient posiadał w bazie umowy spłacone.
Link: 
Temat: Wydrk tagów
Opis:
Wydrukowanie raportu zawierającego numer i nazwę pola.
Raport pomaga w definiowaniu warunku wymagalności danych wprowadzanych do systemu.
Link: 
Temat: Wyślij do krajowego rejestru długów
Opis:
Tworzy raport w pliku txt z danymi umów zaznaczonych na ekranie zaległości.
Link: 
Temat: Typ operatora
Opis:
Dana organizacyjna, wykorzystywana w filtrowaniu operatorów.
Ma sens w przypadku b. dużej ilości operatorów.
Link: 
Temat: MSSql wyłączenie blokad
Opis:
DBCC TRACEON (1211,-1)
Link: 
Temat: MSSql , jakie indexy warto dodać
Opis:
select * from sys.dm_db_missing_index_details
Link: 
Temat: MSSql konwersja TEXT na varbinary(max)
Opis:
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] ADD [W] varchar(max) NULL '
update wydruki set w=CAST(wydruk AS varchar(max))
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] DROP COLUMN [WYDRUK]
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] ADD [WYDRUK] varbinary(max) NULL
update wydruki set wydruk=CAST(w AS varbinary(max))
ALTER TABLE [dbo].[WYDRUKI] DROP COLUMN [W]
Link: 
Temat: Windykacja
Opis:
Dane windykacyjne zapisujemy w tabeli umowa
u.czy_ugoda_ob
u.KoD_Nast_KON
u.lp_kod
Link: 
Temat: Czas zwłoki FireDac
Opis:
CmdExecTimeout 4294967295
Link: 
Temat: MSSql monitor, KEY, blokowanie
Opis:
SELECT resource_type, request_session_id, resource_database_id, resource_associated_entity_id, resource_subtype, resource_description, request_status, request_owner_type, request_mode
FROM sys.dm_tran_locks WHERE resource_type IN ('PAGE', 'KEY', 'EXTENT', 'RID');


--select * from sys.partitions WHERE partition_id in (72057594080985088)

--SELECT * FROM sys.indexes WHERE object_id = 370816383
Link: 
Temat: Zaczytanie znaczników z pliku
Opis:
Baza->Administrator->IM->Zaczytanie znaczników z pliku -> Format CSV (numer umowy)
Link: 
Temat: Windykator terenowy
Opis:
Pośrednik o statusie windykator terenowy
Link: 
Temat: Rozpatrzona
Opis:
Po przeprowadzeniu rozmowy można zaznaczyć że umowa jest w danym dniu rozpatrzona. W tym dniu nie umowa nie będzie widoczna do pracy.
Link: 
Temat: Do sądu
Opis:
1. Wydrukowanie karty windykacyjnej
2. Zaznaczenie w sądzie (CZY_WSADZIE=1)
3. Wpisanie daty przeniesienia do kancelarii
d_prz_do_kancelarii=:d0
Link: 
Temat: Umowy w sądzie
Opis:
Umowy w sądzie to są takie umowy które mają w danych umowy zaznaczone
CZY_WSADZIE=1
Link: 
Temat: Konfiguracj raportu zbiórek
Opis:
Konfiguracja raportu zbiórek
Link: 
Temat: FTP cuz
Opis:
http://www.ibc.pl/help/administracja/65
Link: 
Temat: TSQL, jak uruchomić procedurę, MSSql
Opis:
IBQ.Sql.Add('EXEC [dbo].[DAJSTANKASY] @idstanukasy = '+Idstanu+',@dataod ='+d1+',@datado = '+d2+',@typ_bilansu = 0');
Link: 
Temat: TSQL import z pliku (MSSql)
Opis:
SELECT [ID_DRUKU]
,',',[NR_DRUKU]
,',',[IDK]
,',',[IDU]
,',',[DATADRUKU]
,',',[DATAW]
,',',[WPROWADZIL]
,',',[TYP]
,',',[STATUS]
,',',[IDP]
,',',[WYMIANA]
FROM [dbo].[DRUKI_INBLANCO]
*/

bulk insert dbo.druki_inblanco1 from 'c:fundacjabazadanychtabela3.txt'
with
(
FIELDTERMINATOR =',',
ROWTERMINATOR = 'n',
FIRSTROW = 3
)
Link: 
Temat: TSQL jak przenieść dane między bazami (MSsql)
Opis:
Wyświetlenie wyników zapytania w pliku(txt) z separatorem kolumn i wierszy [mssql]

SELECT [ID_DRUKU]
,',',[NR_DRUKU]
,',',[IDK]
,',',[IDU]
,',',[DATADRUKU]
,',',[DATAW]
,',',[WPROWADZIL]
,',',[TYP]
,',',[STATUS]
,',',[IDP]
,',',[WYMIANA],'|'
FROM [dbo].[DRUKI_INBLANCO]

później należy zapisać jako plik (txt)



aby zaczytać rekordy do tabeli z pliku(txt) w mssql:

bulk insert dbo.druki_inblanco from 'c:fundacjawydrukitabela4.txt'
with
(
FIELDTERMINATOR =',',
ROWTERMINATOR = '|',
FIRSTROW = 2,
KEEPIDENTITY
)

ustawienie separatorów do prawidłowego odczytu z pliku:

FIELDTERMINATOR - separator kolumn
ROWTERMINATOR - separator wierszy
Link: 
Temat: IbExpert
Opis:
Ernest pas 82286443
Link: 
Temat: PHP switch
Opis:


$pom = $_REQUEST['id'];
switch($pom) {
case '0':
include ('zmiana_hasla.php');
break;
}
Link: 
Temat: ile dni od powstania zaległości na naliczamy odsetek karnych
Opis:
Parametr zatrzymuje naliczenie odsetek na okres podany w parametrze. Po upływie okresu odsetki liczone są za całą zaległość.

Np. jeżeli parametr zostanie ustawiony na 7 to w 8 dni system policzy za 8 dni.
Link: 
Temat: Czy pierwsza rata kapitałowa będzie ratą wyrównującą
Opis:
Parametr działa z typem spłaty annuitet i od zmiennego salda.
Link: 
Temat: Pożyczki aktualnie
Opis:
Są to pożyczki posiadające saldo.
Link: 
Temat: Odłączenie operatora od firebird
Opis:
IBExpert->Services->Database ShutDown (Multi user mode)
Link: 
Temat: TfrxADOComponents i TfrxFDOComponents
Opis:
Open frxFD23.dpk and compile it
Open dclfrxFD23.dpk and install it
Link: 
Temat: #91 - problem ze zmianą daty wyciągu
Opis:
Brak możliwości zmiany daty wyciągu w tabeli FIRMA
przyczyny
1. Brak miejsca na dysku
2. Ktoś inny edytuje tabele firma.

W ostateczności zresetować serwer i puścić przetwarzanie ponownie. Powinno szybciej zamknąć dzień.
Link: 
Temat: Doksięgowanie odsetek po podniesieniu oprocętowania
Opis:
1. Sprawdzić w opcji spłatach ile mamy łącznie odsetek umownych i rat odsetkowych przeterminowanych do zapłaty (zwrócić uwagę na datę. Będzie to data przeliczania pożyczki)
2. Wejść w przepływy, zmienić datę OD na datę sprzed trwania umowy, odczytać ile odsetek umownych zostało spłaconych przez cały okres trwania umowy.
3. W opcji oprocentowanie sprawdzić aktualną wartość oprocentowania umowy pożyczkowej.
4. Wykonać działanie SUMA odsetek (z punktu 1,2) / aktualne oprocentowanie (z punktu 3) * Różnica pomiędzy oprocentowaniem (różnica pomiędzy przyszłym a aktualnym oprocentowaniem).
5. Wynik odsetkowy uzyskany w punkcie 4 należy doksięgować w dacie przeliczenia odsetek w pozycji odsetki umowne.
6. Klikamy PPM na umowę, dla której robimy zmianę oprocentowania, -> Operacje księgowe -> BO – umowy. Wpisujemy kwotę odsetek umownych w pozycję odsetki umowne.
7. Na ekranie umów info klikamy oprocentowanie, następnie dwukrotnie na oprocentowanie umowy. Zaznaczamy oprocentowanie i klikamy je podwójnie. Wprowadzamy wartość nowego oprocentowania i wybieramy datę od której ma obowiązywać.
Link: 
Temat: Definicja tygodni,
Opis:
Baza->Kalendarz->Definicja tygodni
Link: 
Temat: Konwersja varbinary(Max) na VARCHAR(Max)
Opis:
CONVERT(VARCHAR(MAX), wydruk,3)
Link: 
Temat: MSSql - Przebudowanie indeksów
Opis:
W przypadku wolnego działania systemu może istnieć konieczność przebudowania indeksów.
Sql jak sprawdzić które indeksy do przebudowania:
SELECT OBJECT_NAME(ind.OBJECT_ID) AS TableName,
ind.name AS IndexName, indexstats.index_type_desc AS IndexType,
indexstats.avg_fragmentation_in_percent
FROM sys.dm_db_index_physical_stats(DB_ID(), NULL, NULL, NULL, NULL) indexstats
INNER JOIN sys.indexes ind
ON ind.object_id = indexstats.object_id
AND ind.index_id = indexstats.index_id
WHERE indexstats.avg_fragmentation_in_percent > 30
ORDER BY indexstats.avg_fragmentation_in_percent DESC
Link: 
Temat: Defraudacja
Opis:
1. Wycofanie wszystkich dokumentów z umowy : Spłat, Naliczeń odsetek, Naliczenia prowizji, Przeksięgowanie prowizji
kody dokumentów 'SP','KK','NL','NLTS','PR'
2. Zaksięgowanie całości spłat na kapitał.
3. Ustawienie terminarza jako naliczony (nieaktywny)
4. Wycofanie naliczonych prowizji z konta pośrednika, kod dokumentu 'RPR'
5. Wartość pozostająca do spłaty może zostać
a) zaliczona w straty
b) Przeniesiona na konto kasy pośrednika docelowego opisanego jako defraudacja

6) Wartość nadpłaty jeżeli taka powstanie może zostać
a) zaliczona w dochody
b) Przeniesiona na + na konto kasy pośrednika docelowego opisanego jako defraudacja

7. Po przeprowadzeniu operacji defraudacji powstanie wydruk według wzorca "Defraudacja"
Link: 
Temat: Maksymalna ilość rat
Opis:
System PBaza został skonstruowany do obsługi pożyczek konsumenckich.
W związku z powyższym istnieje ograniczenie pozwalające wygenerować terminarz jedynie do 240 rat - 20 lat spłaty.
Link: 
Temat: Forma Prawna (kody do słowników)
Opis:
099 Osoba fizyczna prowadząca działalność
115 Spółka Partnerska
116 Spółka Akcyjna
117 Spółka Z.o.o
118 Spółka Jawna
119 Spółka Cywilna
120 Spółka Komandytowa
121 Spółki komandytowo-akcyjne
140 Spółdzielnia
148 Fundacja
155 Stowarzyszenie

Wszystkie kody można znaleźć na adresie
http://www.pfron.org.pl/pl/obsluga-dofinansowan-i/pytania-i-odpowiedzi/pytania-i-odpowiedzi-z-2/1749,13-Co-to-jest-Forma-prawna-2-wnioskodawcy-i-jak-wypelnic-te-pozycje-poz-11-we-wn.html
Link: 
Temat: MKP
Opis:
MKP
Maksymalne
Koszty
Pozaodsetkowe
Link: 
Temat: Wcześniejsza spłata umorzyć tylko odsetki - rabat
Opis:
Przy generowaniu list zbiórek, rabat naliczany jest poprzez umorzenie tylko odsetek w miejscu Baza->Konfiguracja->Systemu Wcześniejsza spłata umorzyć tylko odsetki -> param. TAK
Link: 
Temat: SMS - wysyłka SMS przy użyciu szablonu
Opis:
W przypadku użycia nowego szablonu do wysyłki SMS zawierającego znaczniki należy zawsze wysłać SMS testowego do minimum 4 klientów wysyłanych w jednej wysyłce w celu sprawdzenia poprawności działania szablonu.
Link: 
Temat: Zlecenie wizyty płatnej
Opis:
Gdy są zdefiniowani windykatorzy terenowi
1. Dopisanie windykatora terenowego do umowy
2. Dodanie wizyty płatnej do kontaktów

Gdy nie ma zdefiniowanych windykatorów terenowych
1. Dodanie wizyty płatnej do kontaktów
2. Wydrukowanie karty kontaktowej

Przeglądanie zleconych wizyt może się odbyć w opcji
Zaległości prawy klawisz myszki Raport kontaktów
Link: 
Temat: Storno wypłaty
Opis:
Storna wypłaty dokonujemy w oknie Dekrety

Prawy przycisk myszy na danym dokumencie wypłaty, storno wszystkich w dół.
Podczas storna wypłaty zostaje dokonane usunięcie w Danych umowy Data wypłaty umowy.
Link: 
Temat: Szyfrowanie hasła pbaza.ini
Opis:
1. Dokonujemy szyfrowania hasła w PBaza przy pomocy opcji Konfiguracja->Administrator->Szyfrowanie hasła.
2. Kopiujemy uzyskany ciąg znaków.
3. Zaszyfrowane hasło wklejamy do pliku pbaza.ini (folder c:fundacja), w linii password=, w każdej instalacji
4. W pliku pbaza.ini dopisujemy linię HSZ=TRUE, w każdej instalacji.
Link: 
Temat: #98
Opis:
Problem z wykonaniem zapytania na bazę perspektywy v_terminarz,umowy


1. Nieprawidłowo skonfigurowane stanowisko pracy, rozbieżnie z serwer i ustawieniem bazy danych.
Błąd operatora, może powstać w momencie ingerencji operatora w ustawienia środowiska.
2. Mniej prawdopodobne, Uszkodzenie bazy danych
Link: 
Temat: Kalendarz - dni wolne
Opis:
Należy dokonać corocznego uzupełnienia kalendarza o dni wolne od pracy. Uzupełnienie kalendarza odbywa się w opcji Baza-Kalendarz-Dni wolne.
Ustawienie kalendarza jest leży wyłącznie w kwestii użytkownika.
System PBaza automatycznie generuje kalendarz jedynie z oznaczoną niedzielą jako dzień wolny.
Dni wolne wprowadzone do kalendarza są wykorzystywane do wyliczeń odsetek karnych.
Link: 
Temat: Kopia bazy offline
Opis:
Kopia online jest niewystarczająca dla bezpieczeństwa firm. Trzeba też tworzyć kopie offline.

Plik fundacja.fbk jest każdorazowo przykrywany w wyniku działania kopii online, dlatego kopie OffLine i OnLine należy składować na zakończenie dnia na nośniku nienadpisywalnym np. CD.

Kopia online wymaga aby serwer bazy danych działał.
Link: 
Temat: Zmiana atrybutow w linux
Opis:
Link: 
Temat: Szyfrowanie połączenia Firebird - ZeBeDee
Opis:
Jednym ze sposobów na wykonanie bezpiecznego szyfrowanego połączenia pomiędzy serwerem a klientem Firebird jest wykorzystanie darmowego oprogramowania ZeBeDee.

W celu wykonania połączenia - patrz załączona instrukcja.
Link: 
Temat: Do sądu
Opis:
Dodanie daty skierowania do kancelarii
Dodanie znacznika umowa w sądzie.
Link: 
Temat: Zmiana oprocentowania - terminarz sztywny
Opis:
Terminarz sztywny nie powinien być przebudowywany.

Istnieje warunkowa możliwość dokonania zmiany oprocentowania na umowie. (Uwaga, nie we wszystkich firmach jest to wykonalne)
1. Zmiana oprocentowania Umowy info->Oprocentowanie
2. Dokonanie naliczeń odsetek do dnia zmiany oprocentowania PPM->Operacje księgowe->Naliczenie odsetek
3. Przebudowa terminarza, Terminarz BO
Link: 
Temat: Pole nazwa firmy
Opis:
Pole Nazwa Firmy ograniczone jest w oprogramowaniu do 120 znaków.
Link: 
Temat: lock
Opis:
SELECT resource_type, request_session_id, resource_database_id, resource_associated_entity_id, resource_subtype, resource_description, request_owner_type, request_mode
FROM sys.dm_tran_locks WHERE resource_type IN ('PAGE', 'KEY', 'EXTENT', 'RID');
Link: 
Temat: Terminarz szacunkowy - wydruk
Opis:
W celu wydrukowania terminarza szacunkowego (wzorzec wydruku TERMINARZ1) zaznaczmy w oknie Terminarz Rat (Wyświetl przyszłe raty) i dokonujemy wydruku terminarza (przycisk Drukuj).

Powyższa opcja możliwa jest jedynie podczas korzystania na umowie z terminarza dynamicznego.
Link: 
Temat: Parametr Czy umarzać drobne kwoty pożyczki zgodnie
Opis:
Czy umarzać drobne kwoty pożyczki zgodnie TAK - parametr pozwalający na dokonywanie przeksięgowania nadpłaty, bądź niedopłaty na dochody bądź straty nadzwyczajne.

Parametr dostępny w opcji Baza->Produkty->Pożyczki poręczenia, Karta produktu, zakładka Dane produktu cd.
Link: 
Temat: Zmiana hasła BIG infomonitor
Opis:
Zmiany hasła dostępowego do BIG Infomonitor dokonujemy w opcji Menu->Dane firmy, Zakładka Dane pozostałe cd... Klikamy w przycisk Zmiana hasła.

Zmiany hasła dokonujemy raz na 30 dni.

Hasło musi zawierać 10 do 16 znaków duże małe litery i cyfry bez znaków specjalnych.
Link: 
Temat: BigInfomoniotor TEST
Opis:
ADRES_BIG_IM
defWSDL =
defURL =
apytanie.Naglowek.dane_id.zn_danych_test := false;
Link: 
Temat: format liczb
Opis:
0.00
Link: 
Temat: Wczytanie, zapis wzorca wydruków
Opis:
W celu wczytania wzorca wydruków wykorzystujemy opcję Baza->Wydruki.
1. Wskazujemy plik zapisany na dysku komputera poprzez przycisk Przeglądanie.
2. Wpisujemy nazwę wydruku w polu nazwa do zapisania. Uwaga, niektóre nazwy wzorców są nazwami systemowymi, których nadpisanie może spowodować problemy w prawidłowej pracy systemu PBaza.
3. Wpisujemy nazwę grupy, do której ma zostać zapisany wzorzec. Nazwa grupy, bądź podgrupy może zawierać maksymalnie 20 znaków. Jeżeli grupa nie istnieje zostanie założona automatycznie. W przypadku nie wybrania grupy wzorzec zostanie domyślnie zapisany do grupy POZOSTALE.
4. Naciskamy klawisz Zapisz i odpowiadamy na pytania programu podczas dokonywania zapisu. Pole Opis jest polem nieobowiązkowym.
Link: 
Temat: Hurtownia Sumowa pól według kolumn
Opis:
Sumowanie kolumn w hurtowni programu PBaza następuje w obrębie Checboxa oznacza to że system nie ma możliwości
sumowa kolumn w przypadku gdy pod jednym Checboxem znajduje się kilka kolumn.
Sumy są wykonywane w sytuacji gdy dla jednego Checboxa jest jedna kolumna
Link: 
Temat: Przeszukiwanie varbinary(max)
Opis:
Przeszukiwanie
"WHEre CHARINDEX('coszukamy',kolumna ) > 0"
Link: 
Temat:
Opis:
nota
Link: 
Temat: Format daty w wydrukach WORD
Opis:
Od wersji 4.19H oprogramowania PBaza została stworzona możliwość samodzielnego określenia formatu daty dla wzorców wydruku importowanych z MS WORD.
W celu dokonania zmiany formatu daty, należy w opcji Baza->Konfiguracja->Systemu, Format daty w wydrukach WORD, wprowadzić pożądaną wartość. Dostępne warianty:
dd - dzień cyfrowo,
mm - miesiąc cyfrowo,
mmmm - miesiąc słownie,
yyyy - rok format długi cyfrowo,
yy - rok format krótki cyfrowo.
Link: 
Temat: JPK_VAT - Jednolity Plik Kontrolny
Opis:
PBaza obsługuje wykonanie Eksportu do JPK - Jednolitego Pliku Kontrolnego dla wystawionych faktur poprzez dodatkowy moduł Rozliczenia VAT.

Obecnie obsługiwany format JPK - 3.0 (styczeń 2018).

Link: 
Temat: Pomoc publiczna udzielana w transzach
Opis:
System PBaza nie wylicza prawidłowo pomocy publicznej dla pożyczek wypłacanych w transzach. Dla takich pożyczek należy wyliczyć pomoc w samodzielnie np w arkuszu EXCEL.
Link: 
Temat: WSDL
Opis:
https://www.dlugi.info/api2/ApiServerVip.php?wsdl
https://datastore.ceidg.gov.pl/CEIDG.DataStore/Services/NewDataStoreProvider.svc?wsdl
https://was.infomonitor.pl/c2aab3d2-d67a-4a28-8c7a-770cf1d1fb43/ws/BIG/WEB-INF/wsdl/dluznik.wsdl
https://dev.g2i.pl/g2i/g2ic2cwebservice/usluga.asmx?WSDL
Link: 
Temat: PHP tablica
Opis:
Przykład tablicy dwuwymiarowej

public $Dane = ['ala'=>['1','2','3','4','5','6'],
'2'=>['7','8','ikona','typ','idklient','opis','idf','dataSprzedazy','idu','dana']
];
Link: 
Temat: Konwersja pliku Excela do XML
Opis:
Szczegółowe informacja jak przygotować szablon Excela tak aby można go było później zapisywać w postaci XML opisano w załączniku.
Dokumentacja xlsx na xml.docx
Link: Dokumentacja xlsx na xml.docx
Temat: Korekta JEREMI
Opis:
W celu wykonania korekty spłaty (zmiany w podziale) pomiędzy wkładem własnym a JEREMI, należy przejść do opcji Umowy info->Dekrety dla wskazanej umowy.
Naciskamy prawy przycisk myszy na dokumentach dotyczących spłaty odsetek bądź kapitału i wybieramy opcję Dane dokumentu JEREMI. Wykonane przesunięcia nie są uwzględniane w raporcie stanów. Operacja przeprowadzana jest na własne ryzyko.

UWAGA! Dopuszczalne jest wykonanie przesunięć pomiędzy dokumentami w wysokości maksymalnie 20gr. Większe przesunięcia należy konsultować i uzgadniać z firmą ANBUD.
Link: 
Temat: Lista zbiórek, pole WYSOKOSCRATY
Opis:
Pole danych WYSOKOSCRATY w liście zbiórek, pokazuje wartość najbliższej raty. W przypadku zaistnienia nadpłat wyświetlane są wartości ujemne.
Link: 
Temat: Spłata zaległości terminarz sztywny, podział BGK
Opis:
W sytuacji niewystarczającej dostępnej kwoty do spłaty istniejącej zaległości na danym koncie dla umów z podziałem BGK z terminarzem sztywnym, zostaje wyliczany współczynnik, który odpowiada za ustalenie odpowiedniej części do spłaty.

Np.
Pozostała kwota kapitału zaległego do spłaty 1000.00
Dostępna kwota spłaty 750.00
Współczynnik 750.00/1000.00=0.75
Pozostało do spłaty BGK 900.00
Spłacono BGK 900.00*0.75=675.00
Link: 
Temat: PHP edytor
Opis:
NetBeans
Link: 
Temat: Rejestr VAT - moduł
Opis:
Moduł jest oddzielną częścią PBaza. Moduł dodatkowo płatny, umożliwiający wystawianie faktur VAT, korekt faktur VAT, wydruk faktur, wysyłkę faktur do klientów drogą elektroniczną. Umożliwia obsługę wykonywanie eksportu do JPK.
Link: 
Temat: Moduł telefoniczny VOIP - moduł
Opis:
Jest oddzielną częścią PBaza. Moduł dodatkowo płatny.

Obsługa rozmów przychodzących,

Rozpoznawanie rozmowy dzwoniącej,
Wyświetlenie listy umów klienta,
Możliwość włączenia wyłączenia nagrywania rozmowy,
Zapisywanie listy rozmów do bazy,
W przypadku pracy kilku stanowisk system kolejkuje rozmowy.


Obsługa rozmów wychodzących,

Możliwość wybierania rozmów z poziomu klienta, umowy,
Wspieranie procesu windykacyjnego,
Możliwość włączenia/wyłączenia nagrywania rozmowy,
Zapisywanie informacji o kontakcie do bazy przy umowie i kliencie, której dotyczy.
Link: 
Temat: Moduł dodatkowy PBaza
Opis:
Dodatkowa część oprogramowania PBaza rozszerzająca możliwości pracy oprogramowania. Dostęp do modułu dodatkowego jest płatny.
Link: 
Temat: Ekran umowy info
Opis:
Ekran Umowy info zawiera zestawienie umów zarejestrowanych w systemie PBaza.

Globalna konfiguracja umożliwiająca wyświetlenie dodatkowych kolumn dostępna w opcji Baza->Konfiguracja->Systemu->Wygląd ekranu umowy info.
Nie istnieje możliwość zapisu indywidualnego wyglądu ekranu. Wszystkie zmiany polegające na sortowaniu, zmiany kolejności kolumn, włączanie i wyłączanie kolumn poprzez opcję wyboru kolumn (trójkąt w lewym górnym rogu tabeli umów) nie są zapisywane i służą do konfiguracji wydruku tymczasowego Zestawienia umów (Umowy info->Menu->Drukuj).
Po ponownym uruchomieniu oprogramowania PBaza wygląd ekranu umowy info powróci do wyglądu domyślnego zgodnie z Konfiguracją globalną.
Link: 
Temat: Wygląd ekranu zaległości
Opis:
Ekran zaległości zawiera zestawienie umów posiadających zaległość w spłacie.

Globalna konfiguracja umożliwiająca wyświetlenie dodatkowych kolumn dostępna w opcji Baza->Konfiguracja->Systemu->Wygląd ekranu zaległości.

Nie istnieje możliwość zapisu indywidualnego wyglądu ekranu. Wszystkie zmiany polegające na sortowaniu, zmiany kolejności kolumn, włączanie i wyłączanie kolumn poprzez opcję wyboru kolumn (trójkąt w lewym górnym rogu tabeli umów) nie są zapisywane i służą do konfiguracji wydruku tymczasowego Zestawienia umów (Zaległości->Menu->Wydrukuj tabelę zaległości). Po ponownym uruchomieniu programu okno Zaległości powraca do wyglądu domyślnego.
Link: 
Temat: Zmiana produktu przy umowie
Opis:
Niedozwolona jest zmiana produktu przy istniejącej umowie.

Link: 
Temat: CSS
Opis:




lub



Link: 
Temat: Raport stanów (JEREMIE)
Opis:
Wynik przedstawiony w raporcie stanów odzwierciedla aktualny stan kont i terminarza w systemie.
Uwaga !, ze względu na sposób tworzenia raportu raport generowany wstecz może się różnić od raportu wygenerowanego wcześniej gdyż raport pobiera aktualne dane zapisane w systemie.
Program nie może być traktowany jako program księgowy !
Link: 
Temat: DIV
Opis:
Ustawienie DIV jeden obok drugiego float:left;
przykład CSS
#ad{
float:left;
}
Zakończenie ustawiania DIV jeden obok drugiego clear:both;
przykład CSS
#footer{
clear:both;
}
Link: 
Temat: HTML fonty
Opis:
https://fonts.google.com
http://fontello.com/ (Font Awesome)

Czcionki:
Lato
Josefin Sens

Tła https://www.toptal.com
encje HTML
http://konfiguracja.c0.pl/webpl/encje.html


Jquery scroll
Link: 
Temat: Data przedawnienia odsetek
Opis:
Data ustawiana na podstawie parametru Baza->Konfiguracja->Systemu, Okres przedawnienia odsetek (lata). Data jest powiązana wraz z datą zakończenia, od której liczony jest okres przedawnienia odsetek podany w konfiguracji.

Wraz ze zmianą daty zakończenia, np. po dokonaniu przebudowy terminarza, zmienia się data przedawnienia odsetek.
Link: 
Temat: Data przedawnienia wierzytelności
Opis:
Data ustawiana na podstawie parametru Baza->Konfiguracja->Systemu, Okres przedawnienia wierzytelności (lata). Data jest powiązana wraz z datą zakończenia, od której liczony jest okres przedawnienia wierzytelności podany w konfiguracji.

Wraz ze zmianą daty zakończenia, np. po dokonaniu przebudowy terminarza, zmienia się data przedawnienia wierzytelności.
Link: 
Temat: html ułożenie elementów obok siebie
Opis:
float:left;

skasowanie układania elementów obok siebie

clear:both;
Link: 
Temat: HTML
Opis:
HTML Ustawienie DIV

#content{
float:left
}
# footer
{
clear:both;
}

Link: 
Temat: Firebird 3
Opis:
Deklarując kursor należy używać ALIASÓW inaczej błąd
np.
select sum(D.KWOTA_WN - D.KWOTA_MA) s, D.TYPKONTA
from DEKR D

Ważna litera s

Link: 
Temat: MSSql pole prowizja typ FMTBcdField
Opis:
object Zaleglosci_nowePROWIZJA: TFMTBCDField
FieldName = 'PROWIZJA'
Origin = 'PROWIZJA'
ReadOnly = True
Precision = 20
Size = 4
end
Link: 
Temat: Zakładanie klucza REGON
Opis:
W celu otrzymania klucza dostępu do bazy danych REGON, należy wysłać wiadomość email na adres regon_bir@stat.gov.pl.

Po otrzymaniu zwrotnej wiadomości otrzymany klucz dostępu wpisujemy w opcji Menu-Dane firmy
Link: 
Temat: Zakładanie klucza CEIDG
Opis:
W celu wygenerowania klucza dostępu do bazy CEIDG należy przeprowadzić rejestrację nowego konta na stronie CEIDG https://datastore.ceidg.gov.pl

Po wykonaniu rejestracji i utworzeniu konta zostaje wygenerowany klucz, który umożliwia użytkownikom PBaza dostęp do danych z bazy CEIDG. Otrzymany klucz należy wpisać w opcji Menu-Dane firmy
Link: 
Temat: Spłata z podziałem (BGK/Własne)
Opis:
PBaza przy wyliczeniu spłat mnoży wartość przez procent współfinansowania. Nie są poddawane analizie terminarze cząstkowe (BGK/Własne).

Spłata z podziałem JEREMIE dokonuje podziału jedynie kont, które zostały oznaczone w danych produktu w zakładce Koszty kwalifikowane.
Link: 
Temat: Wcześniejsza spłata (terminarz sztywny)
Opis:
Podczas wykonywania opcji wcześniejsza spłata (dla terminarza sztywnego), zostają wykonane następujące czynności:
1. Zerowanie przyszłych rat odsetkowych
2. Zerowanie przyszłych rat prowizji obsługa w domu (w przypadku uruchomienia rabatowania dla prowizji obsługa w domu),
3. Zapis w historii terminarza harmonogramu sprzed wykonania operacji z odpowiednią adnotacją.
Link: 
Temat: Raport Stanów
Opis:
Raport wykonywany przy pomocy opcji Księgowość->Raporty->Raport stanów.
Konfiguracja raportu stanów znajduje się w opcji Baza->Konfiguracja->Systemu, Konfiguracja raportu stanów.
Główną cechą wykonywania raportu stanów jest przedstawienie informacji o stanie kont pożyczkowych w przedsiębiorstwie na wskazany dzień.
Pomimo możliwości wykonania raportu stanów wstecz, wynik raportu uwzględnia dane bieżące i terminarz, w związku z powyższym wykonanie storn czy zmian w terminarzu, zmienia raport stanów w datach wstecz. Oprogramowanie PBaza nie jest oprogramowaniem księgowym.
Link: 
Temat: MSSQL blokuje zapis
Opis:
Należy ustawić parametry TFDQuery

FetchOptions.AssignedValues = [evCursorKind]
FetchOptions.CursorKind = ckDynamic
Link: 
Temat: iklient rozmiar logo firmy
Opis:
width="257" height="79"
Link: 
Temat: shrimp
Opis:
Program pozwala na eksport danych do programu SHRIMP. Eksport następuje z opcji "Rejestr pomocy publicznej".
Umowy Info -> Pomoc publiczna.
Link: 
Temat: TSQL usuwanie
Opis:

ALTER TABLE nazwaTabeli DROP COLUMN nazwaKolumny;
Link: 
Temat: Kodowanie polskich znaków
Opis:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kodowanie_polskich_znak%C3%B3w
Link: 
Temat: Zwiększenie wielkości pola
Opis:
Firebird ALTER TABLE ANEKSY ALTER OPIS TYPE varchar(500);
MSSQl ALTER TABLE ANEKSY ALTER COLUMN OPIS varchar(500);
Link: 
Temat: PDF
Opis:
wydrukifr.WydrukiFF.frxPDFExport1.Stream := nil;
Link: 
Temat: NPV Excel
Opis:
=XNPV(D3;F11:F90;B11:B90)
Link: 
Temat: UTF8
Opis:
USES
JclStringConversions,JclUnicode

writeln(F,utf8encode(WideStringToUTF8(StringToWideStringEx('śćąż',1250))));
Link: 
Temat: Captha
Opis:
https://developers.google.com/recaptcha/intro
Link: 
Temat: adresy (typy)
Opis:
// Zameldowania 1
// Korespondencji 2
Link: 
Temat: Status ELIXIR
Opis:
1 - przyjęty, do rozliczenia,

2 - przyjęty, rozliczony,

3 - wypłata - do wysłania,

4 - wypłata - wysłane,

5 - przyjęty, odrzucony,

6 - wypłata - po stornie,
Link: 
Temat: Przebudowa terminarza po nadpłacie
Opis:
W przypadku automatycznej przebudowy terminarza annuitetowego po nadpłacie kapitału, wysokość raty tworzona jest na podstawie wartości zapisanej w Danych umowy w polu Rata uśredniona.
Link: